Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyar nyelvben milyen...

A magyar nyelvben milyen nyelvtani esetek nincsenek meg?

Figyelt kérdés

2017. okt. 31. 09:59
 1/5 anonim ***** válasza:

Ergatívusz, és társa, az abszolutívusz nincs a magyar nyelvben, mert a magyar nyelv akkuzatív, és nem ergatív.

[link]

2017. okt. 31. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Hali!

A Magyar nyelvben semmilyen esetek sincsenek. Az a hajlító nyelvekben van. pl latin, orosz, stb.. (tizen egy-két eset)

A magyar ragozó nyelv. Van 47-48 ragozást használ.

2017. nov. 1. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#2 Szia! Nem szeretnélek lehangolni, de a ragasztó nyelvekben is vannak esetek, pont hogy azokban van a legtöbb.

[link]

[link]


És tényleg nem akarok okoskodni, de a magyarban sokkal több toldalék van :D :

[link]

2017. nov. 1. 16:04
 4/5 anonim ***** válasza:

Félre értettél. Kétszer is.

Nem a toldalékok számáról beszéltem, hanem ragozásról. (hogy érthetőbb legyen: "ragozási módról", de ezt a kifejezést nem használják) pl. : tárgyas ragozás, DE NEM tárgyas eset!


Ez alapvető elvi különbség a hajlító (flektáló) és a ragozó (agglutináló) nyelvek között. Pl. : oroszban az eset a "szlányényijé" ami szó szerint hajlítást jelent. A magyarban nem hajlítjuk a szavakat: nem változik a szótő alakja hanem hozzá ragaszunk valamit. A szó(tő) minden ESETBEN ugyan az marad, azaz nincsenek esetek!

2017. nov. 1. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nem. Nem értettelek félre. Először belinkeltem az esetekre két oldalt, mivel először te is azokról beszéltél, majd a toldalékokról a harmadikat, mivel aztán már rátértél a toldalékolásra.

Az agglutináló nyelvek is használnak eseteket, ahogy már mondtam. Sőt, Európában mi tartjuk a rekordot: [link]


Én tudom, hogy nem a toldalékok számáról, vagy az esetekről beszéltél, hanem a toldalékolásról, de az egyik következik a másikból:

Azt írtad, hogy: "Van 47-48 ragozást használ."

Egy ragozási módhoz tartozik egy toldalék is, így evidens, hogy ahány mód, annyi darab toldalék. (Tekintsünk el azoktól, ahol a magánhangzó miatt több is van, mint -val/-vel, stb.).

Ráadásul az esetek is a toldalékoktól esetek, hozzájuk tartoznak. Vegyük az Inessivust:

"Az inessivus (a latin inesse „benne lenni” kifejezésből) egy nyelvtani eset. Egyes nyelveken a valamilyen zárt területen belüli létezést, vagy valamely ezzel rokon állapotot fejez ki. A magyarban legtöbbször a „-ban/-ben” toldalék jelöli;"

Szóval az eset állapotot, milyenséget, és cselekvést jelöl/jelent, és mi mással fejeznénk ki azokat, mint toldalékokkal! (+ Igekötő, de ugye az más tészta).


A Wikiben is ez a definíció:

"Az eset (latinul casus) a nyelvészetben jelenti egyrészt (mondattanilag) az esetviszonyt, ami egy ragozott névszó és a fölérendelt mondatrész között fennáll, másfelől pedig (alaktanilag) azt az esetragot, amivel az illető névszó kifejezi az adott esetviszonyt. Az eset fogalmára általános definíciót adni elég nehéz; és az egyes nyelvekre való alkalmazása néha vita tárgyát képezi (például az angolnál vagy a magyarnál)."


És a következőt ajánlom különösen a figyelmedbe:

"Az eseteket mint minden agglutináló nyelvben, a magyarban is esetragokkal jelöljük."


UI.:

- A magyar valóban nem flektáló nyelv, de a szótő rengeteg esetben megváltozik a toldalékok hatására.

- A "félreértettél"-t EGYBE írjuk. :D

2017. nov. 2. 09:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!