Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A régebbi korok emberének...

A régebbi korok emberének könnyebb volt megérteni messzebb, idegen tájegységek tájszólását, tájszavait, vagy ugyanúgy nem voltak képben egy-egy kifejezéssel, szóval?

Figyelt kérdés
2017. dec. 29. 21:41
 1/7 A kérdező kommentje:
ezt értem akár jelenkorában, vagy ha már idősként napjainkban hallott a média által máshonnan régieket beszélni mindkét véglet érdekel
2017. dec. 29. 21:43
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Akkor sem értettek meg mindent. Ahogy a székelyek beszédét sem lehet mindig megérteni még ma sem.-
2017. dec. 29. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
na ez egy másik része, arról is gondolkodtam hogy pl. egy székelyt egy Szabolcs megyei jobban megérthetett-e mert közelebb van úgy mond, és talán közelebb is áll ezzel, mint egy dunántúli ha hallja beszélni :D
2017. dec. 29. 21:56
 4/7 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=3Gho1u7mn7g :D


Ugyanúgy nem voltak képben :D

2017. dec. 29. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Szerintem nehezebb volt, akkoriban volt, hogy egész életüket egy kis környéken élték le, nem is találkoztak másféle tájszólással, rádió, tévé még nem volt... A központi nemzeti nyelvek kialakulása sokat segített.
2017. dec. 29. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A tévé, rádió, Internet, újságok mind a köznyelvet közvetítik, nyelvjárási szöveg ritkán van bennük.

Egyes népeknél a korábban egységesnek tekinthető nyelv bomlott nyelvjárásokra. Szlávok, újlatin népek jobban érhették egymást a középkorban, mint ma. Nem tudjuk, hogy a magyaroknál, germán népeknél mi volt a helyzet, lehet, hogy nálunk, náluk sosem volt egységes a nyelv.

2017. dec. 30. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Bölcs Ló jól írja: kevésbé értették egymást, hiszen elszigetelten éltek. Nem utaztak annyit, és nem hallották az egységes nyelvet a médiából. Sokkal többféle tájnyelv volt, mint ma. Sőt. A jászok nyelve a 16. században halt ki. De ott vannak pl. a kunok, akik közül néhányan még a 19. században is kunul beszéltek. Akkor jegyezték le pl. a kun Miatyánkot. Érdekesség:


[link]

2017. dec. 30. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!