Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Magyar nyelvészek, az "őket"...

Magyar nyelvészek, az "őket" személyes névmást miért használjuk vonatkozó névmásként élettelen dolgokra is?

Figyelt kérdés
Pl. Nem láttad az újságokat? Nem emlékszem, hova tettem őket.

2017. dec. 31. 12:19
 1/7 A kérdező kommentje:
Azt hiszem, ebben az esetben tévedtem, az "őket" nem vonatkozó, hanem mutató névmás. De a kérdés ugyanaz: vajon miért személyes névmás helyettesíti a tárgyat?
2017. dec. 31. 12:47
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A Nyelvművelő kézikönyv meg is jegyzi:


[...] a hangsúlytalan azokat névmási tárgy helytelen alkalmazásának gyakran az a nyelvi babona az előidézője, hogy a személyes névmás nem utalhat dologra, csak személyre. Akik így gondolkoznak, azok összetévesztik a nyelvtani személy fogalmát a személy szónak szokásos köznévi jelentésével.

2017. dec. 31. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%
az őket személyes névmás, de miért gondolod, hogy nyelvészek használják? ha nyelvészt hallottál így beszélni, az azért lehetett, mert ő sem az akadémián tanult meg beszélni, jött valahonnan. ahogy józsef attila sem csak rímekben beszélt.
2018. jan. 7. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem világos a felvetésed. Esetleg nem jól értetted a kérdésemet? Tudsz magyarázatot arra, hogy miért vonatkozhat az "őket" tárgyakra is?
2018. jan. 8. 09:13
 5/7 A kérdező kommentje:
Egyébként köszönöm a 2. válaszolónak. Rákerestem a Nyelvművelő kézikönyvre is, és nagyon jól használható a magyar nyelv tanításában. Ráadásul megtaláltam az interneten Klaudy Kinga előadássorozatát, ami felűlmúlhatatlan!
2018. jan. 8. 16:55
 6/7 anonim ***** válasza:
0%
A nyelvművelő kézikönyvet a nyelvészek eléggé lenézik. magyarázatom nincs rá, miért lehet az őket-et használni, ez kialakult, mert a beszélők így használták. nem a magyar az egyetlen ilyen nyelv, a spanyolban is cserélődik a le és a lo, tehát a hímnemű személy és élettelen dolog tárgyesete. Csak ott fordítva: tárgyként utalnak emberre.
2018. jan. 8. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Utolsó! Ha nem tudod, ne válaszolj! Ahogy a latin mondja: Si tacuisses, philosophus mansisses.
2018. jan. 10. 02:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!