Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szerintetek a mezsgye szláv...

Szerintetek a mezsgye szláv eredetű szó?

Figyelt kérdés
Valahogy nehezemre esik elhinni, mert oly rokonszenvesen hangzik(tudom ez nem indok egy szó származására),de láttam egy olyan oldalt is ahol kifejezetten magyarnak mondják. A mindennapi magyar ember véleményére vagyok kíváncsi nem weboldalakra, mer' mindet olvastam már ezzel a szóval kapcsolatosan.

2018. jan. 9. 09:52
 1/4 Varga Péte4 ***** válasza:

Ha a Czuczor-Fogarasi szótár megteszi:

"MESGYE, (mes-gye azaz men-és-de), fa. tt mesgyét. Két szántóföld, vagy kert, vagy szőlő közt parlagon vagy menő-járó helynek hagyott keskeny útvonal. Hol mesgyét nem hagynak, ott barázda választja el a szomszéd telkeket. Több vidékeken, nevezetesen Mátyusföldén, Csalóközben : megye. Mindkettőnek gyöke a távolra mozgást jelentő me, honnan mehet, mén stb. származnak, így a latinban is méta a meo (megyek) igéből elemezhető. A székelyeknél mesde ez látszik az eredeti alaknak, melyben a de helyet jelent, miszerént mesde ám. menétde, azaz menésre, szabad járásra hagyott közös hely. A török nyelvben eléjön meszlek, a szláv nyelvekben metsa, mtznik, stb. V. ö. MEGYE"

2018. jan. 9. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Eredetkérdéshez nem akarok hozzászólni, de a "hangzik"-hoz hozzáfűzném, hogy ezek a "gy"-s szavak tipikusan elszlávosodott hangzásúak, pláne "e" előtt. A "zs" is. A "gy"-s szavaink megfelelőit az eredeti finnugor, köztörök, bolgártörök (mindegy is épp melyikből ered) nyelvekben biztos nem gy-vel, hanem g-vel k-val d-vel... fogod megtalálni. Akik ma a magyart beszélik minimum felerészben szláv származásúak, és azért ez rányomta a bélyegét a mai magyar nyelv hangzásvilágára.
2018. jan. 9. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"Szerintetek a mezsgye szláv eredetű szó? ... A mindennapi magyar ember véleményére vagyok kíváncsi"


És azzal mire mész? Ha mondjuk 15 millió magyarból 14 millió szerint magyar eredetű, akkor attól már magyar eredetű lesz?

2018. jan. 9. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Bár nem értek a nyelvészethez,ezért nem tudom neked pontosan megmondani milyen eredetű a mezsgye szavunk,de elég rendesen szlávos hangzása van(de ez csak szubjektív benyomásom). A szláv nyelvek hatással voltak a magyar nyelvre egyrészt mert a szomszédok szinte mindig vesznek át szavakat egymástól,másrészt rengeteg szláv beolvadt a magyar nemzetbe már közvetlen a honfoglalás után is és ezt szubsztrátum hatásnak nevezik(pl:a franciában és az angolban kelta szubsztrátum van hasonló okok miatt). Még mielőtt szlavofilnek neveznének ez józan ésszel is könnyen belátható tény szerintem,hogy a magyar nyelvre és népességre is befolyással voltak a szlávok valamilyen szinten.(Szlovák soviniszták állítása szerint konkrétan a magyarokat a szlávok civilizálták és keresztelték meg ami nettó baromság viszont ez már a ló túloldala.)
2018. jan. 11. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!