Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy működik ez az oroszban?

Hogy működik ez az oroszban?

Figyelt kérdés

A helyeket jelentő elöljárószavakkal kapcsolatos a kérdésem. Minden elöljárószónak ugye van egy vonzata, pl. перед, под - eszközhatározós eset, stb. Viszont ezek kétjelentésűek, hisz a под jelentheti azt is, hogy "alatt", meg azt is, hogy "alá". Ilyenkor továbbra is eszk. esetet vonzanak? Mert tudom, hogy pl. a

в meg a на két esetet vonzhat, attól függően, hogy helyre vagy irányra vonatkozik. A németben ugyanez van, ott is kétfunkciósak a helyre vonatkozó elöljárószók. Az oroszban ez hogy van? Az "alá", "fölé", "mellé", "elé", "mögé" milyen esetet vonzanak, ha így, a "hova?" kérdésre válaszolnak?


2018. márc. 21. 16:04
 1/1 chtt ***** válasza:
100%

-ba/-be, alá, mögé - tárgyeset (v, na, pod, za)

fölé, elé - marad az eszköz (nad, pered)


Amúgy a szótárban benne vagyon. A "fölé"-ben nem voltam biztos, ezért lekaptam a polcról az Uzonyi-Gáldit, és lám:


fölé - 1. nad (kem/csem); az asztal fölé lámpát akaszt - vesaty/poveszity lampu nad sztolom -- az események fölé emelkedik... stb. - folytatja, hogy valamire rá, északabbra, bizonyos határon, mértéken túl - és ír rájuk példát. Erre kíváncsiságból ránéztem még egy-két elöljáróra, és igen, mindenhol ott van, hogy milyen esetet vonz.

2018. márc. 21. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!