Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Van valami nyelvtani leírás a...

Van valami nyelvtani leírás a magyar elbeszélő múlt használatáról?

Figyelt kérdés
Egy-két igének megvannak az alakjai, a bibliából is nagy nehezen tudtam halászni még párat, de nem tudom, hogy lehetne ragozni minden igét ebben az igeidőben.
2018. ápr. 25. 21:53
 1/2 Valaki127 válasza:
Szia! Lehet, hogy kicsit elkéstem, de szívesen leírom! Az elbeszélő múlt lényegében az -a/-e/-á/-é ragos múlt. A jelen a múltban igeidőnek felel meg. Tehát ha van egy múlt idejű cselekvés, és azzal egyidőben van még egy, akkor az egyik előidejű jelen(mai standard múlt idő), a mellek
2019. máj. 6. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Valaki127 válasza:

A másik pedig elbeszélő múlt. Tehát pl.: Tegnap este (főmúlt) találkozék (jelen a múltban, a tegnap estére viszonyul) veled.

Evél (jelen a múltban, a beléptemre viszonyul), mikor beléptem (főmúlt).

De fontos, hogy a folyamatos múlt időre a magyarban volt/van egy ún. Folyamatos múlt (ige jelen ideje + vala), illetve egy tartós múlt (ige jelen ideje + volt), de ezek használata nem fontos, az elbeszélő múlt tökéletesen megfelelő. Egyébként nevezik ezt viszonyos múltnak is, mert egy másik múlthoz viszonyul. UI: Igen, véletlenül elküldtem félkészen.

2019. máj. 6. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!