Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen nyelvi jelenség a...

Milyen nyelvi jelenség a -felé szócska hozzáragasztása az elváló igekötőkhöz?

Figyelt kérdés

Nekem úgy tűnik, mintha a magyar nyelvben nem létező folyamatos jelen, illetve folyamatos múlt időt próbálnák ezzel kifezeni.


Pl.

Éppen az autómat csináltam meg, amikor...


Helyett azt mondják sokan, hogy


Éppen az autómat csináltam megfelé, amikor...



2018. ápr. 26. 18:21
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Az a benyomásom, hogy jófele (-felé) tapogatózol, de itt nem annyira igeidőkről van szó, mint inkább az aspektus(jelen esetben imperfektív, ezen belül leginkább valóban folyamatos aspektus) jelöltté tételéről.
2018. ápr. 27. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
65%
Az említett példa egyszerűen nyelvhelyességi hiba. A -felé szócskát csak az irányt jelző igekötőkhöz lehet kapcsolni, pl. lefelé, felfelé, odafelé, hazafelé. Úgy, mintha azt mondanád, hogy pl. Pest felé.
2018. ápr. 27. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
de mint tudjuk, nyelvhelyességi hibákból (mutációkból) lesz aztán a standard, ha elterjed, nemdebár?
2018. ápr. 29. 03:45
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
És ez még csak nem is nyelvhelyességi hiba, legfeljebb a standard felől nézve (vagy ha a standard normatív igényével fellépő nyelvváltozaton belül használják); már most is vannak olyan nyelvjárási normák, melyek rendszerében ez teljesen szabályos megoldásnak minősül, és ezekből a dialektális nyelvi normákból bármikor átkerülhet (kodifikált formában is)a köznyelvbe.
2018. ápr. 29. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
éppen terjed elfelé
2018. ápr. 29. 17:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!