Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi az etimológiája az orosz...

Mi az etimológiája az orosz "-szkaja" -végződésű településeknek?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy ez egy nőnemű melléknévi végződés, csak azt nem értem, miért van nőnemben. Talán a falu (gyerevnyjá) jött utána, majd kikopott?
2018. ápr. 27. 08:23
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a gyirévnyá miatt.
2018. ápr. 27. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
51%
Ugyanaz, mnit magyarban az -os, -es, -és, -ás, ...
2018. ápr. 27. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 chtt ***** válasza:
Valószínűleg, úgy, mint pl. a 'vannaja' is 'vannaja kómnata'-ból rövidült. :)
2018. ápr. 27. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Jó, azt értjük, hogy egy melléknévi végződés. Mint írtam, eddig magam is eljuttotam. A kérdés az, hogy miért nőnemű, mi jönne alapból utána? Gondolom, nem "kómnáta". Ha így érthetőbb: miért szkájá, miért nem szkij vagy szkoje?
2018. ápr. 28. 00:40
 5/9 chtt ***** válasza:

Bocs, de te magad írtad, hogy "Talán a falu (gyerevnyjá) jött utána, majd kikopott?".

Az egyes erre azt válaszolta, hogy szerinte a gyerevnyá miatt, én pedig az általad írtra reagáltam, hogy valószínűleg (értsd: igen, valszeg a gyerevnyá miatt), és hoztam a fürdőszobát példának, ahol a szoba szó kopott le, és a vannaja főnevesült. Elnézést, ha félreérthető voltam.

2018. ápr. 28. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 chtt ***** válasza:
ui.: Puskinszkoje ( [link] pl. -szkoje, mert nem gyerevnyá, hanem szelo volt utána. Ha mégis puskinszkaja, akkor lenne gyerevnyá, ill. sztáncija - így hívják a moszkvai metró egyik állomását (ott sem kell mögé mondani a sztánciját)
2018. ápr. 28. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Olyan válaszára vagyok kíváncsi, aki TUDJA. Tippelni én is tudok, meg is tettem. Nem vagyok előbbre azzal, hogy rajtam kívül más is leírja, hogy "lehet, hogy tényleg gyirivnyjá".
2018. ápr. 28. 21:08
 8/9 chtt ***** válasza:
100%

Óóó, hát ki tudna ellenállni ilyen udvarias, kedves pontosításnak, hálás köszönetnek, amiért legalább próbálkoznak segíteni? Én semmiképp, tehát rákerestem, és ezt találtam:


К а к _ п р а в и л о, _ о к о н ч а н и я _ н а з в а н и й, _ п р е д с т а в л я ю щ и х _ с о б о й _ п о л н о е _ п р и л а г а т е л ь н о е, _ с о о т в е т с т в у ю т _ г р а м м а т и ч е с к о м у _ р о д у _ г е о г р а ф и ч е с к о г о _ о б ъ е к т а. _ Н а з в а н и я _ г о р о д а, _ п о с е л к а, _ х у т о р а _ и м е ю т

_ о к о н ч а н и е _ м у ж с к о г о _ р о д а _(-с к и й)_, _ с е л а _—_ о к о н ч а н и е _ с р е д н е г о _ р o д а _(-с к о е)_, _ д е р е в н и, _ с т а н и ц ы, _ с л о б о д ы _—_ о к о н ч а н и е _ ж е н с к о г о _ р о д а _(-с к а я)._ Н о _ э т о _ п р а в и л о _ д е й с т в у е т _ н е _ в с е г д а.


Amint látod, a falvak kapták a szkaja végződést, s ha érdekel, mikor "nye gyejsztvujet" - [link] - 16. oldal teteje


További szép estét!

2018. ápr. 28. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 chtt ***** válasza:
Bocs, most látom, hogy slendrián voltam, alvászat előtt pontosítok: az a-ra végződő települések (gyerevnya, sztanyica, szloboda) kapják a -szkaja végződést (a mássalhangzóra végződők: gorod, poszjolok, hutor, a -szkij, a semlegesek: szelo, a -szkoje végződést)
2018. ápr. 28. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!