Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem írjuk a gender-t...

Miért nem írjuk a gender-t dzsender-nek? Vagy miért nem mondjuk inkább úgy, ahogy írjuk?

Figyelt kérdés
A magyar nyelv szabályai szerint.

2018. aug. 23. 00:29
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

Én is gendernek mondom, de a pl tévében dzsendernek hallom.

Azért hiába jelent nemi-t, másként használják a gender studiesban.

2018. aug. 23. 14:57
 12/22 anonim ***** válasza:
72%
Ugyanazért, amiért a taxit sem írjuk takszinak.
2018. aug. 23. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
75%
"A dzs által jelölt hang az ősmagyar korban már használt hangzó volt, de a kor végére eltűnt, és gy-vé alakult. Egyedül két nyelvjárásban, az őrvidékiben és a csángóban maradt meg eredeti formájában (pl.: gyerek, ejtsd: dzserek). Ezután két hullámban került vissza a nyelvbe. A 16. századi oszmán hódítások miatt rengeteg török jövevényszó került át a magyarba, ekkor honosodott meg újra (pl.: lándzsa, findzsa). Később a 20. és a 21. század folyamán egyes angol szavak beépülésével nőtt jelentősen az ilyen szavak száma (pl. dzsem, dzsungel" ennyit arról , hogy nincs gyökere a nyelvünkben.
2018. aug. 23. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:
12. Nem, ez egész más. Az x és a ksz ejtésben ugyanaz. Ugyanúgy hangzik.
2018. aug. 23. 18:34
 15/22 anonim ***** válasza:
48%

"Nem, ez egész más. Az x és a ksz ejtésben ugyanaz. Ugyanúgy hangzik."


Az itt szereplő angol hang majdnem megegyezik a magyar dzs-vel. Angol kiejtésben inkább dzsendernek hangzik. Ettől függetlenül én sose fogom dzsendernek írni, mint ahogy az email is megmaradt nekem emailnek, nem ímélnek. :D

2018. aug. 23. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

15.

De hát nem kell dzsendernek írni, hanem inkább gendernek mondani, úgy ahogy írjuk.

Az ímélre nem sikerült -még- megfelelő magyar szót találni. Én már szinte kezdettől ímélnek írtam, gondoltam, hogy így marad. Mert emailnak mondani még furább lett volna. Az ímél jobban hangzik.

2018. aug. 23. 20:27
 17/22 anonim ***** válasza:
Kérdező, én sosem tudnám "gendernek" ejteni, és a szakemberek is dzsendernek ejtik a tévében. A magyar helyesírás az eredeti kiejtéshez szokott hasonulni (lásd email - ímél), nem pedig magyarosan ejtünk külföldi helyesírással leírt szavakat. De egyébként a kérdésedben először az eredeti kiejtés szerinti helyesírást vetetted fel - ami lehet, hogy meg is fog történni, lásd a sok új jövevényszót, ami már magyaros helyesírással IS írható. Hangsúly az "is" szón van, mert mindkét mód elfogadható.
2018. aug. 23. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
51%
Tegyünk javaslatot a "gyender"-re, minek húzzuk az időt annyi módosítással alapon!
2018. aug. 23. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

"Három betűs hang!"


Ez nem érv, mert nem a hang határozza meg, hogy hány karakterrel írják át. Holnaptól átírhatnánk mi is egy grafémával, mint az angolok.

2018. aug. 25. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

A tévében a szakemberek nem nyelvészetben szakemberek.

Hogyan mondják a németek? Mert ők a legtöbb angol átvett szót a leírás szerint mondanak.

2018. aug. 25. 18:00
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!