Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Használja még valaki a múlt...

Használja még valaki a múlt idő olyan formáját, mint például adtak helyett "adtanak", vagy haltak helyett "haltanak"?

Figyelt kérdés
Ha már hallottál valakit a múlt időt így használni, mikor, hol volt? Kossuth Lajos 1890-ben felvett torinói hangfelvételén hallottam, kíváncsi vagyok, meddig volt használatban.

2018. okt. 6. 15:53
 1/2 anonim ***** válasza:
Én még nem hallottam. Egyébként magával a múlt idő jelével nem történt semmi (az tízezer éve változatlan jó pár eurázsiai nyelvcsaládban, szóval jól tartja magát), a -nak T/3 személyjel rövidült tovább. Ami nem igazán szerencsés fejlemény, mert emiatt múlt idő E/1-ben nem tudjuk megkülönböztetni a tárgyas és tárgyatlan igeragozást. Mindekettőnél "adtam valamit", "adtam azt" mondunk, pedig az egyiknél k-betűnek kéne jönni. A -nak is már egy rövidülés, az n előtt meg kéne találni a 3. személyű névmást, ami valamiféle ön, hen féleség szokott lenni a fél világban, a k meg ez esetben a többes (pontosabban a kettes) szám maradványa. Magyarán a 3. személyre utaló valamit sikerült eltűntetni, ezek szerint úgy 100 éve...
2018. okt. 6. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Ezeket a formákat még soha nem hallottam. Pedig vagyok egy jó pár éves és sokat foglalkoztam nyelvi kérdésekkel.
2018. okt. 6. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!