Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Izraelben zsidó illetőségű...

Izraelben zsidó illetőségű állampolgárai mind beszélik a hivatalos hébert, vagy vannak akik egyáltalán nem is használják?

Figyelt kérdés

Az ország hivatalos nyelve, a modern héber nyelv a bibliai héber modernizálásával keletkezett. De vajon mindenki beszéli? Tudniillik a zsidók különböző országokból vándoroltak vissza az óhazába. Bizonyos helyeken különálló zsidó nyelvváltozatok alakultak ki, mint a jiddis, ladino és egyéb változatok. Máshol pedig a zsidók egyáltalán nem beszéltek semmilyen zsidó nyelvet, hanem az adott terület nyelvét vették át. Csupán a vallásuk és szokásaik képezték az öntudatukat.

Izrael lakossága vajon milyen szinten használja a hivatalos hébert és mennyire ezeket a területi változatokat, illetve olyan nyelveket, amelyeket átvettek azon országoktól, ahonnét visszavándoroltak Közel-Keletre?



2018. okt. 13. 08:41
 1/9 anonim ***** válasza:
53%
A friss bevándorlók nyilván nem. Elég elterjedt az orosz mint beszélt nyelv. A jiddis, ladio meg folyamatosan tűnnek el.
2018. okt. 13. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%
Szinte mindenki beszeli, hiszen az oktatas, allamigazgatas nyelve az ujheber. A lakossag tobb mint 90 szazaleka folyekonyan beszeli, annak ellenere hogy csak kb. 55% tekintheto anyanyelvi hasznalonak.
2018. okt. 13. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
#2, a lakossag 90% Nefertiti’s a beszelt heber nyelvet, a folyekonyan beszelest elnezted a Wikin. Sok orosz meg mas bevandorolt nem beszel heberul. Ez tobb mint 10%, dot meg az angolt sem. A bevandorolt oroszok szama min. 15%, akkor Hol van a tobbi, mint peldaul a magyarok?
2018. okt. 13. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ha valaki egy elzártabb közösség tagja, akkor nem feltétlenül beszél héberül, vagy csak minimálisan. Ők tipikusan oroszul beszélnek, viszonylag friss bevándorlók és nem vallásosak. Az ultraortodoxok között is vannak olyan közösségek, aminek a tagjai minimálisan beszélik a modern hébert, az ő fő nyelvük a jiddis.
2018. okt. 13. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha Izraelben vagy, akkor barkivel tudsz heberul beszelni. MINDENKI tud valamilyen szinten heberul, az uj bevandorlok fel ev ingyenes nyelvoktatassal kezdik meg ott az eletuket.


Az lehet, hogy bizonyos csoportok EGYMAS KOZOTT mas nyelvet beszelnek. Peldaul, ha egy Oroszorszagban szuletett csoport megy kirandulni, akkor oroszul beszelnek egymassal. De a munkahelyen, az "eletben" ugyanezek az emberek mar heberul beszelnek. Vagy pld egy fiatal no, az anyjaval az anay anyanyelven beszel, de a ferjevel meg a gyerekeivel, a munkahelyen, stb heberul.


Sokan - okosan - szeretnek, ha a gyerekuk beszelne a nagyszulok orszaganak nyelvet, de ez sajnos nem igazan sikerul. Tobbnyire a gyerek megerti az arabul, oroszul, magyarul hozza szolo nagymamat, de heberul valaszol.


Mas a helyzet az angollal. Azt a gyerekek is megertik, hogy fontos nyelv, es azt hajlandok beszelni ok is - mint MASODIK nyelv.

2018. okt. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
10%

Ugyanlyan ország, mint Magyarország, nem kell Izraelt túlmisztifikálni. Héber a hivatalos nyelve, mindenki beszél héberül, aki pedig nem, az hamarosan fog (pl egy ulpan után, ami a gyorstalpaló héber nyelvtanfolyam Izraelben a friss zsidó bevándorlóknak.

Yiddish, Ladino - yiddish-t inkább az amerikai ortodoxok használ(gat)nak még, de Izraelben mindenki héberül tolja. Izrael arab lakossága (nem a palesztinok, hanem az izraeli arabok) pedig szintén folyékonyan beszélnek héberül, kezdve azzal, hogy sokan közülük kiskoruktól kezdve olyan iskolákba jártak, ahol héberül oktatnak.

Egy szó, mint száz: ha ott akarsz élni, akkor egyértelműen elkaszálod magad héber nélkül. AZ egy másik dolog, hogy borzasztó sokan beszélnek 2. és 3. nyelveket, de a héber az első. Aki ott születik, annak az anyanyelve lesz a héber.


Volt itt egy vitám valakivel, aki azt hitte, nagyon felkészült a témában, és bizonygatta, hogy a modern hébert alig beszélik ott páran, és hogy yiddish-ül tolják a legtöbben, de kiderült, hogy kb a 60-as években eljött két zsidó volt, aki mesélt neki erről, ilyen érvekre annyit mondok, hogy a modern héber nyelv a 40-es években KEZDETT kialakulni, az első generáció, akinek az anyanyelve volt, a 60-as években lett kb 10 éves. Szóval fizikai képtelenség, hogy az a házaspár találkozhatott volna a modern héberrel, mert a felélesztése előtt eljöttek onnan, nem beszélve arról, hogy Izrael akkor teljesen más volt, mint ma (gazdasági válság gazdasági válság hátán, kiépítetlen infrastruktúra, háborúk és belpolitikai problémák), de még 20 éve is más volt (nem volt start-up nemzet, még nem indult el a yozma program). A mai Izraelről, ami már kezd stagnálni és megtalálta a neki kijelölt utat (a palesztin kérdést leszámítva) az elmúlt 15 évben létezett csak. Bármi, ami azelőtti, az más.

Szóval modern héber, nem yiddish, nem ladino, és most már nem is arab (nem beszélve arról, hogy Izrael bennszülött zsidó lakossága - akik nem bevándoroltak, hanem már ott születtek - annyit beszél arabul, amennyit én. Szia, hogy vagy, xy-nak hívnak. És tud(ogat) olvas(gat)ni arabul, aztán szevasz.

2018. okt. 14. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
10%
Plusz a válaszomhoz hozzá lehet venni az előttem lévő választ is, mert hibátlan, és biztos, hogy nálam is jobban látja a helyzetet.
2018. okt. 14. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Lázár Gergely ***** válasza:
Könyvelőként dolgoztam multinál. Kollégám nem igazán tudott héberül, mindig angolul beszélt az izraeliekkel. Ha nem tudsz héberül ott kint, az angollal el lehet lenni.
2018. okt. 15. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
56%

Miiii ez a legenda arrol, hogy Izraelben nem beszelik a heber nyelvet?

Es megis hogy jon ide az, hogy a valaszom le van pontozva 32%-ra, mikozben igy van? Azt hittem, ez egy troll kerdes, mert alapbol marhasag. Most ez az uj holocaust tagadas vagy mi? Izraelben MINDENKI heberul beszel, az izraeli arabok is, aki pedig odakoltozik aliyaval, az megtanul, nem ertem miert kell tulmisztifikalni Izraelt (ujra). Ugyanolyan orszag, mint a tobbi, van sajat nyelve. Csak sokkal tobb a ketnyelvu ember, mint egy atlag orszagban, es nagyon jo az angol lefedettsege.

Az elozo kollegaja valszeg nem volt zsido de segitek a magyar zsidok tobbsege sem geszel heberul mert minek?

Nyilvan egy multinal olyan szinten, ahol mar kulfoldi letesitmenyekkel kell kapcsolatot tartani, amennyiben az orszagod nyelvét 8 millioan beszelik, nem vagy bolond es megtanulsz angolul.

De ezt sem ertem, miert nekem kell elmagyaraznom.

Keg osszessegeben nem ertem, hogy ha valaki megkerdez valamit, akkor ki az a szerencsetlen idiota, aki lepontozza a hibatlan valaszt? Mert aki lepontozott engem annak epp fogalma sem volt a heberrol.


Megvalami az elottem levonek aki azzal jott h a munkatarsa angolul tartja a kapcsolatot az izraeliekkel: tehat ha o beszel angolul, akkor Magyarorszagon el lehet lenni amlngolul?

Mert konoretan ezt irta... valasz: nem, mert a beszelt nyelv itt a magyar, es sokan tanulnak angolul.

2018. okt. 16. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!