Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Létezik olyan magyar szó,...

Létezik olyan magyar szó, amit nem idegen nyelvből vettünk át és két mássalhangzóval kezdődik?

Figyelt kérdés
Pl. kréta, pláza stb. csak nem idegen eredetű.
2019. ápr. 19. 09:40
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
88%

[link]

szláv eredetű a Krabocsa

ˇkr szógyök szanszkrit, a teremtés, alkotás, csinálás szógyöke - Kronosz, Krisna, sőt Krisztus

2019. ápr. 19. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
:(
2019. ápr. 19. 12:03
 13/20 anonim ***** válasza:
75%

Nem fogsz ilyet találni (a hangutánzókon kívül persze) – ennek fonotaktikai okai vannak. Vannak viszont affrikátával (cs-vel) kezdődő szavaink az archisztrátumban; ezek ugyan nem kezdődnek két mássalhangzóval, de a szókezdő mássalhangzójuk rendelkezik egyfajta kételemű belső szerkezettel. Ennél jobbat azonban én sem tudok mondani.

(Ami a Krabocsát illeti, nekem is vannak kételyeim azt illetően, hogy ez mennyire ősmagyar (illetve ha az és hiteles történelmi dokumentumból származik, mennyire volt pontos a lejegyzés és a kibetűzés). Hogy a `teremtés` jelentésű szanszkrit „szógyökből” származna, erősen kétségesnek tartom: valóban van az archaikus indo-iráni nyelvekben egy kar-szótő, amelynek lehet hasonló jelentése, és az archaikusabb indoeurópai nyelveknek vannak flektáló jellegzetességei, tehát előfordulhatna zéró-mássalhangzós tőalak is. Annak ugyanakkor nincs jele, hogy ezt a tövet a szláv nyelvek megörökölték volna ebben vagy ehhez hasonló formában. Ami a felsorolt három nevet illeti, a Krisna egy `sötétkék, fekete` jelentésű jelzőszerű név, a Krisztus pedig egy a teremtéssel szintén semmiféle összefüggésben nem lévő rituális gyakorlatra utaló melléknév (`felkent`), melynek első mássalhangzója eredetileg nem k, hanem kh (az aspiráció pedig nemcsak a görögben, hanem a szanszkrit és egyéb óind nyelvekben is fonémikus).)

2019. ápr. 19. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
40%

13 pedig, de. ( a szanszkrit egyébkén már teljesen elfogadott az indoeurópai nyelvek ősének a ˇkr gyök pedig a teremtés gyöke - mai nyelvekben is kreatív, kreáció,

az 'r' szonáns, mint a csehek zmrzlinája -egy fagylaltért nem töri ki senki sem a nyelvtét.)

2019. ápr. 19. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
40%
13 teológiailag is vitatkoznék: Krisna, Krisztus, Neveket illetően. máskor
2019. ápr. 19. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
77%

1. A szanszkrit nem az indoeurópai nyelvek őse, hanem az indoeurópai nyelvek egyike, konkrétan az óind ág egyik fejleménye. Az európai nyelvek nem a szanszkritból származnak, hanem csupán a szanszkrittal közös, ha úgy tetszik, ősökkel rendelkeznek. Bármilyen tényleges, komoly nyelvészeti szakmunkában ugyanezt fogod találni, és nem az „elfogadott” álláspontod.

2. A szanszkritban valóban van egy hasonló tő, ezt az imént is leírtam. Az indoeurópai töveknek a jelek szerint három alakjuk volt, egy e-hangzós, egy o-hangzós és egy teljességgel mássalhangzós tő (esetünkben ez ker/kor/kr volna) – ez különben az ógörögben jobban látszik, mint a szanszkrit esetében (ahol az e nyíltabbá válása a-s töveket eredményez; különben ebből is látszik, hogy a szanszkrit származéknyelv, mint a többi), így plauzibilis, hogy bizonyos nyelvekben előfordulhatott ez a változat. De ez nem azt jelenti, hogy a krókusznak, a krokodilnak, a krétának az akrobatikának és a kurdoknak köze van a teremtés absztrakt ideájához. A nyelv nem így működik.

3. Tetszőleges számú teológiai érvvel tudnék válaszolni a teológiai érveidre, de ez irreleváns. Ez egy nyelvészeti és részben filológiai kérdés. A Krisztus konkrétan a görög khrisztosz szóból jön, amelynek a kezdőhangja nem k, hanem kh (zöngétlen veláris aspirációval), így a töve nem vezethető vissza egy kr-formára. Maga a terminus ráadásul egy fordítás, egy közel-keleti sémi nyelv egy egészen más hangszerkezetű szavának görög megfelelője. Jelentését pontosan ismerjük és semmi köze a teremtéshez.

2019. ápr. 19. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem. A magyar, mint a turáni nyelvek általában, kerüli a mássalhangzó-torlódást, különösen a szavak elején.
2019. ápr. 20. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
50%
És a trágya szó? Az elég magyarosnak tűnik...
2019. ápr. 22. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

A trágya latin eredetű szó, legalábbis eszerint:

[link]

2019. ápr. 22. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
100%
A zsír mióta kétbetűs? A zs egy betű, de kétjegyű. Általános iskola első osztály.
2020. jan. 18. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!