Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miert hasznalja ilyen elkepesz...

A800 kérdése:

Miert hasznalja ilyen elkepesztoen sok ember a ''-ban/-ben'' helyett a ''-ba/-be"-t? (Pl. Megy haza MAGYARBA. Itt vagyok a suliba. Stb. )

Figyelt kérdés
Engem mar ez iszonyuan kiborit...MIEEERT VAN EZ?!?! A sok gyakran elofordulo hiba kozul ez faj a legjobban fulemnek es a szememnek...a masodik az igek elotti igekotok kulon irasa. Ez komolyan a telefonra cuppanastol lenne? Szerintem ez eleg gyenge kifogas, de meg csak ezt hallottam meg a "faradt vagyok'' verziot...

#helyesírás #magyar nyelv #kozproblema #hibas beszed #butulo emberiseg #-ba -be -ban -ben #hulyek paradicsoma #nyelvkaromlas
2019. jún. 14. 01:34
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
81%

Téged zavar?

Tele vagy hibákkal s így van képed felháborodni.

Szégyen...

2019. jún. 14. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
100%

Így egyszerűbb, illetve valószínűbb, hogy így beszélnek a környezetében, ezért rögződött így nála is.


Nem a telefontól van, régebben is előfordult. Engem az anglicizmusok zavarnak, dehát ilyen a nyelv, meg kell tanulnunk elfogadni :)

2019. jún. 14. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
86%
Megy haza Magyarban. Na ez inkább a baromság.
2019. jún. 14. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
15%
A "Megy haza MAGYARBA" pont így helyes.
2019. jún. 14. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 qkker1 ***** válasza:
77%

"Pl. Megy haza MAGYARBA"


A legszarabb példa, helyesen:


Megy haza Magyarországra!

2019. jún. 14. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
24%
Telibenszarom.
2019. jún. 14. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
35%

Aluliskolázottság miatt. Sok anyuka mutogatja a gyerekét online oldalakon ilyen szövegekkel: "Itt vagyunk a fagyizóba." "Első napom az oviba." És kapják a sok like-ot.


Nekem még fura a "tőlem idősebb", "tőlem nagyobb" stb. kifejezés is, szerintem a "nálam idősebb" stb. lenne helyes, de ez nem biztos, hogy hiba, csak valami tájnyelvi dolog lehet.

2019. jún. 14. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Mansour ***** válasza:
37%
A példád rossz (itt épp helyes a "magyarba"), de amúgy ez tényleg egyre jobban terjedő jelenség. De nekem ijesztőbb, a helyzet súlyosságára jobban utaló jel, amikor a "-ba" helyett mondanak "-ban"-t. Az igekötők helyesírása is terjedő probléma, de ez csak írásban jelenik meg, míg a "-ba/-ban" probléma szóban is. Az okokat nem könnyű tisztázni, de szerintem biztosan köztük van a számítógépes/telefonos üzenetek pongyolasága, és a felgyorsult életmód miatti figyelmetlenség, koncentrációhiány.
2019. jún. 14. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Mansour ***** válasza:
37%

"Aluliskolázottság miatt."

Nem. Pár évtizede sem volt jobb az iskolázottsági helyzet, sőt. Mégsem fordultak elő ilyen széles körben ezek a jelenségek. Akkor még csak tényleg az aluliskolázott, csak általános iskolát vagy még azt sem végzett rétegre voltak jellemzők ilyen hibák, ma pedig már a közép-, sőt felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében is terjednek.

2019. jún. 14. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
83%

Engem meg az zavar, ha valaki ékezetek nélkül ír, pláne ha ékezetek nélkül írva kéri másokon számon azok nyelvhasználatát és helyesírását…


De hogy a kérdésre érdemben is válaszoljak:

Az, hogy egy mondat szava -ban/ben vagy -ba/-be raggal áll, alapvetően attól függ, milyen ige áll mellette, vagyis az ige határozza meg a ragot. Mozgást, irányultságot kifejező igék mellett -ba/-be, állapotot, helyzetet, egy helyben levést kifejezők mellett meg -ban/-ben: kimegy a konyhába, eszik a konyhában.


Mivel az ige jelentéséből fakad a rag, így a kétféle rag megkülönböztetése valójában redundáns, azaz ugyanazt az információt (irányultság vagy helyzet) két nyelvi elem, az ige és a rag is kifejezi, pedig önmagában az ige is elég lenne hozzá. Emiatt tapasztalható már évszázadok óta az, hogy a két ragból az egyik, a -ban/-ben, visszaszorulóban van a köznyelvben, mert a beszélők kiiktatják ezt a redundanciát. Ez teljesen természetes folyamat, más nyelvekben is van rá példa, pl. az angol "in" viselkedhet ugyanígy:

I put it in the box 'a dobozba teszem' - irányultság

It is in the box 'a dobozban van' - helyzet


Ettől semmivel sem lesz a nyelv rosszabb vagy kevésbé kifejező, de még az egyértelműség sem kerül veszélybe.



Ami pedig az igekötők egybe- ill. különírását illeti:

Ne felejtsük el, hogy a helyesírás (ill. az írás maga) nem része a nyelvnek – rengeteg ma beszélt törzsi nyelv nagyon jól elvan írás nélkül is. A helyesírás egy testület, esetünkben a Magyar Tudományos Akadémia döntése.

A magyar helyesírás két legfontosabb és -gyakoribb fajtája a kiejtés szerinti ill. a szóelemzés szerinti írásmód. Az igekötők írásánál, sajnos vagy nem sajnos, hol az egyik, hol a másik elv alapján rendelte el az Akadémia a helyesírást.


Kiejtés szerinti írásmód: mivel egy hangsúllyal, emiatt tulajdonképpen egy szóként ejtjük, ezért egybeírandó: bemegy, leül, elrak.

Szóelemzés szerinti írásmód: az alkotó szóelemek megőrzik önállóságukat; ez esetben különírandóak az igekötős igék: be akar menni, le szeretne ülni, el tudja rakni.


Ha mindkét esetben a kiejtés szerinti elv érvényesülne, akkor az utóbbiakat csupán két-két szóban írnánk, mivel valójában két-két hangsúllyal, azaz két-két szóban ejtjük őket: beakar menni, leszeretne ülni, eltudja rakni.


De az Akadémia úgy döntött, ahogy. Dönthetett volna máshogy is, annak is épp annyi létjogosultsága lett volna, mint a mostaninak. A maga módján bármelyik döntés lehetett volna logikus, és vannak olyan emberek, akiknek a logikája, intuíciója mást diktálna, mint az Akadémia döntése. Ez még nem ok arra, hogy kárhoztassuk őket.


Szerencsére azonban a helyesírás betartását senki és semmi nem írja elő, csak hivatalos dokumentumokban ill. publikációkban javasolt követni. Hogy ki követi fórumokban, hozzászólásokban, stb, az mindenkinek a magánügye, saját döntése. Ha a sorainak az olvasójának meg az nem tetszik, az meg az ő magánügye. Tolerancia kérdése.

2019. jún. 14. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!