Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Nyelvhasználati kérdés. Ha...

Nyelvhasználati kérdés. Ha összehasonlítatok két dolgot, hogy mondjátok: "tőlem magasabb" "ettől gazdagabb" "Petitől szebb" stb. , vagy a "nálam magasabb", "ennél gazdagabb", "Petinél szebb"?

Figyelt kérdés
Helytelen a -tól, -től ilyen értelemben vagy nem hiba, csak tájnyelv?

2019. júl. 4. 09:08
 1/6 anonim ***** válasza:
86%

A kérdés jogos, nagyon sokan használják rosszul.


A válasz egyértelműen a nálam, és nem azért, mert erre szavaztak többen, hanem a magyar nyelv mondattani rendszere miatt. A "nálam nagyobb" kif. egy hasonlító határozós szószerkezet. A hasonlító határozó csak -nál, -nél ragos névszóval vagy névmással fejezhető ki. Alaptagja általában fokozott melléknév, számnév vagy hat.szó.


A -tól, -től rag helyhatározót, időhatározót, okhatározót vagy állandó határozót fejezhet ki, hasonlító határozót nem.

2019. júl. 4. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
87%

Jelen példákat figyelembe véve az utóbbi meghatározásaid a helyesek, tehát "nálam magasabb" stb.

Ha úgy használod, hogy "tőlem" az inkább a távolság meghatározására jó, pl. tőlem messzebb, vagy tőlem magasabban van. A -tól, -től, -nál, -nél, -ban, -ben stb. ragok határozó ragok, , tehát valamit meghatároznak. Vagy a helyet, a távolságot, a mennyiséget, az időt, módot stb. határoznak meg.

A gazdagabb, szebb, magasabb ezek minőségi különbségek, tehát a -nál és a -nél ragok alkalmazása a helyes.

2019. júl. 4. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Mansour ***** válasza:
100%

Nem vagyok biztos benne, de szerintem tájnyelvi változat. Itt az Alföldön, faluhelyen sokfelé úgy mondják, hogy "tőlem magasabb".

Amúgy érdekességként: a perzsa nyelvben is a "-tól/-től"-nek megfelelő elöljáróval fejezik ki az összehasonlítást, tehát szó szerint fordítva úgy mondják, hogy "magasabb tőlem".

2019. júl. 4. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Értelmes kifejezés mindkét forma.

A "tőlem" itt azt jelenti, hogy MIATTAM.

2019. júl. 4. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Andizsuzsi ***** válasza:
A köznyelvben a nálam a helyes. A tőlem nyelvjárási változat.
2019. júl. 4. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Hű, ez a perzsa párhuzam nagyon tetszik, nekem fel se tűnt eddig, pedig tanultam kicsit a nyelvet :)
2019. dec. 18. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!