Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A híradót miért ejtjük rövid...

A híradót miért ejtjük rövid i-vel, ha a hírt hosszúval írjuk és ejtjük?

Figyelt kérdés
2019. júl. 14. 14:42
 1/5 anonim ***** válasza:
Hagyomány, így terjedt el. Vannak még ilyenek, például tízet, húszat, ízület, pedig röviddel mondod.
2019. júl. 14. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A kérdést valójában így kéne feltenni: miért írjuk hosszúval, ha röviddel ejtjük?

Hiszen a beszéd, azaz a kiejtés az elsődleges a nyelvben, a helyesírás pedig csak kódolja a beszédet. A válasz viszont tényleg az, hogy hagyományból. Például az óvoda, ahol óvnak, hosszú ó; de az uszoda, ahol úszunk, rövid. A hírek-et hosszúval, a híradó-t meg röviddel ejtjük a köznyelvben, mégis hosszúval kell írni mindkettőt az MTA szerint. Így alakult, ennyire esetleges a helyesírásunk.


Én amúgy még csak olyantól hallottam hosszúval ejteni a híradó-t, aki a helyesírást gondolja elsődlegesnek, ezért betűről betűre ejti ki a szavakat, amivel megerőszakolja a nyelvet...

2019. júl. 14. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Most ezen jól meglepődtem, sosem volt erősségem a helyesírás, de a híradót hosszúval ejtem és írom. Nem így mondják a tévében is? Én hosszúval hallottam, ha jól emlékszem.

[link]

Na, itt is tökre hosszúval mondja pl.

2019. júl. 14. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ez nekem is új, még sosem hallottam így.
2019. júl. 15. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ez a Wikipédia cikk is említi a híradót a felsorolásban:


[link]

2019. júl. 15. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!