Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogyan tudnék résztvenni...

Hogyan tudnék résztvenni Szenes Iván temetésén?

Figyelt kérdés

Akkor koponya volt szegény - és mivel úgyis szabadságon vagyok -, hogy megadnám Neki ezt a tiszteletet.

Bemehetek-e egyáltalán a temetőbe, ha nem vagyok az Ő vallásuk követője, gyakorlója? Természetesen tudom, hogy fedetlen fővel tilos belépni.

Nincs kipám és kalapom sem. Pótolhatja-e azt valami? Pl. svájci sapka, esetleg baseball sapka, igaz az sem fekete.

Azon kívül hogyan kell viselkednem? Milyen egyéb szabályok vannak, amiket be kell tartani?

Mi a helyzet a virággal? Úgy hallottam, hogy Ők nem virágot, hanem egy-egy kavicsot helyeznek el a "fejfára", a temető előtt mégis van egy virágbolt.


A kérdésemet tudatosan nem a vallás rovatba írtam. Részemről egy emberi gesztus lenne.


2010. szept. 16. 11:32
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy bemehetsz, nemcsak zsidók járnak zsidó temetőbe. Nekik is vannak barátaik, szomszédaik stb. Akármilyen sapka megfelel és nem kell feketébe öltözni. Lehet virágot vinni, ha valaki nagyon akar, de nem kell. Semmi különös viselkedési szabály nincs, mész a tömeg után. A ravatalozóban a búcsúztatás alatt külön oldalon vannak a férfiak és a nők, de lehet, hogy olyan tömeg lesz, hogy úgyse férsz oda be. Azután a temetési menet elsétál a sírhoz. (Az ortodoxoknál vannak erősebb tiltások, de ő nem az volt.)
2010. szept. 16. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Látod, azt tudtam, hogy a zsinagógában külön oldalon ülnek a férfiak és a nők, de a ravatalozói rendre ettől még nem gondoltam volna.

A virágra azért kérdeztem rá külön, mert néhai Raj Tamás főrabbi fórumán olvastam magyarázatát erről a szokásról: "A virág az élőké, a kavics a holtaké."


Egyébként - mindenkinek, akit érdekel - Szenes Iván temetése szeptember 17-én, pénteken 11.00 órakor lesz a Kozma utcai temetőben.

2010. szept. 16. 20:28
 3/4 anonim ***** válasza:
Na, elmentél? Az m1 hiradóban nem sokat mutattak belőle!
2010. szept. 17. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen, elmentem.

Egy Híradó riport nem szokott több lenni /a "műfaj" miatt talán nem is lehet több/, mint egy-másfél perc. Bodrogi Gyula nagyon meghatóan méltatta.

2010. szept. 22. 09:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!