Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért lett ennyire divat...

Miért lett ennyire divat tegeződni?

Figyelt kérdés
Én még a szüleimtől azt tanultam, hogy azzal tegezőpdünk, akivel bizalmi a kapcsolatunk. Ennek ellenére szinte mindenhol sziával vagy helloval köszönnek, ha bemegyek egy boltba, csak azért, mert fiatalabb vagyok. Úgy gondolom 27 évesen már nem egy éretlen kisgyerek vagyok, akit csak úgy le lehet tegezni. Miért nem marad meg a magázódás, mint régi szép tiszteletadás?
2022. aug. 5. 10:19
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
74%

"Mintha azok a társadalmi csoportok, akiket magázni kell, de tőlük nem várt el, hogy téged is visszamagázzanak, eredendően magasabb rendűek lennének; idősebbek, orvosok, ügyvédek, papok, főnökök, hivatalos személyek, politikusok stb."

Egyetlen olyan helyzet van, ahol elfogadott az egyoldalú tegezés, a gyerek-felnőtt viszony. De már ez is tűnik el, mert a gyerekek nem tudnak magázódni. Minden másban, amit felsoroltál, kölcsönös magázódás van.l Életemben nem hallottam még olyat, hogy az orvos egyoldalúan tegezte volna a beteget, vagy az ügyvéd az ügyfelet.

Olyan néha tényleg előfordul, hogy a rendőr egyoldalúan tegezi a bűnözőt, de ezért meg nem szakad meg a szívem.

2022. aug. 7. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Az emberek valtoznak, a mostani generacio lazabb, egyre kevesebb a tabu. Pl regen a nok nem hordtak bikinit, ma meg olyat hordanak ami alig takar valamit.

A nyelv is hasonlokepp mukodik. A nagymamam magazta a sajat anyukajat, nemcsak minden felnottet de a vele egyidoseket is magazta ha nem ismerte oket. A munkahelyen tegezodtek abban az idoben is de van olyan szomszed akivel a mai nap magazodnak, pedig mar vagy 40-50 eve szomszedok es nagyjabol egyidosek. Regen illetlenseg volt letegezni olyat akit nem ismertel. Emlekszem, gyerekkent kerdeztem a mamamat hogy miert magazodik a vele egyidosekkel, mindig azt mondta hogy azert mert nem ismeri oket.


Manapsag meg a fiatalok tegezodnek, a kozepkoruaknal is gyakori hogy tegezodnek egymassal, kulonosen ha egy baratnak a baratjaval, rokonaval talalkoznak, boltban mar ritkabban. A fiatalok meg a boltban is tegezodnek.

A hivatalos helyeken megmaradt a magazodas, pl az orvost nem tegezed le, a hivatali dolgozoval sem tegezodtok, bar velem elofordult hogy siman letegeztek a bankban vagy a haziorvos helyettesitoje is letegezett. A haziorvos tegez, de o gyerekkorom ot ismer. Olyat is hallottam hogy a kisiskolasoknak is megengedik hogy a tanitonenit letegezzek. Nem tudom ez gyakori e, mikor en voltam kisiskolas tobb mint 20 evvel ezelott akkor meg a legrosszabb, legtiszteletlenebb gyerekek sem tegeztek a tanitokat.

2022. aug. 8. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
52%

„Engem kimondottan zavar, hogyha valaki tök ismeretlenül letegez.“


Engem meg módfelett zavar, ha a korosztályom, azaz hasonlóan fiatal emberek magáznak. Melyikünk sérelme az előrébb való? Ja, egyik sem. Kibírjuk mindketten szerintem. De az idő nekem dolgozik. Ahogy lazul a tekintélyelvű felfogás a társadalomban, úgy szorítja ki a tegezés a magázódást.


De amúgy lenne egy kérdésem. Mert megfigyeltem valamit. Ügyfelekkel foglalkozok és aki tegeződik, azzal mindig van egy-két jó szavunk a másikhoz a megbízott munkán kívül is. Vagy némi viccelődés is akár. Akik magázódnak, rendszerint karótnyelt, távolságtartó, rideg emberek. 10-ből 9 még fölényeskedő is. Direkt épít falakat közénk, hogy legyen valamiféle érzekelhető távolsága annak, hogy mégiscsak az ő pénzéből élek.

Te is ilyen vagy?:D

2022. aug. 9. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
77%

"Engem kimondottan zavar, hogyha valaki tök ismeretlenül letegez."


hát bocs, de engem meg az ilyen karót nyelt, "engem magázni kell" emberek irritálnak baromira. tényleg, a magyarok többsége azt lesi, min tud megsértődni.


jó, időseket magázom én is, orvosnál, hivatalban szintén, de egyáltalán nem zavart, mikor fogorvosnál az orvos, asszisztens tegezésre váltott, az sem, h kormányablakban az ügyintéző lány.

fiatal vagyok, ők is azok, így könnyebb is a kommunikáció.

2022. okt. 7. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Én 65 éves nöként azt mondom, sokkal, de sokkal egyszerübb a tegezés és semmi jelentösége sincs arra nézve, mennyire tisztelik egymást a beszédpartnerek.

Gyakorlatilag mindenkit, akivel privát kapcsolatban vagyok (azaz nem egy hivatalban ügyintézö, orvos, stb) megkérek az elsö percben, hogy tegezödjünk: az az elönyöm megvan, hogy nöként és 60+ -ként gyakorlatilag mindig nekem van "jogom" felajánlani a tegezödést.

Eddig még soha nem bántam meg, nem ért semmiféle negatív dolog emiatt, söt a legtöbb tölem jóval fiatalabb fokozottan figyel a normális hangnemre, ha már ilyen közvetlen vagyok vele.

2022. okt. 7. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!