Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Megállja a helyét ez az elmélet?

Megállja a helyét ez az elmélet?

Figyelt kérdés

Ha valaki izolálódik évekre a társadalomtól, a kötelességeit kényszerből végzi, nem jár el sehová szabadidejében csak otthon van, annak megállhat a személyiségfejlődése arra a bizonyos szakaszra amikor izolálódott?

Szóval hogyha valaki 20 éves korától nem jár sehová, majd 25 éves korában újra elkezdi, akkor kvázi egy 20 éves szintjén ragad?

Még érdekesebb ha mondjuk erős fejlődési szakaszt veszünk, ha valaki 14 éves korától nem megy sehová, majd 18-20 éves korára elkezd, akkor egy 14 éves szintjén kezd el mindent?

Én úgy vélem kicsit bonyolultabba ennél, hiszen az egyedül eltöltött idő alatt szellemileg talán fejlődhet az egyén, de a normál valós szocializálódást vajon ki lehet e ilyen mértékben zárni fiatalon, mert a 40-50 éves korosztály nagyon megvan egyedül, de gondolom ehhez kellett a fiatalkori "kiélés"

érdekes...


2011. jan. 27. 22:14
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
93%

Nem. Ha csak a szabadidejében marad otthon,azért még jár emberek közé,iskolába,munkába stb. A személyisége pedig még jobban is fejlődhet,mintha állandóan eljár máshová. Olvas,tanul stb.

18-20 évesen pedig nem fog olyan helyekre járni,ahol csak 14 évesek vannak. A saját korosztályába pedig elég hamar beilleszkedhet.

2011. jan. 27. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 anonim ***** válasza:
67%
Legfeljebb a személyisége szociális része.
2011. jan. 27. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 Cory Rose ***** válasza:
100%
Nem, max. akkor lenne így, ha ez idő alatt az egyén abszolút nem gondolkodna, nem is érintkezne másokkal.
2011. jan. 27. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 anonim ***** válasza:
100%
Ha egy sötét lyukban tölti, és mondjuk jópár évvel korábban, akkor igen.
2011. jan. 27. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 anonim ***** válasza:
100%

"Szóval hogyha valaki 20 éves korától nem jár sehová, majd 25 éves korában újra elkezdi, akkor kvázi egy 20 éves szintjén ragad?"


Még akkor sem "ragadna" ott, ha azt az 5 évet egy tiszta üres cellában töltené (bár ekkor mindenféle betegségek felléphetnének).


Ha valaki "nem jár sehová", de azért másokkal érintkezik (pl. családdal), illetve van valamiféle élete (dolgozik, olvas, tévét néz stb.), akkor egyáltalán nem "ragad meg" semmilyen "szinten".


"szocializálódást"


A szocializálódást nem lehet kizárni, az megtörténik, kivéve, ha valaki lakatlan szigeten vagy egy elzárt cellában él. Amiről te beszélsz, az a "socialize" angol szó hibás fordítása. Magyarul a "socialize" nem szocializálódást jelent, hanem azt, hogy "társasági életet él".


"a 40-50 éves korosztály nagyon megvan egyedül"


Ez egy ugyanakkora általánosítás, mint az, hogy a 20 éves meg nincs meg.

2011. jan. 30. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 A kérdező kommentje:

14:45


Ezek szerint te hiszel valamiféle minden hatás nélküli beteljesedésben?


Én konkrétan 1 és fél éve sokkal jobban ki tudtam magamból írni az ötleteimet, filozófiáimat úgy, hogy azt el is ismerték, érdekesnek tartották, most viszont semmi, olyan érzés mintha folyamatosan elbutulnék, pedig semmi káros szenvedélyem nincs a kávé nélkül.

2011. jan. 30. 14:52
 7/49 anonim ***** válasza:
64%
A szocializáció és a személyiségfejlődés felnőtt korban már leginkább arra korlátozódik, hogy egy adott környezethez, közösséghez hogyan tudsz alkalmazkodni. Az lehet a dzsungel, lehet az egyetemi, diákélet, de lehet már akár 16-18 éves korodtól a kemény munka világa. Kinek mi jut, ahhoz kell tudnia ekkor már minél hamarabb alkalmazkodnia.
2011. jan. 30. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 anonim ***** válasza:
Ha így van, akkor én 18 éves létemre egy 13 éves szintjén vagyok...
2011. jan. 30. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/49 anonim ***** válasza:
58%

Ez azért nagyon túlegyszerűsítő "elmélet" szerintem, mert úgy kezeli a személyiséget, mintha az egyrészt csakis a szociális kapcsolatok, azon belül a "szabadidős" szociális kakapcsolatok, haverok függvénye lenne; másrészt pedig azért, mert úgy kezeli az ember személyiségfejlődését, mint aminek szigorú "kötelező" menetrendje, programja és sorrendje van. Erre a feltételezésre ugyan nem támaszkodsz nagyon szigorúan, viszont az, hogy ilyen "törvényszerűen elvárható" átalakulást feltételezel 20 és 25 éves kor között, aminek az esetleges elmulasztása "lemaradásként" értelmezhető, az arra enged következtetni, hogy mégiscsak ilyen egyenprogramként gondolkodsz a személyiség alakulásáról.


Én nem értek az egyenprogram elképzeléssel egyet, sem azzal, hogy a szociális kapcsolatoknak ennyire mindent eldöntő szerepe lenne. Illetve úgy gondolom, hogy úgy általában a minket érő hatások természetesen nagyon erősen meghatározzák, hogy hogyan változunk, milyenek leszünk, és ha valakinek az életét 99 százalékban a haverokkal való együttlógás teszi ki, akkor őt természetesen legerősebben a haverokkal való kapcsolat fogja alakítani. De ha valakinek meg a könyvek teszik ki az életét, akkor őt meg az fogja formálni. Másmilyenre, mint hogyha a haverok formálták volna, ez biztos, és ezért aztán más "folytatásra" is lesznek "alkalmasak", de hogy ez egy ilyen lépcső lenne, amin be lehet ragadni... ezt nagyon durva leegyszerűsítésnek tartom.

2011. jan. 30. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 A kérdező kommentje:

22:27


Nem szerettem volna túlbonyolítani, a saját oldalbeli tapasztalataim miatt (ugye, micsoda véletlen egybeesés a tapasztalásról? :DD) mert amikor ezt teszem általában nem jön válasz vagy alig csörgedezik 1-1, ezért leegyszerűsítésre kényszerülök.

A probléma (?) valóban nem ennyire egyszerű, régi mániám, hogy egyszer csak eltűnök évekre és egy ideig elszigetelődöm és az eltelt idő alatt olvasok, filmeket nézek ilyesmik, de úgy vettem észre, hogy ebben a környezetben(?) már nem tudom hasznosítani az olvasottakat, azaz, mintha nem fejlődtem volna...

2011. jan. 31. 06:49
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!