Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Van e joga egy áruház/kisbolt...

Van e joga egy áruház/kisbolt biztonsági őrének ok nélkül belenézni a táskámba? Van ahhoz joga hogy a kezébe vegye?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 6. 20:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
88%
Nem ok nélkül teszi, valami felkeltette a gyanúját. Megkérhet téged, hogy nyisd, esetleg pakold ki a táskát (lehetőleg nem az eladótérben és legyenek tanúk.) Ha nem teszed meg, az őr hívhat rendőrt, így már biztosítottak a feltételek akár egy ruházat átvizsgáláshoz is.
2011. ápr. 6. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
83%
Meg kell kérnie, fáradj vele valahová raktár, iroda, stb. Egy tanú jelenlétében megkérheti, hogy pakold ki a táskásat. Nem nyúlhat hozzá seemihez, ami a tiéd.
2011. ápr. 6. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
90%

Van joga belenézni, de csak ha "megalapozottan feltehető, hogy az érintett bűncselekményből vagy szabálysértésből származó olyan dolgot tart magánál, amelynek őrzése a vagyonőrnek szerződésből fakadó kötelezettsége".


A csomagnak,táskának csak a bemutatására hívhatja fel a figyelmed, de te jobban jársz ha nem kötöszködsz és megmutatod neki.

2011. ápr. 6. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
8%

nincs! max udvariasan megkérhet és te meg udvariasan elküldöd az anyjába

én ezt úgy szoktam, hogy előveszem a mobilt, és mondom neki, hogy a személyes szabadság megsértése miatt hÍvom a rendőrséget, és érdekes, eddig hatásos volt, mindjárt elengedtek nagy qurvaanyázások közepette

2011. ápr. 6. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Nézni lehet nyúlkálni nem.
2011. ápr. 6. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
92%

Na, akkor mint végzett biztonsági őr elmondom mi a helyzet.


Az őr nem nézhet bele ok nélkül, bele pedig pláne nem nyúlhat. Arra megkérhet, hogy legyél szíves megmutatni a tartalmát, illetve kipakolni azt. Ez lehet, hogy szúrópróba szerűen történik felsőbb utasításra. De ebben az esetben is nagyon udvariasan megkérhet, de fel nem szólíthat.


Abban az esetben szólíthat fel, ha tettenérés van tehát vagy ő maga, vagy a kamera látta, hogy valamit elrakott az illető, amit nem kellett volna. Ebben az esetben sem nyúlhat bele és mielőtt közli, hogy mutasd meg, közölnie kell, hogy mi okból.


Amennyiben nincs tettenérés, akkor az áruházból történő kimeneteledet nem akadályozhatja meg, mert az személyi szabadság megsértése. Maximum rendőrt hív, és a rendőr utánad megy és közterületen felszólít, mert ő megteheti.


Remélem kielégítő volt a válasz.

2011. ápr. 6. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 PT-Daniel ***** válasza:
90%

Elöttem ironak teljes mertekben igazat kell adnom!


Sajnos sok biztonsagi ör nincs ezzel tisztaban, vagy kiindul abbol, hogy ugy sem tudja senki.

2011. ápr. 6. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
73%

De jó, hogy most már ezt tudom. Az egyik boltban már legalább 3x előfordult, hogy kipakoltatták a táskámat. Ráadásul mindenki szeme előtt. Alig égett a képem...

Azóta sem megyek oda, csak ha nagyon muszáj.

Nem tudom, ha valakin hátizsák van, az már lop? Ha nem pakoltatják ki, akkor egyfolytában s.gemben vannak. És hagyjon már a kipakolással, mi köze van a táskám tartalmához. Mi van, ha egy vibrátort hordok a táskámban, akkor pakoljam ki mindenki szeme láttára?


Egyébként vannak nagyon rendes biztonsági őrök is, de az ilyenektől eldobom az agyam.

2011. ápr. 6. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Tehát nézni lehet nyúlkálni nem.


köszönöm a hasznos válaszokat.

2011. ápr. 7. 12:58
 10/12 anonim ***** válasza:
78%
A hivatásos őr jól mondta, teljesen szakszerű! Kérheti, de nem kötelezhet rá. A kérést is csak alapos gyanú esetén.Hívhat rendőrt, de, ha nekem dolgom van, nem vagyok köteles megvárni. Ha meg követ, vagy utamat állja, az zaklatás, és akkor jobb, ha nem hív rendőrt, saját érdekében! Persze, olyan ez, mint a cigánykérdés, van köztük rendes, normális is. Olyan, aki kényszerből, megélhetésből vállal ilyen munkát. Alapesetben milyen ember az, aki önszántából megy őrnek áruházba, vagy ellenőrnek BKV-hoz? Elnézést a kivételtől, de ez már önmagában személyiségtorzulásra utal. Namost, ilyen affér velem is előfordult, nem is egyszer, de én olyan hisztit vertem ki, hogy a "közeg" azt is megbánta, hogy megszületett. Egyet egy ismerősöm ki is rúgatott! Egynek nyílvánosan úgy leüvöltöttem a fejét, hogy majdnem sírvafakadt. MIndenféleképpen követeld a személyiségi jogaid tiszteltbentartását, mások előtt nem pakoltathat ki, én, pl. felszóltottam, hogy menjünk egy zárt helyiségbe, de civil tanút is hívtam magammal. Miután felvették a jegyzőkönyvet, én is kértem a felettese előhozatalát, és szóban is, írásban is panaszt tettem az őr sértő, kompromittáló viselkedésére. Elkértem az iratait, azonosító számát, (köteles Megmutatni). Hivatalos választ kaptam panaszom kivizsgálásáról, és azóta nem látom azt az őrt az áruházban! Akárhogyis, de ez még jogállam! Legyél tájékozott, és felkészült! Egyre vigyázz! Tényleg ne legyen nálad semmi! :-) Szerintem.
2011. ápr. 13. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!