Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Milyen "sznob" kifejezéseket...

Milyen "sznob" kifejezéseket ismertek?

Figyelt kérdés

Bölcsészkaron tanulok, s bizony itt elhangzik jó néhány, amint a csoporttársaim előadják magukat.

Pár példa:

momentán

magasságában

ha és amennyiben

úgyszólván

mint olyan

randomszerűen


Illetve a sznob gesztusnyelv: a telefonálás megmutatása a kisujj és a hüvelykujj fülhöz tartásával, valamint az idézőjel "utánozása" a levegőben.


Stb.


2011. nov. 7. 14:34
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
100%

Csak ennyitől, hogy valaki ilyen szavakat használ, még nem lesz sznob.

A felsorolt gesztusok meg kissé gyerekesek, de legalábbis lányosak.


"ha és amennyiben" - :D Hányszor hallottam ezt matekórán! Ez egy tipikus matekos kifejezés, éppúgy mint az "akkor és csak akkor". Nyomatékosítást fejez ki.

2012. febr. 27. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
53%

"Nem értem csekély szürkeállományodat , miért tartasz jelentőséget az efféle megnyilvánulásokra , de elfogadom primitív mivoltodat és nem törődöm vele többet."


Ez egy igazi úrias kifejezés volt.

2012. márc. 16. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
65%

"

"Úgy gondolom, hogy..." / "Én azt gondolom, hogy..."


Bevonz (ez különösen felb.sz)



A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 77%-ban hasznos válaszokat ad."

Ezen még mindig ki vagyok akadva :D

2012. márc. 21. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 treffhetes ***** válasza:
100%

a "ha és amennyiben" (legalábbis az én nyelvhasználatomban) valóban nyomatékosítást fejez ki, de az "akkor és csak akkor" az nem nyomatékosítás, hanem egy logikai művelet (a bikondicionális) átültetése a beszélt nyelvbe (szemben az "akkor"-ral, ami a sima kondicionálist jelenti)


bár ezt a telefon-mutogatást én se szeretem, szerintem is sokkal inkább a stílustól lesz valaki sznob, nem a szóhasználattól (persze azért mindennek van határa)


a "kvázi-realitás" miért rossz?

2012. máj. 30. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
48%
az akkor és csak akkor a matematikában indokolt, a hétköznapi nyelvben hülyén hat
2012. máj. 31. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
Szerintem nem szmnobizmus a szókincs, de a túl kimódolt , túl okostóni beszédstílus az legalább annyira aljadék, mint a prolisztáyl. A kettő között a jó igazából. mindkettőből kell, mert jó, de a két véglet már nem igazán. Nem lesz sznob az illető tőle, csak erőltetett, talán fárasztó hallgatni, unalmasabb mint egy egyszerűbben befogadható megfogalmazás.
2012. jún. 27. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 Iglár Zsolt válasza:
Szerintem egy sznob attól sznob, hogy szinte mindent idegen szóval helyettesít,fitogtatva "műveltségét". Persze,van egy-két olyan kifejezés, ami még elmegy,mint például a predesztináció, de az olyan idegen szavak már a sznobokra vallnak, mint a verifikál, jusztifikál, attesztál, legitimál, rehabilitál, exkuzál. Mind az "igazol" szavunk megfelelője. De ilyen például az abbreviáció (rövidítés), vagy az olyan mondatok, mint az időjárási horizont vertifikálisan manifesztálódik(esni fog).
2013. márc. 30. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:

" de az olyan idegen szavak már a sznobokra vallnak, mint a verifikál, jusztifikál, attesztál, legitimál, rehabilitál, exkuzál. Mind az "igazol" szavunk megfelelője"


nem éppen, a felsorolt szavak mind markánsan különböző jelentéssel bírnak, némelyiknek van köze a magyar 'igazol' szóhoz (pl. az attesztáció egy régies, ma már max hivatalos nyelvezetben használt változata az igazolásnak), némelyiknek kevesebb (a legitimizáció, verifikáció, jusztifikáció szavaknak valami közük van az igazol szóhoz, de annál sokkal specifikusabbak), némelyiknek meg semmi (exkluzál, rehabilitál).


Ráadásul a google szerint ezt a felsorolást Cserháthalápy Halápy Gábor: Első magyar sznob szótár c. könyvéből sikerült bemásolni (vagy valószínűleg inkább valamelyik azzal foglalkozó netes szócikkből, amelyekben ahogy látom pont ez a (amúgy rossz) példa van feltüntetve - és azért kevés olyan "sznob" dolgot tudok elképzelni, mint egy sznob-szótár, meg amikor valaki abból idézget, anélkül., hogy a felsorolt szavak jelentésével tisztában lenne, vagy azoknak akár utánanézett volna...

2013. márc. 30. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:

Amikor latin eredetű vagy újonnan "magyarított" (szak)szavakat használnak a magyar helyett, ha van rá rendes magyar szó, akkor is.

Ilyenek pl. hogy:

ilyen meg olyan rekreációs centerben voltam

proaktív (az emberek fele azt sem tudja, mi a jelentése, mégis használja)

extrovertált / introvertált nagyon gyakori használata (egyszer-kétszer oké, de néha azért lehet azt mondani, hogy nyitott, közvetlen / visszahúzódó, zárkózott)

egzisztencia

identitás

grandiózus


ja meg amikor gúnyolódó értelemben használja vki azt a 2-3 alapműveltségből megszerzett szókapcsolatát vmire / vkire:

Olyan milói vénuszi alakja van, höhöhö.

Hát nem egy Van Gogh, hihihi.

2014. jan. 3. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!