Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Az "úristókát" az káromkodás?...

Az "úristókát" az káromkodás? Mi az az istók?

Figyelt kérdés
2012. máj. 1. 23:13
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
73%

Ha a te értelmedben vesszük igen. Mivel Istenre gondolsz.

Egyébként az Isten ba..sza meg sem káromkodás, csak az érzelmeid így fejted ki valamiért. Te ilyenkor nem gondolod rossznak, gonosznak az Istent és bántani sem akarod őt.

Az viszont igaz, hogy fölösleges belekverni a dolgokba főleg ha nem is hiszel benne.

Most lehet írni, hogy hiába ne vegyük a nevét, de az arra vonatkozik főleg, hogy ne hazudj Isten nevében, ne prófétálj hamisan és ne kövess el bűnt az ő nevében.

2012. máj. 1. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Én sohasem káromkodom, tehát Isten nevét nem veszem hiába. Csúnyán beszélek, de az más. Az istókos az akkor így szerintem nem káromkodás, nem Istenre gondolok ilyenkor. Csak nem tudom mi az az istók. :D
2012. máj. 1. 23:40
 3/13 anonim ***** válasza:

Nekem Lapaj és Bolond Istókon kívül más nem jut eszembe.

Esetleg nagyon hasonlít az üstök szóra.

De szerintem vagy úristenit a jelentése vagy pedig:

Azt a leborult szivar végét!


Nem tudom. Egy név lehet az istók? Vagy valami foglalkozás...Csak írtam, ha nem jönne más válasz.

2012. máj. 1. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Pár száz évvel ezelőtt nyelvkitépéssel büntették, ha valaki káromkodott (vagyis Isten nevét hiába vette a szájára), ezért lett szokás az Isten szó elferdítése, és így keletkeztek az istók meg az iskoláját stb., ma már harmatgyengének számító "káromkodások"
2012. máj. 1. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Istók az Isten népies elnevezése, éppen azért, hogy ne azt mondja az indulatos (káromkodó) ember, hogy az "úristenit" hanem azt, hogy "úristókját". (A "J" hangzóval kell kiejteni és leírni is.) Tehát káromkodás, de nem olyan goromba.
2012. máj. 1. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

De éppen ezért nem káromkodás, mivel nem mondod ki azt, hogy Isten. Az Istók csak egy név. Ugyanúgy nem az, ha mondjuk Jézus helyett jesszust mondasz indulatból. Ez nem káromkodás, csak szitkozódás.


Egyébként a nyelvkitépés azért túlzás, ilyet nem csináltak, eleink úgy tudtak káromkodni, mint a záporeső. De azért ott is voltak visszafogottabb hangok (ti. igazi vallásosak akkor is éltek), akik szerint azért nem kéne, ilyeneknek köszönhetjük az efféle eufemizmusokat.

2012. máj. 2. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Valóban, Isten helyett mondják szitkozódáskor.

Egyébként az István név becézett formája.

Úgy került a szitokrepertoárba, mint a basszuskulcs. Egyszerűen az eleje hasonlít az eredeti szóra, amit mégem mondunk ki (Isten nevét hiába szádra ne vedd), mégis mindenki tudja, mire gondoltál.

2012. máj. 2. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Jézus szerint aki már haragszik, gyilkos az.

Tehát ha felhúzod magad, és azt mondod, "ba§§za meg", csak mert kiesik vmi a kezedből, akkor is a világra, a körülményekre vagy mérges, végső soron Istenre, én az ilyen ba_megezéseknél mindig elszégyelem magam, és igyekszem lenyugodni.

2012. máj. 2. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Ez Bartos. Cs. István szavajárása :D A cumpedlis, csicseribogyós kúrva ÚRISTÓKÁT :D
2012. máj. 2. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Szerintem amikor kijön a sodrából egy szelídebb ember, akkor az Isten és a Franc helyett mondja ezt és megnyugszik a közérzete, mert jól megmondta a magáét.

Felvidékről ered ez a káromkodási forma, ahol nagyon vallásos emberek éltek mindíg.

Pl. az én szülőfalumba szia és jónapot helyett Dícsértessék és-vagy "Adjon az Isten jó napot, jó reggelt, jó estét.

Még a káromkodás fokozása az is lehetett, hogy " Az Iskátuládot te gyerek!"

2012. máj. 7. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!