Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A régi időkben (nem Magyarorsz...

A régi időkben (nem Magyarországon) miért viseltek három éves korukig a kisfiúk is lányruhát?

Figyelt kérdés

[link]

Nem csak ezen a képen, hanem nagyon sok könyvben is így olvastam, hogy a fiúkat három éves korukig egyberészes, lányruhában járatták, és "babának" nevezték akár ötéves korukig.

Oroszország, Anglia, Egyesült Államok, Kanada, Svédország



#ruha #kisfiú #kisgyerek #régi viselet
2012. aug. 15. 09:00
1 2
 1/12 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
A "régi időkben" Magyarországon is így járatták a kisfiúkat. Ez nem lányruha, hanem kisded ruha volt nemre való tekintet nélkül. (ahogy a férfiak is hálóingben aludtak). Praktikus volt. A pelenkás gyereken is könnyebb volt a pelenkát cserélni, mert csak fel kellett az inget hajtani, a szobatisztaságra hajlónak is sokkal könnyebb volt, mint a madzaggal megkötött gatyán a bogot kicsomózni és visszakötni. Azon kívül nagyon magas volt a csecsemőhalandóság, így egy bizonyos életkorig nem kaptak "komoly" ruhát.
2012. aug. 15. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2012. aug. 15. 17:48
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A "babázás" azért terjedt el, mert magas volt a gyermekhalandóság aránya, és úgy gondolták, hogyha nem nevezik el a gyereket, akkor, ha meghal, nem lesz talán annyira fájdalmas az elvesztése.


Ötéves koruk után keresztelték el a gyerekeket amúgy. Akik öt éves koruk előtt haláloztak el, pont a fentebb írott szokás miatt nem voltak megkeresztelve, őket a temető külső részén temették el, de arra már nem emlékszem, hogy volt-e fejfájuk, vagy nem.

2012. aug. 15. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Andizsuzsi ***** válasza:
70%
Utolsóval nem értek egyet. A magyar paraszti családokban igyekeztek a gyereket minél előbb megkeresztelni, lehetőleg már 1-2 napos korában, pont a magas csecsemőhalandóság miatt. Hiszen azt senki sem akarta, hogy a megszületett gyerek "pogányként" haljon meg. Általában a bába és a keresztanya vitték a gyereket kereszteltetni, amikor az édesanya még gyermekágyban feküdt.
2012. aug. 16. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Én a babát nem úgy értem, hogy nem volt nevük. Volt nevük, csak azt mondták rájuk, hogy pl: Margaret baba, és volt vagy négy éves.
2012. aug. 16. 13:52
 6/12 anonim ***** válasza:

Andizsuzsi! Pontosan ezt a tételt húztam érettségin népművészetből (az volt a választott tárgy). Az angolszász szokások másabbak, mint a mieink.


Szóval...

2012. aug. 16. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Andizsuzsi ***** válasza:
Bocs utolós, én csak a magyar szokásokról írtam, az angolszász néprajzot nem ismerem. Gondolom, ahol nem volt szokás megkereszetlni a gyereket, azok nem katolikus családok voltak.
2012. aug. 17. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 mustafa33 ***** válasza:
69%

Andizsuzsinak van igaza, sőt ha a gyerek beteg volt vagy nagyon gyenge születés után, és az anya indokoltan félt hogy meghalhat, joga volt neki is megkeresztelni szükséghelyzetből pap nélkül és az is érvényes volt, csak be kellet jelenteni a papnak, hogy vezesse be a keresztelés tényét az egyházi anyakönyvbe.

A gyerekeket meg praktikus okból járatták pendelben, mert abban szaladgált az udvaron (falun és tanyán) és egyáltalán nem kellet pelenkázni. Potyanthatot vagy csorgathatott ahol rájött.

(erre mondták hogy hátulgombolós korban voltak).

A halál megtévesztésére a haját nem nyírták a fiúnak három éves korig.

De ezek a szokások tájegységenként változtak.

2012. aug. 18. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Mint írtam, nem magyar szokások érdekelnek, és nem is Magyarországra vonatkozólag tettem fel a kérdést. A magyar szokásokat mi is tanultuk.

Egyébként Angliában anglikánok, de Írországban katolikusok voltak az emberek. Írországban is ugyanígy "baba" volt kisgyerek, pont nem olyan rég olvastam valami regényt, csak nem értettem már ott se.

2012. aug. 18. 18:28
 10/12 anonim ***** válasza:
Szerintem szimpla kedveskedés.
2012. aug. 18. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!