Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Az öregeknek miért luxus...

Az öregeknek miért luxus normálisan kérni valamit?

Figyelt kérdés

Persze tisztelet a kivételnek, de én még eddig nem találkoztam normális öreggel, aki a buszon nem bunkózott volna.

A "légyszíves"-t, a "köszönöm"-öt, az "elnézés"-t stb egyáltalán nem ismerik.

Ha pl buszon le szeretne ülni, akkor miért nem bírja normálisan kérni a helyet?

Miért kell olyan stílusban, hogy kb "na qrva gyorsan pattanj fel onnan" ?


De távolsági buszon is ugyanez van. A sofőr is megmondta az öregasszonynak, hogy már nemigen van hely, mert persze, hogy a legeslegutolsó pillanatban jött. De őt nem érdekli, felfurakodott valahogy, de képes volt azért hisztériázni, mert senki nem adta át neki a helyét...hát most senki nem fog órákig állni a buszon azért, mert ő az utolsó pillanatban döntötte el, hogy távolságival megy...


Múltkor vonaton is. Le volt húzva az ablak, odajött hozzám egy öregnéni, és "húzd már fel azt az ablakot ne pöffeszkedj már ott a széken!!!"



Ezekkel csak azt akarom mondani, hogy az öregek nagy részének miért luxus NORMÁLISAN kérni valamit? Ha meg szóvá teszem, hogy lehetne normális stílusban is, akkor még én vagyok a neveletlen bunkó.

A köszönömöt sem ismeri a többségük (tiszt.kiv), mert természetesnek veszik, hogy valaki átadja úgy a helyét, hogy előtte meg az öreg futott a busz után, fent a buszon meg eljátssza a hattyú halálát...



Vagy csak én vagyok így ezzel? De nem csak közlekedésnél, boltokban vagy az orvosnál is ilyen van.


Nektek van hasonló esetetek?


2013. márc. 22. 09:01
 1/10 A kérdező kommentje:
(persze járni alig tudónak, vagy kismamának kérés nélkül pl átadom a helyet)
2013. márc. 22. 09:01
 2/10 anonim ***** válasza:

ez nem csak az öregeknél van így :(

szerintem csak annyi a titok nyitja, hogy nekik általában már elfogyott az a kis türelmük is, ami esetleg volt bennük.

de azért a fiatalokat sem kell félteni, mesélhetnék sztorikat (pedig nem vagyok én sem öreg)

mikor pl. a kis tuskó hülyegyerek tehénkedik, felszáll egy vak ember, az meg csak néz, és nekem kell átadni a helyet, pedig az anyja lehetnék (sajnos nem vagyok, pedig ha az anyja lennék, jól pofán törölném, hogy tanuljon illemet...igaz, az én fiam nem lenne ilyen tapló)

2013. márc. 22. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Én vagyok az, akit tuti minden ilyen kötekedő megtalál. Volt, hogy félig üres buszon 10 percig károgott a nénike, mert ő pont az én helyemre akart ülni.

Olyan is volt, hogy az ülő nyanya azért nyávogott, mert a frissen felszállt másik nénike le akart ülni, és hogy én miért nem adom át a helyem. Irultak-pirultak, mikor mutattam, hogy egy sorral hátrébb ott az üres hely.

Mondjuk velem már tahó kismama is ordított, hogy a babakocsit most azonnal cipeljem fel a babakocsiját. (Én voltam a legkisebb az egész társaságban a megállóban, felnőtt férfiak is voltak, én 14-15 éves lány, megpakolva 86 kiló cuccal, szatyrokkal.)

2013. márc. 22. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
69%
Nem arról van szó, hogy nagy ügy e becsukni az ablakot, hanem hogy hogyan kérik és viselkednek ;)
2013. márc. 22. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Kedvencem volt, amikor gyógyszertárnál leültem, mivel éppen hasi görcsei voltam, és vártam, hogy hasson a gyógyszer. Ilyenkor falfehér vagyok és kiver az izzadság, tehát simán látszik rajtam, hogy olyan vagyok, mint a mosott kaki. Mégis öregasszony odament mellém és kb. rám lihegett, hogy adjam át a helyemet...
2013. márc. 22. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Vannak bunkó emberek, sőt az emberek többsége (70-80%-a) bunkó, és nyilván ez ugyanúgy van az idős korosztályban is. Amiért jobban megdöbbenünk ha egy idős ember bunkó, az szerintem két okból van. Egyrészt mert tőlük kevésbé számítunk ilyesmire, másrészt minden idős emberbe belé van nevelve egy fajta értékrend, amely elvárja az illemet, de ugyanakkor ettől teljesen független adott személy viselkedése. Tehát a legtöbb nem bunkó idős ember elvárja az illemet, és ő maga is ennek megfelelően cselekszik, a legtöbb bunkó idős ember pedig ugyanúgy elvárja másoktól az illemet, de ő maga bunkó.
2013. márc. 22. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Én az alapvető illemről beszélek.

Hiába adom át az ilyen öregnek a helyet, még az is nehezére esik, hogy "köszönöm", sőt, olyan szúró tekintettel szoktak illetni, mintha azt mondaná, hogy "na végre...".


Nem értem azt a relációt, hogy illetlenségért/bunkóságért cserébe miért illemet és tiszteletet várnak, hisz az öregség nem érdem, hanem állapot.

Boltban is már próbált elém tolakodni egy, sűrű szitkozódás közepette, de meg volt sértődve, amikor mondtam, hogy ha szépen kéri, akkor előre engedem....

2013. márc. 22. 11:57
 8/10 anonim ***** válasza:
31%

Általánosítani azért nem kéne. Ilyenekkel találkoztál.

Nemrég távolsági buszra vártam, voltam a negyedik.

Megérkezett kb. 20 szakmunkásképzőbe járó, szekrény nagyságú "fiatalember". Szólni sem mertem, mind felfurakodott elébem. Anyjuk lehetnék...

Tanulság: Korosztálytól függetlenűl vannak bunkó emberek.

Hiszem, tudom, nem csak ilyen fiatalok vannak, akik eltaposnák az "öreget", mert az gyáva nyúl, és nem mer szólni.

2013. márc. 22. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
63%

Azt gondolom, rossz buszokra szálltál fel. Vagy túlzottan és egyoldalúan érzékeny vagy. Ha az összes embert figyelembe veszem, lényegesen több a bunkó fiatal. sőt vannak, akik kifejezetten sportot űznek ebből. Miközben van bunkó idős is.

Korosztályok, generációk között egyfajta ellentét örök. Mások a szempontjaik, más a helyzetük és másra érzékenyek, sőt, másra képesek. Akiben nincs empátia, annak a számára ez felfoghatatlan. És nem szabad néhány más szempontot figyelmen kívül hagyni. Idősebb korban az ember nem maga dönti el, mi legyen. Nem feltétlenül látszik, hogy nem tud állni (nem bírja a gerince tartani). Felfurakszik a buszra, mert nem tud egy helyben annyit állni, hogy kivárja a következőt. A buszon nem állni nem tud, hanem egyensúlya, reflexei nincsenek, elvesztette őket. Járdán még csak állna, de mozgó járművön nem tud. És ha esik, törik neki, mert csontritkulása van. És már nem forr össze. Nyolcvan felett, akinek eltörik a lába, szinte biztos, hogy belehal. Ezért ragaszkodik mindenáron a korláthoz, akkor is, ha nem lehet tőle menni. Az élete a tét. Nehéz ezt életerősen elhinni.

2013. márc. 22. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én még nem találkoztam ilyen esettel, de az lehet az oka, hogy régen, mikor ők középkorúak vagy fiatalok voltak, természetes volt, hogy férfi nőnek, fiatal pedig az idősebbnek átadja a helyét. Kérés nélkül. Az is alapvető udvariassági szabály, hogy ha a vonaton le akarom húzni az ablakot, akkor megkérdezem ELŐTTE azokat, akiket a huzat érni fogja, hogy megengedik-e.

Kedves kérdező, te még fiatal vagy, olyan korba születtél, amikor a régi udvariassági szabályok már nem léteznek, és nem mondom, hogy majd megtudod, ha megöregszel, mert remélem, ti már jobban fogtok élni, és nem kell zsúfolt buszokon tülekednetek. De talán van egy nagymamád, akit szeretsz: nos, képzeld el, mit érez ő akkor, mikor ott áll fájó ízületekkel, kapaszkodni alig bír, és körülötte közönyös képpel ül a sok életerős fiatal... én átélem ezt, mikor anyámmal utazom, és nagyon rossz érzés.

2013. márc. 22. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!