Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogy van ez? Ha letegez egy...

Hogy van ez? Ha letegez egy nálam (20-25 évvel) idősebb akkor visszategezhetem?

Figyelt kérdés

23 éves lány vagyok, ha letegez egy 20-25 évvel idősebb az azt jelenit hogy visszategezhetem?

(Szerintem nem, de nem tudom ez hogy van...)

Vagy csak azért tegez le, mert sokkal fiatalabb vagyok, és nem akar jónapotot köszönni?


2013. ápr. 23. 13:44
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Az illem szerint elméletben igen. Aki egy felnőtt korú embert (legyen 18 vagy 78 éves) letegez, azt kérdés nélkül visszategezheti. A gyakorlatban egy műveletlen parasztnak, bunkónak néznének, ha visszategeznéd a nálad jóval idősebbet, holott pont ők lennének azok...
2013. ápr. 23. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
aham
2013. ápr. 23. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
65%
Attól függ, mennyivel idősebb és hogy milyen viszonyban vagytok. Ha pl. sokkal idősebb öregember, akkor nem illik. De ha egy vadidegen az utcán vagy közértben letegez, és nem látszik idősebbnek kb. 50-nél, akkor akér vissza is tegezheted. Persze csak finoman, jelezvén, hogy nem tetszik a tegeződése.
2013. ápr. 23. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Akkor jól gondoltam, köszi a válaszokat!
2013. ápr. 24. 07:52
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy idősebb letegez, és nem mondja, hogy tegezd vissza, akkor nem ismeri az illemet. Én a helyedben tisztáznám vele a helyzetet. Amúgy az első válaszolóval értek egyet, aki idősebbként letegez egy fiatalt miközben elvárja, hogy a fiatal őt magázza továbbra is, az egy önmagát másoknál többre tartó bunkó, akinek le kell kezelnie egy másik embert ahhoz, hogy valakinek érezze magát. Ez tapasztalat! Az egyoldalú tegezés neve csendőrpertu vagy cselédpertu.

Szerintem kérdezd meg az illetőtől, hogyan gondolja, tegeződni vagy magázódni szeretne. Ha cselédpertut akar, akkor a saját érdekedben mondom, hogy ne menj bele. Legyél őszinte vele és magadhoz is, főleg, ha a jövőben még találkoztok. Mondd, hogy Te a kölcsönös tisztelet híve vagy, tehát vagy tegeződjetek vagy magázódjatok. Hidd el, megéri!

Az idősebb joga felajánlani a tegeződést a fiatalabbnak (elvileg már felajánlotta, ha letegezett!), de egyoldalúan nem tegezhet Téged. Ha eltűröd, akkor mindig egyenlőtlen lesz közöttetek a szituáció, és előbb-utóbb lekezelő hangnemben beszélhet Veled, mellőzve minden udvariasságot, miközben Te továbbra is udvarias vagy.


N/35

2013. máj. 9. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!