Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Több generáció egy házban?

Több generáció egy házban?

Figyelt kérdés

Lehet ,h a népszokásokhoz kellett volna feltennem kérdésem, de ez manapság is jelen levő szokás, bár ritkulóban van.


Két kérdésem van. Az első kérdésem népszokásbeli, a második már általánosabb.


1. A II. világháború előtt ugyebár még gyakoribb volt, főleg vidéken, hogy egyetlen házban több generáció élt együtt. És mivel vidéken ez gyakoribb volt ahhoz képest, hogy csak pár ember lakott egy lakásban, így nem ritka eset volt házasodás idején, hogy mind a feleség, mind a férj felmenőinek házában lehetőség volt lakni. Ilyenkor általában melyiket választották?


2. Ha a feleség felmenői házát választották lakhelyül, az nem csorbította a férfi tekintélyét, és -ami különösen érdekel- irányító szerepét? Régen különösen gyakori volt, h a férj volt az irányító a családban, legalábbis felesége és gyermekei felé, de manapság se tartom ezt természetellenesnek, persze ha hajlik némi kompromisszumra a férj.


Tehát gondoljunk bele, ha a férj úgymond lakhatási lehetőséget kap a feleség szülei, nagyszülei házában, akkor a férj mire fel lehetne a család tekintélye, irányítója? Holott természetszerűleg igényt tarthatna rá. Viszont ha él ezen természet adta lehetőségével a feleség szülei házában, az LÁTSZÓLAG úgy veszi ki magát, mintha bunkóság volna a férjtől, hogy "mit dirigál mások házában", még ha csak gyermekei józan nevelésére és feleségével részben kompromisszumos döntéseire is korlátozódik irányító szerepe.


Szeretném jelezni, hogy én nem a patriarchális berendezkedésre és nem az autoriter férj szerepre gondolok, hanem a gyengéd, de mégis határozott, intellektusra építő irányító férj szerepre. Megértem, h egyesek az egyenrangú szerepet látják jobbnak, de vannak, akik szerint a férfi, ha pl jóval idősebb és tapasztaltabb a feleségnél, és egyben a férj (is) intellektuális alkat (is), akkor célszerűbb, ha alapvetően a férj irányítja a család működését, a gyermeknevelést.



2013. jún. 24. 10:16
 1/7 anonim ***** válasza:

"Holott természetszerűleg igényt tarthatna rá. Viszont ha él ezen természet adta lehetőségével "


LOL :)


És a feleség tekintélyét nem csorbítja, ha az anyóshoz költözik?


Amúgy ha a férj szüleinél laknak, akkor ott a férj a gyerek, a szülei gyereke, akik részben így is fogják kezelni, és mama-papa irányítgatja a kisfiát.

2013. jún. 24. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Kedves előző, én elsősorban az intellektuális IRÁNYÍTÁS kapcsán tettem fel kérdésem, ezt hangsúlyoztam. Nem annyira a tekintély kapcsán.


Ezen kívül jelzem, régen nem volt jellemző, hogy a férjet a szülei irányították volna onnantól, hogy megházasodott, viszont vidéken többnyire egy házban/lakásban élt több generáció, így a feleség/férj szülei is. Ez nem volt ok arra, h irányítsák a férjet az ő szülei! Egyszerűen praktikus szempontnak tartották régen a legtöbben, h egy házban éljen több generáció.

2013. jún. 24. 11:05
 3/7 anonim ***** válasza:

Kérdező: tévedsz!


Régebben az volt a bevett gyakorlat, hogy a férj szüleihez költöztek természetesen. De ettől még nem lett a férj a családfő, az ifjú pár 2. volt a sorban egészen addig, amíg a szülők nem váltak munkaképtelenné/nem szorultak segítségre. Magyarán amíg szellemileg és fizikailag képesek voltak megfelelni, addig az ő szavuk volt a döntő!


Ilyen a tündérmesékben volt csak, hogy a párocska beköltözött és a férjé lett a szó.


A lány szüleihez általában csak végső esetben költöztek egyébként.

2013. jún. 24. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a pontosítást, lehet, hogy te tudod jól.

Érdekelnek még beírások, ki mit tud erről, régen hogyan és miért volt jellemző.

2013. jún. 24. 12:11
 5/7 anonim ***** válasza:

Kicsi, 50 fős faluban nőttek fel a szüleim, a nagyszüleim és a dédnagyszüleim is meséltek erről.


De az irányítás témáról sok régi történetben, akár népmesében is olvashatsz, egyértelműen kirajzolódik, hogy az utolsó szó az anyósé-apósé volt. Ez szorosan összefügg azzal is, hogy ilyen környezetben a munka általában háztáji volt (földek, jószágok), így ők, mint a legtapasztaltabbak szervezték meg, hogy a fiatalok is hol-mit tevékenykedjenek éppen, hiszen nagyobb rálátásuk volt a dologra. Az újdonsült férj ezt akkor vette át, amikor ennek elvégzésére a szülei már képtelenek voltak. De természetesen a szülőknek halálukig tisztelettel és gondoskodással tartoztak, pl. az újasszonynak szó nélkül takarítania kellett az esetlegesen demens és inkontinenciás anyós után, mivel ő volt az utolsó a sorban még azután is, hogy az anyós már képtelen volt a női feladatokat ellátni.

2013. jún. 24. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

1. A gyakoriság nem a vidékhez, hanem a ház nagyságához igazodik. Nem a több generáció, hanem a nagy ház volt gyakoribb vidéken. És a fiatalok a praktikusabbat választották, ha választhattak. Nekik még volt sütnivalójuk.

2. A férfitekintély természetessége csak elszállt agyú férfiak sajátja. Amit te annak képzelsz, az a korábbi korok praktikuma volt - legalábbis józan paraszti körökben. A technika fejlődésével változtak a feltételek, ezzel a szokások. Csak vannak emberek, akik ezt még most sem vették észre. Azt csak zárójelben merem megjegyezni, hogy amit egyes beképzelt férfiak "irányításnak" gondoltak, az furfangos nők praktikája volt.

Egyébként a többgenerációs házakban mindig a legidősebb férfié volt a vezető szerep - ugyancsak praktikussági, vagyoni, öröklési szempontból. Ezt a szerepét csak végletes fizikai legyengülés, vagy szellemi degeneráció okán vesztette el.

Amire te "természetszerűleg" igényt szeretnél tartani, azt csak ostoba nők környezetében lennél képes megkapni. Egyébként vagy rövid úton kitennék a szűrödet, vagy hamar megtanulnál kesztyűbe dudálni - hogy maradjak a népszokásoknál.

A te okoskodásod kb. így hangzik. Az ember a szomját hideg vízzel oltja. A kútból frissen merített víz folyékony és hideg, ezért sokkal célszerűbb, mintha jeget szopogatnánk, vagy forróvizet innánk. HA ettől eltekintünk, az okoskodásodnak megfelelő eset nagyjából nem létezik - csak régi naiv lányregényekben.


Egyébként sem az anyósoméknál, sem a szüleimnél ez a fajta probléma nem merül fel - nem is értenék mit zagyválok. Mind én, mind a feleségem egymással és felmenőinkkel kiválóan megvagyunk, és eddig ez a típusú probléma nem jutott eszünkbe, pedig problémás eseteket mindannyian láttunk bőven.

2013. jún. 24. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Akkor van baj, ha erős jellemek akarnak irányítani...nos akkor jön az, hogy külön!


..és micsoda nyugalom..ahh..

2013. jún. 25. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!