Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha letegezne téged egy nálad...

Ha letegezne téged egy nálad idősebb (kb 20-25) évvel idősebb ember, visszategeznéd? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Te 20 éves vagy egyetemi hallgató, és egy tanár az idősebb. Mivel az egyetemen kb az összes tanár magázódik, ezért joggal feltételezem, hogy visszategezhetném őt?


Oké, hogy falun mondjuk nem így működik a dolog, de egyetemen mégis mi a szokás?


Azért kérdezem, mert nem akarok hülyét csinálni magamból.


2014. ápr. 10. 01:21
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
78%

Nem.


Az idosebb ajanlja fel a tegezodest a fiatalabbnak. Teljesen mindegy hogy falu, vagy egyetem.

2014. ápr. 10. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 A kérdező kommentje:

Ezt eddig is tudtam, viszont ő alapból tegez mindenkit. Ezzel nekem semmi bajom nincs. Viszont az etikett szerint minden gond nélkül visszategezhetném én is (azaz automatikusan felajánlja a tegeződést azzal, h letegez), ugyanakkor a gyakorlatban (KÜLÖNÖSEN falun, sőt akár gimiben tanár-diák között) az idősebbet nem tegezzük, ő viszont gond nélkül tegez.


(jaj de utálom a magyar nyelvben ezt a hülyeséget)

2014. ápr. 10. 01:45
 3/29 anonim ***** válasza:
9%

semmikép nem csinálsz hülyét magadból.


szerintem is rendben van, ha visszategezed. de egy távolság tartó tegezést használj. vagy kérdezz meg idősebb hallgatót, hogy hogy megy ez itt, ha új vagy. az egész dolog semmiképp sem ciki, mert mindenki tudja, hogy ezekben a helyzetekben van egy bizonytalansági tényező.

2014. ápr. 10. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
60%

Semmiképpen nem tegezheted vissza automatikusan. Nem csak azért, mert idősebb, hanem azért is, mert a tanárod.

Csak akkor, ha ő felajánlja, hogy tegezd vissza.

Ha csak "úgy" visszategezed, lehet, hogy elvágod magad nála.

De a csoporttársaidtól is megkérdezheted.

2014. ápr. 10. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
0%
Ne utáld a magyar nyelnek ezt a csodálatos szeletét, hogy különböző módon lehet kommunikálni a másikkal. Bizonyára tudod, hogy igazi angol úriember az ágyban is magázza a szeretőjét. A tanárod nyilván nem érzi életkorban távol magát tőled, egy csapatba tartozónak érez kettőtöket, ezért tegez. Egyszer tegezd le mintegy "véletlenül" beszélgetés közben és figyeld meg a reakcióját. Egyébként lehet úgy fogalmazni a mondatokat, hogy elkerülhető legyen a tegeződés-magázódás (általános alanyt használva).
2014. ápr. 10. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
100%

07:38-as "Bizonyára tudod, hogy igazi angol úriember az ágyban is magázza a szeretőjét."


Ugye tudod, hogy ez komplett hülyeség, mert az angolban SEMMIFÉLE MAGÁZÁS nincs, sem az ágyban, sem sehol máshol!!!!

2014. ápr. 10. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
44%

Az "visszategezés" csak nagyjából hasonló korú és rangú emberek között érvényes.


Amennyiben a tegezö fél jóval (egy korosztállyal) idösebb, akor nem illik visszategezni.

Ha a tegezö fél rangban fölötted áll (tanár-diák-viszony), akkor megint csak az érvényes, hogy nem illik visszategezni.

A tegezést mindig az idösebbnek vagy/és a magasabb rangúnak kell felajánlania, a fiatalabb nem indíthatja el a tegezést


Ennek semmi köze a falu-városhoz, hanem alapvetö illemszabály.


A tanárodat, föként ha ennyivel idösebb, semmi esetre se próbáld tegezni, mert ezzel csak magadat járatod le.

2014. ápr. 10. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
42%
lol. milyen kis szolgalelkűen látjátok a világot :) én az életben mindig azt tapasztaltam, hogy aki tegez az nem várja el, hogy te meg magázd. és egyetemen ez pláne igaz volt. két felnőtt ember között csak nagyon idős ember esetében van realitása ennek az aszimmetrikus beszédmódnak.
2014. ápr. 10. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
41%

Nem. Több ok miatt is:

1.: mert a tanárom

b.: nem ajánlotta fel

másodszor: nem őriztünk együtt disznót

2014. ápr. 10. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
Senkit nem tegezek vissza, amíg magától fel nem ajánlja, hogy tegeződjünk. Egyetemen gyakori, hogy a tanárok "kollégaként" tekintenek minden hallgatóra, ezért sokan közvetlenek velük, de szerintem várd meg, míg azt mondja, hogy tegezheted, abból nem lehet baj.
2014. ápr. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!