Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha idősebb ember tegez, de...

Ha idősebb ember tegez, de nem mondja, hogy te is tegezd nyugodtan, és zavar a dolog, mit csinálsz?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy volt már egy csomó tegezős-magázós kérdés, de ilyet nem láttam.
2010. jan. 12. 18:06
 1/9 anonim ***** válasza:
92%
Ha csak kicsit idősebb visszategezem, ha sokkal idősebb magázom.
2010. jan. 12. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Megkérdezem, hogy tegezhetem-e.
2010. jan. 12. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
81%
Én mindenkit tegezek, akkor is ha idős, eddig még senkinek nem volt gondja vele. Pedig egy faluban lakok ahol az emberek nagy része 50 fölött van.
2010. jan. 12. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
66%
Ha valaki 20-30 éves és 50-60 éves letegezi, szerintem az természetes, de én nem tegeznék vissza egy ennyi időset. Lehet, hogy nem mondja, de megsértődik.
2010. jan. 13. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Sok középkorú simán letegezi a 20-30 éveseket is. Hacsak nem "ügyvéd úr", "mérnök úr", "doktor úr"... Én nem vagyok híve a legtöbb esetben az ilyen felemás tegeződésnek, hacsak nem tényleg öreg az illető. Tizenvalahány éve megkérdeztem 1-2 engem rendszeresen tegező szomszédot, hogy ez most hogy..., erre azt mondták, hogy én is tegezzem őket. Azóta igyekszem a tegezésnek valamilyen tiszteletteljes formáját választani, bár elég nehéz, főleg mert egyre öregebbek. Úgy tűnik, mintha egy kicsit bántaná némelyiket a dolog, de nem biztos. Rákérdezhetnék, de már késő lenne újra magázódni. Bácsizni sem akarom őket, miután évekig a keresztnevüket mondtam.
2010. jan. 13. 18:24
 6/9 anonim ***** válasza:
76%
Ha te is 20-30 éves vagy, és a tegező középkorú, akkor szó nélkül nyugodtan tegezd vissza. Ez az egyetlen, amit tehetsz. Nekem 17-18 évesen azt mondták a szüleim, hogy ha valaki letegez, és az apámnál nem öregebb, azt tegezzem vissza. Ez egy jó útmutató volt.
2010. jan. 17. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Én 31 éves nő vagyok és engem nagyon zavar, ha egyoldalúan letegez egy idősebb, legyen az illető nő vagy férfi. (Ha nem ajánlja fel, hogy tegezd, akkor általában elvárja, hogy Te továbbra is magázd. Ennek a jelenségnek a neve csendőr vagy cselédpertu.)

Szituációfüggő, hogy mit teszek. Ha csak úgy egy vadidegen akárhol letegez, akkor szinte mindig visszategezem. Ha olyan valaki tegez le, aki szintén ismeretlen, de a jövőben rendszeresen találkozni fogunk, akkor udvariasan megkérem, hogy maradjunk a magázódásnál.


Egyszer édesapám 50-60 körüli férfi ismerőse tegezett le. Azelőtt soha nem találkoztam az illetővel, azt sem tudtam addig, hogy a világon van! Apa bemutatott engem, mire én: "Jó napot kívánok! X.Y. vagyok." Majd kezet nyújtottam. Mire ő odavágta, hogy "Szia!" és ennyi. Forrt a méreg bennem, és csak apára tekintettel nem tiltakoztam. Bár Apa az én oldalamon áll(t), és megállapítottuk, hogy bunkó az illető, de valahogy mégsem akartam ügyet csinálni az egészből.

(Azóta kerülöm a szüleimnek ezekkel az 50-60 éves távolabbi ismerőseivel való találkozást.)


Egyszer a telefonszerelő is letegezett (50-es férfi). Először jó napotot köszönt, aztán később, mikor elkészült a munkájával, a rokonaim jelenlétében odaszólt nekem: "Na gyere csak ide és nézd meg, hogy jó lesz-e már így a vonal?" Nekem erre az volt a spontán reakcióm, hogy úgy tettem, mint aki meg sem hallja ezt az odavakkantást. Valahogy csak úgy jött ez a reakció. Akárha a kutyájának szólt volna a bugris, hogy lábhoz, még a hangsúly is! Pár pillanatig kínos csend következett, amit végül a szerelő 25 év körüli munkatársa tört meg: " A kollégám a másik szobából szólt." Erre én odamentem, és ellenőriztem a vonalat. Nyilván valamennyire észrevette magát az illető, mert elköszönéskor már nagyon mondogatta, hogy "Kézcsók".

2010. aug. 31. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb választ. Én 38 éves férfi vagyok, de ezek régebben történtek. Két eset fordult elő, az egyik, amikor új lakásba költöztem elég fiatalon, és néhány 30-40 évvel idősebb, de azért nem aggastyán szomszédom tegezett egy ideig, amíg szóba nem hoztam, hogy nincs igazán rendben ez az egyoldalú tegeződés. Ekkor ahelyett, hogy bocsánatot kértek volna, odalökték, hogy én is tegezzem őket (egyenként beszéltem velük), azóta ez megy, de szerintem egyik részről sem szívesen.

A másik egy munkahelyemen történt, ahol a főnök tegezett minket (négyünket), a többiek visszategezték, én magáztam, és persze nem mondta, hogy tegezzem nyugodtan. Úgy két hónappal később én is átváltottam tegezésre. Nem sokkal később már repültem is, bár nem biztos, hogy ez is közrejátszott.

A történetekben teljesen egyetértünk, de pl. üzletekben én is hajlamos vagyok bizonyos esetekben a tegeződésre, bár ezt gyakran az eladó kezdeményezi (aminek nem mindig örülök). Persze ha én kezdeményezek tegeződést, ugyanezt várom csak. Ha visszamagáznak, én is magázódom, és egy kicsit szégyellem is magam...

2010. szept. 1. 09:37
 9/9 anonim válasza:
37 éves vagyok, de megszoktam, hogy kb. 55-től felfelé engem tegeznek én magázok. Engem ez nem, zavar, szerintem ez a normális.
2016. máj. 31. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!