Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Csak engem zavar, mikor...

Csak engem zavar, mikor valaki a "meghal" igét használja egy állatra az "elpusztul" helyett?

Figyelt kérdés
2015. máj. 30. 16:15
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem igen.
2015. máj. 30. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem ez egyáltalán nem gond, föként, ha valaki tényleg szerette az adott állatot.
2015. máj. 30. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
71%
Én pont az "elpusztul"-tól vagyok rosszul. Ennél már csak az elhullik és a megdöglik rosszabb.
2015. máj. 30. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
86%
Ha egyszer véget ért az élete, akkor meghalt, nagyon helyes a kifejezés. Mutasd mád meg, hogy hol van az megírva, hogy csak emberekre lehet alkalmazni ezt a szót.
2015. máj. 30. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
49%
Szerintem jelentsd a rendőrségnek, ha ilyet hallasz, biztos van valami jogszabály, ami előírja, hogy melyik szót milyen helyzetben kell alkalmazni, és majd jól megbüntetik az illetőt.
2015. máj. 30. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
63%
Nem, biztos van még egy pár hülye, akit szintén zavar:)
2015. máj. 30. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
69%

Ebbe csak a nyelvtann**ik szoktak belekötni. Mindenki érti mit akar vele kifejezni az aki mondja, akkor hol azzal a gond, hogy melyik szót használja a több variáció közül?


Mintha abba kötnénk bele, hogy valaki autót, kocsit, vagy gépjárművet mond, mind helyes, mind érthető, ennyi elég bőven.

2015. máj. 30. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

Akkor ugye az is mindegy, hogy azt mondom, hogy valaki sz@rik vagy székletet ürít, esetleg hugyozik vagy vizel?


Nem, nem grammar nazi vagyok, csak szimplán a "meghal" szó azt tükrözi (az én olvasatomban), hogy akiről beszélünk, az emberi tulajdonságokkal rendelkezett. Szerintem teljesen normális az, ha a saját fajunkat különválasztjuk a többi élőlénytől, és ez akár a nyelvtanban is megmutatkozik.


Én kiskoromban így tanultam a szüleimtől, ezért is hangzik furcsán, mikor valakinek "meghalt a kutyája", nem kell emiatt hülyének nézni, mert az "elpusztul" szó sem hordoz magában negatív tartalmat, csupán jelzi, hogy nem a mi fajunkba tartozó valamiről beszélünk.

2015. máj. 30. 22:28
 9/22 anonim ***** válasza:
89%

Kérdező, ha ez ilyen kategorikusan elkülönülne, akkor emberre nem lehetne mondani, hogy elpusztult, pedig ugye nyugodtan lehet. Még akár az elhullik szót is lehet emberre alkalmazni: "elhulltanak legjobbjaink a hosszú harc alatt".


Ez, meg a megdöglik stb. szó emberekre való alkalmazása nyilván azt fejezi ki, hogy nyomorult módon, erőszakosan, tömegesen stb. halnak meg emberek (pl. "megdöglesz, te szemét!"). Ugyanezt miért ne lehetne akkor fordítva is alkalmazni, és ha valaki szerette azt az állatot, vagy valamiért kedvesen akar beszélni róla, miért ne használhatná rá a meghal szót?


Pont azt akarhatja ezzel kifejezni, hogy annak ellenére, hogy "nem a mi fajunkba tartozik", ahogy mondod, fontos volt neki. Nagyon szegényes lenne a nyelv, ha mindenféle tiltások miatt ilyen jelentésárnyalatokat nem tudnánk kifejezni a szavainkkal.

2015. máj. 30. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
63%
Az, hogy ez téged zavar, szerintem egyszerűen csak arra enged következtetni, hogy nem volt még olyan kutyád, macskád, lovad stb., aki annyira a szívedhez nőtt, és olyan sokat jelentett neked, hogy óhatatlanul nem az "elpusztult", hanem a "meghalt" szó jött volna a szádra, miután távozott az élők sorából, így nem tudod átérezni, hogy mások miért ezzel a szóval fejezik ki.
2015. máj. 31. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!