Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ki kinek nyújt először kezet?

Ki kinek nyújt először kezet?

Figyelt kérdés
Ugyan annál a cègnèl átleszek tève másik munkakörbe, az lesz a főnököm, aki az előző főnökömnek is adta az utasîtásokat. Beszeretnèk mutatkozni, irodába bekopogva. 50+ fèrfi, èn meg 30 alatti nő. Èn nyújtok kezet először?
2016. márc. 13. 18:03
 1/6 anonim ***** válasza:
56%
Igen. Felnőtt nő vagy, irreleváns, hogy a pasi a főnököd-e vagy sem, annyira pedig nem idős, hogy ő nyújtson kezet először.
2016. márc. 13. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Aki lepontozta a választ legyen kedves megosztani a vèlemènyèt.
2016. márc. 13. 18:15
 3/6 A kérdező kommentje:
Ja bocs. Telefonrol teljesen más az oldal felvèse :)
2016. márc. 13. 18:15
 4/6 anonim ***** válasza:
90%

Nem egészen úgy van, ahogy az első írja. Az udvariassági rangsor a következőképpen alakul:


1. A rangban (hivatásban, beosztásban, stb.) magasabban álló nyújtja a kezét, ajánlja fel a tegeződést, stb. Viszont ha nem, akkor nem, nincs kézfogás, stb.


2. Ha egyenrangú felekről van szó, akkor a hölgyeké a kezdeményezés illemjoga.


3. És csak ezek után jön a sorban az életkor, ahol az idősebbeknek jár ki a tisztelet, ők kezdeményeznek a fiatalokkal szemben.


Ez persze csak a régi illemkódex szerint volt így. A probléma az, hogy ehhez egyes helyeken ragaszkodnak, más helyeken pedig "innovatíve" szeretik felülírni ezt.


De a változás tendenciája pont az, hogy a nőket a férfiakkal egyenrangúnak tekintjük, így a 2. szabály tehát érvényét veszti, de az 1. és a 3. (a beosztás és az életkor szerinti tiszteletadás) továbbra is érvényes.


Szóval várd meg, amíg a főnök kezdeményez. Hacsak nem vagytok egy olyan mindenki-mindenkivel-tegeződős laza melóhely.

2016. márc. 13. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A bemutatkozás során, a személyes kapcsolatok első eleme a köszönés, amit nagyfokú illetlenség nem fogadni. Mindig a férfi a nőnek, a fiatalabb az idősebbnek, az alacsonyabb rangú a magasabb rangúnak köszön először, illetve ha belépünk egy helyiségbe mindig a belépő személy kezdeményezi. Amennyiben minden pontban megegyezik a két fél, vagyis azonos neműek, korúak és rangúak, ebben az esetben mindegyikőjüknek arra kell törekedniük, hogy elsőként köszönjenek. Ha a férfi kalapot vagy sapkát visel, akkor illik azt megemelnie vagy jelzésszerűen megérintenie. Nem illik napszemüvegben, cigarettával a szánkban vagy zsebre dugott kézzel köszönni. Ha valaki ismeretlenekkel teli társaságba lép, akkor mindig az ismerőst kell először üdvözölnie, csak utána a többieket. Ha az asztalnál már sokan ülnek, elég csak a közvetlen mellettünk helyet foglalt személyeket üdvözölni.


Tegezni általában azonos korúak tegezhetik egymást, akik például egy helyen dolgoznak. Viszont 25 év felett már sértő lehet valaki számára, ha csak úgy letegezik. Ha nem egyértelmű, hogy tegezhetjük-e az illetőt, inkább magázzuk, amíg ő fel nem ajánlja annak ellenkezőjét. Azt még tudni érdemes, hogy férfi-nő kapcsolatban mindig a nőnek kell felajánlania a tegeződést, illetve ha különböző korú személyekről van szó, akkor mindig az idősebb kell, hogy azt kezdeményezze. Ennek figyelembe nem vétele, nagyfokú udvariatlanság.


A köszönés utáni következő lépés a kézfogás. Ennek menete pont az ellenkezője a már a köszönésben leírtaknak. Mindig a nő a férfinak, az idősebb a fiatalabbnak és a magasabb rangú az alacsonyabb rangú embernek nyújt kezet elsőként. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy egyszerre mondják a nevüket, így egyik fél sem érti a másikét. Fontos, hogy kézfogáskor egymás szemébe nézzenek a felek, hogy határozottan, de ne durván szorítsák meg a másik kezét. Vannak kultúrák, ahol a kézcsók és a meghajlás szigorúan tilos, de Magyarországon ezek a kiemelkedő udvariasság megkülönböztető jelei. A kézfogás mindig jobb kézzel kell, hogy történjen, ha valamit fogunk benne, akkor azt át kell tenni a bal kezünkbe. Nem illik két kézzel, a férfiaknak pedig kesztyűben kezet fogniuk, ez utóbbi a nőkre nem vonatkozik. Ha egy ülő társasághoz érkezik egy nő, akkor a férfiaknak fel kell állniuk, hogy üdvözöljék, a nőkre ez csak akkor vonatkozik, ha egy nálunknál idősebb hölgy jelenik meg.


Gyakori hibák még, ha valaki csak a keresztnevét mondja köszönéskor, nem tiszta kézzel nyújt kezet a másiknak vagy nem néz annak szemébe. A tekintet az egyik legfontosabb része a kontakt felvételének. A bemutatkozást célszerű röviden, tömören intézni, illetve adott helyzetekben, például hivatalos találkozó alkalmával, fontos, hogy névjegykártyacsere kísérje a bemutatkozást. Ezen alapszabályok persze szituációfüggőek, de ha betartjuk őket, akkor eleget teszünk az elvárt normának.

2016. márc. 13. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
54%

A kézfogás szabályai nem változtak. Ha egy nő és egy férfi áll egymással szemben, MINDEN esetben a nő nyújt kezet először. A főnök-beosztott, fiatal-idős protokoll azonos neműek között érvényes, NEM írja felül a nő-férfi viszonylatban érvényes illemszabályt, semmilyen körülmények között sem.

Egyébként javaslom, hogy kérj meg valakit, pl. az eddigi főnöködet, vagy az új kollégák között a rangidőst, hogy vigyen be az új főnökhöz bemutatni. Amúgy is ez a protokoll.

J

2016. márc. 13. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!