Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért fiamoznak mindig a tanárok?

Imyourfatherno kérdése:

Miért fiamoznak mindig a tanárok?

Figyelt kérdés
Tegnap is feltettem ezt de azok a... inkább ne töröljék milyen adminok leszedték a kérdésem, meg amúgy is baromságokat adtak válasznak (akik válaszoltak). Tudom hogy mindenkit úgy szeretnek mint a fiuk lenne és ezt meg tudom érteni, de egyszerűen az nem illik ahhoz hogy legyen lány, magas, vékony, csak ezt tudják mondani. Amihez pedig még utalásokat is lehet tenni, de csak szimplán hülyeség. Meg tudná ezt valaki mondani nekem? A belső vicceket gyűlölöm. Főleg az ilyen tanároktól. A válaszokat előre is köszönöm. És ne olyanok jöjjenek hogy.: ''Tanulj ehhez többet fiam, hülye vagy látszik.'' vagy a ''Tanár nem tanított ki eléggé és apádnak kell?'' na ezekhez én is készültem újakkal. Trollok ne ide gyertek, RENDES VÁLASZT KÉREK, vagy spammelni fogom! Mert én is tudok hülyéskedni de azt megbánjátok!

#nyelv #tanár #iskola #rangsor #gyerekvállalás #köznyelv #népi szavak #ahol másutt ez nincs meg
2016. ápr. 14. 08:03
 1/10 anonim válasza:
81%

Nem bántásként mondják javarészt.

Tudod ez olyan, mint a hadseregnél az uram. Ezt mondják nőnek, férfinak. Bár a nőknek volt az úrasszony, de inkább rang alapján ment.

Vélhetően ez a sok emberrel foglalkozó hivatások átka. Nehéz mindenkit nevén megjegyezni, és az iskolában rang sincs, így marad a fiam, lányom.

Nagyon más alternatíva nem is létezik.

2016. ápr. 14. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

A Családi körben (Arany János) is olvashatsz ilyet:

"De vajon ki zörget? „Nézz ki, fiam Sára:

Valami szegény kér helyet éjtszakára:"


Sőt még nagypapám is úgy mondta (legyen most Gizi az unokatestvérem) hogy "fiam, Gizi".


Ebben tehát nincs semmi sértő szándék, csupán régies megszólítás...

2016. ápr. 14. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
41%

# 1


"Nagyon más alternatíva nem is létezik."


De létezik: "kisasszony" illetve "fiatalúr". Évszázadokon keresztül ez volt az illendő megszólítás. Csak az elvtársi évtizedekben vonták ki a forgalomból, felsőbb utasításra a "hölgyem", "asszonyom" és "uram" megszólításokkal együtt. Ez utóbbiak ismét visszatértek, az előbbiek sajnálatos módon nem.


("Úrasszony" és "úrhölgy" pedig nincs a magyar nyelvben. Az "asszony" vagy a "hölgy" önmagában is előkelő, úri megszólítás.)

2016. ápr. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Szerinten tök édi a fiam meg a kislányom
2016. ápr. 14. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Elfelejtettem megírni először.

Tudjátok ez már a 80-as éveknél ment, az apámat is fiamozták és őt is idegesítette, és ez szerintem nem vicces. Minthogy az ember se döntheti el hogy kinek a fia, úgy a tanár hülyeségeit se az akinek mondják. Ezt már régebben elmondta a tanár, és az egyedüli alkalom volt tőle mikor nem kellett neki valami és nem fiamozott le. Csak éppen elfelejtettem. 1. válaszoló, ez olyan mint ha egy kórházban dolgoznál, és személyeskedő jellegű, pl beteg fiam, donor fiacskám, páciens gyerekem, jobban érzed magad? Nem mindegy milyen állásban? Foglalkozási ártalom teszi? Ez szerintem meg csak undorító. 2. Válaszoló, látom versekkel idézel, amivel én is szoktam és ez nagyon is hasonló a feltett kérdésemhez. Petőfi Sándor versében is mikor elment szekérrel az anyjához, akkor is drága anyámnak szólította de a saját részéről, ami szerintem teljesen más, mint ez a szabadvéri ''elnyomás'' dolog. Pont felnőttként jön rá az ember hogy akkor minek fogják szólítani? Ez csak egy megszólítás, de lebecsmérlő nem számít milyen jellegű, nektek kifejtem mert már láttátok is.

2016. ápr. 14. 09:40
 6/10 A kérdező kommentje:
3. válaszoló, ez nagyrészt ekkor tért be. A köszönés is változott, mint minden más városban más az akcentus, minden magyar ehhez kötődik, mindenben elit társadalomban bevették az uramozást, még az albánoknál a paraszt földeken mindenkit paraszt jelleggel, munkatársnak szólnak (szerintem becsmérelnek mert alapból parasztok) le. A kommunizmusban mi nem változott? Még Kim Dzsongot is normálisabban szólítják meg, a teljes rangján és nevén. Nem, a parasztoknak társadalmi elhelyezkedés és életkor kell. Ez ne változzon, csak mondják akkor meg erre hogy rossz és tudják hogy ez rossz! A tájszólás is jobb lassan mint a köszönés.
2016. ápr. 14. 09:49
 7/10 anonim ***** válasza:
50%

"Ez csak egy megszólítás, de lebecsmérlő nem számít milyen jellegű"


Szerintem te vagy túl érzékeny

2016. ápr. 14. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsó mondatodból úgy látom, nem lehetsz könnyen kezelhető ember. A tanár szerintem akkor használja a "fiam" megszólítást, ha valamivel nincs megelégedve. De ha máskor is mondja, akkor csak egyszerűen ilyen a szokása, nem kell felvenni. Nem túl kedves szokás, de az is lehet, hogy rossz a névmemóriája.
2016. ápr. 15. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Én egyszer kijelentettem a tanárnak, hogy jó lenne ha nem fiamozna, mert én nőnemű vagyok és nem is a rokona vagy barátja. A mi osztályunkat nem szokták fiamozni. :)
2016. ápr. 15. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Hogy neked milyen problémáid vannak te jó isten. Túl érzékeny vagy, egyéb helyeken úgy hívják, hogy "kis p*csa". Miért, miért? Hidd el, nem azért hogy ezzel a családfájában tudhasson, vagy hogy az eltitkolt rokoni kapcsolatokat tárja fel az osztálytársaid előtt. Egyszerűen ez egy nemtelen, egyszerű megszólítási forma, becézgetés, általában két olyan ember között, ahol az nagy korkülönbség egyértelmű, kb. a fia lehetnél.

Ez nem gúnyolás, de nagyon más alternatíva nincs is. Jó, persze, szólíthat a neveden, de mi van ha hirtelen nem jut eszébe.


Néha én is úgy veszem fel a telefont ha hív egy haverom, hogy "na mondjad papa", és képzeld elhiheted, nem azért, mert a nagyapámat látom benne.

2016. ápr. 18. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!