Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha egy rangban felettünk álló...

Ha egy rangban felettünk álló személy letegez bennünket (orvos, ügyvéd, jogász. ) visszategezhetjük-e? Gondolok itt arra ha csak néhány évvel idősebb illetve fiatalabb tőlünk az illető?

Figyelt kérdés

2017. márc. 21. 14:55
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

A tegezés egy bizalmi viszony, vagy nagy korkülönbség folyománya. Csak úgy, nem fog letegezni egy - mondjuk - ügyvéd valakit.

Ezen túl, aki letegez, azt úgy tekintem, hogy a közöttünk lévő viszonyt ő már elegendően bizalmasnak tartja ehhez, és ezt én elfogadom. Azaz visszategezem.

2017. márc. 21. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Én is símán visszategezném. Ha esetleg megsértődve érezné magát, majd elgondolkodik, hogy ő milyen alapon tegezett le engem.
2017. márc. 21. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Nekem volt egy ilyen esetem,hogy rangban felül álló letegezett,utána én is tegeztem,meg tegeződve irtam neki mikor időpontot kértem tőle.Ott még vette a lapot-tegezett.A legközelebbi találkozásnál személyesen pedig magázva kezedett beszélni.Azzal kicsit leforrázott,kellemetlen helyzetbe hozott.Velem kb.egykorú és nemű személyről van szó.Ezért is bátorkodtam visszategezni. Az anyám korosztályabeli doktornőt és nővért akik tegeznek eszembe se jutna letegezni,de nem is zavar,hogy ők tegeznek én meg magázom őket,igy nem olyan kellemtelen a kezelés.Alapjába véve a tegezés nem zavar, csak ez a hol magázás,hol tegezés elég égő helyzeteket tud teremteni.
2017. márc. 21. 17:10
 4/17 anonim ***** válasza:
86%

Általában illik őket magázni főleg ha hivatalos dologról van szó, és az ő részükről is illik magázódni tehát ez ugyanúgy rájuk is vonatkozik illem miatt.

Én dolgoztam kollégiumba 20 évesen néhány hónapig, és ott a diákoknak engem magázniuk kellett, hiába voltak velem egy idősek néhányan, vagy nálam fiatalabbak pár évvel, nekik ez volt kiadva hogy magázniuk kell engem, és erre nekem is felhívták a figyelmem hogy viszont kell ezt. Esetleg ha valakivel úgy adódik akkor nekem kell kezdeményeznem a tegeződést, az már ránk vonatkozik.

A másik eset amikor egy könyvelőhöz kellett mennem bizonyos ügyeket intézni, oda protekciósan mentem, egy közeli ismerősöm intézte el nekem a személyes találkozót, akkor csak névről tudtam kiről van szó, de nem tudtam mennyi idős, meg hogy néz ki semmit. Amikor odamentem akkor ott álltam, vártam, odajött hozzám egy nagyon kedves kis fiatal csaj, velem egykorúnak néztem, és illedelmesen bemutatkozott és magázni kezdett. Nekem ez picit kellemetlen helyzet volt mert furcsa volt nekem ez az egész hogy velem egy idős elkezd magázódni, bár hivatalos dologról volt szó, így nem is igazán ezzel foglalkoztam. Aztán pár nappal később a buszmegállóban találkoztam vele, én kapásból "szia" val köszöntem, aztán ő elmosolyodott, de megjegyezte nekem magunk közt, hogy értékeli ő ezt mert akkor 25 éves volt én meg 22 éves, de halkan megjegyezte nekem hogy ha hivatalos dolog miatt keresem őt a munkahelyén maradjunk a magázódásnál, de így az utcán mint magán emberek tegeződhetünk nyugodtan.

A háziorvosom aki 1 éve van nálunk, és a régi háziorvosom váltotta aki nyugdíjas lett, az új háziorvosom egy 30 éves nő, de nagyon fiatalnak néz ki. Amikor mentem hozzá panasz miatt, magázódtam felé, de mondta hogy nyugodtan tegeződjünk, ő szereti azt ha picit lazábbak vagyunk egymással, neki is könnyebb beszélnie a nála fiatalabb vagy vele egykorú emberekkel, persze az idősebbekkel ő sem csinálja ezt, és első találkozásnál sem, csak felszokta ajánlani a dolgot, a tegeződést.

Nagyon laza kis doktornő, még lelkes de ugyan akkor elég okos is, bár saját tapasztalata még nem igen van.

2017. márc. 21. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
90%

4-es

A személyes tapasztalataid nem válasz a kérdésre...


>> furcsa volt nekem ez az egész hogy velem egyidős elkezd magázódni, bár hivatalos dologról volt szó...


Miért volt furcsa ? Mégis, milyen alapon tegezzen téged egy egyidős idegen, főleg hivatalos ügyben ? Talán barátok, jó ismerősök vagytok ?

2017. márc. 21. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

4-es válaszoló: igen illik magázódni mindkét részről, de ha a másik fél elkezd tegeződni az feletételezi azt is,hogy én is letegzhetem.Nekem eszembe se jutott volna őt letegezni ha ő nem tegez.Amikor megint elkezdett magázni akkor szégyelltem magam,hogy előző alkalmakkor letegeztem.Lehet először azért tegezett le,mert nem volt ott más.Üzenetben meg telefonon biztosan nem zavarta,de ha hivatalos ügyben megyek hozzá akkor talán jobb megmaradni a magázódásnál.Bár tegeződik másokkal is, nem hinném,hogy zavarná hogy hallják mások.

Köszönöm a leirt tapasztalot.

2017. márc. 21. 21:07
 7/17 anonim ***** válasza:
22%

Nem tolakodásképpen, de ide kívánkozik még egy észrevétel:


>> másik fél elkezd tegeződni az feletételezi azt is,hogy én is letegezhetem. Nekem eszembe se jutott volna őt letegezni ha ő nem tegez


A többség ilyen egyoldalúan látja a helyzetet... vagyis a másik letegezhet és akkor felszabadulok - én is tegezhetem.

Mintha ez volna a dolog nyitja. A legvalószínűbbre kevesen gondolnak: Ne tegezzen le ! Nem mindenki szereti, ha boldog-boldogtalan letegezi. És ha már kéretlenül letegezett, legyen annyi jogom, hogy megkérhessem: Kérem szépen ne tegezzen. Nem őriztük együtt a libát.

A személyes kapcsolatok kialakulásánál hasznos dolog erre is gondolni.

2017. márc. 21. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
7-es: Engem nem zavart,hogy letegezett.De következő alkalommal talán megfogadom a tanácsot és megkérem az illetőt, ha megint tegezne,hogy ne tegeződjünk.Igy sok felesleges kellemetlenséget elkerülhetünk.
2017. márc. 21. 23:29
 9/17 anonim ***** válasza:
85%

Ha ő letegez, és én továbbra is magázom, mert rangban felettem áll. Könyörgöm, miféle rangban? Ő azért kapja a fizetését, hogy az orvosom, ügyvédem, stb. stb. legyen, és végezze el azt a munkát, ami éppen a feladata!

Ha ő letegez, én pedig továbbra is magázom, = valamikor ezt nevezték "csendőrpertunak", ahol a hatalom áll mindenki felett, és a többi ember csak földig hajolva állhat az uraság elé...

No ezt felejtsük, felejtsétek el!


Emelt fővel, bele a másiknak a pofájába, de rögtön vissza tegezni!

És ha az illető észheztér és a továbbiakban elkezd magázni, akkor te is megadod neki azt a tisztelet, hogy visszamagázod!

2017. márc. 22. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
81%
Most attól hogy orvos ő is csak ember, mint te vagy én..
2017. márc. 22. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!