Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha egy rangban felettünk álló...

Ha egy rangban felettünk álló személy letegez bennünket (orvos, ügyvéd, jogász. ) visszategezhetjük-e? Gondolok itt arra ha csak néhány évvel idősebb illetve fiatalabb tőlünk az illető?

Figyelt kérdés

2017. márc. 21. 14:55
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
89%

Én ügyvéd vagyok, szóval ebből a szemszögből válaszolnék? (És előre bocsánat a tegezésért, ezen az oldalon ez a szokás, te is tegezz vissza nyugodtan. :D)


- Nem állok rangban feletted. Ninncsenek rangok. Ha eljössz az irodámba mint ügyfél, bizonyos szempontból te állsz felettem. Te bízol meg engem, te adsz - természetesen keretek között! - utasítást arra, mit szeretnél, te fizetsz és vissza is vonhatod a megbízást.

- Ügyfelet nagyon ritka esetben tegezek én le. Én fiatal vagyok, kezdő ügyvéd, általában az ügyfelek idősebbek nálam. Ha ők felajánlják a tegezést, elfogadom. Jó viszonyban szoktunk lenni, általában visszatérő ügyfelek, ajánlás útján jönnek, sokukat előtte is ismertem... Szóval a tegezés ebből adódik.

- Én magam akkor ajánlom fel (megkérdezem, felajánlom, oda-vissza, nem simán elkezdem!) a tegezést, ha pl. korombeli fiatal srác a megbízó, mert akkor értelemszerűen ő nem tudja kezdeni.

2017. márc. 23. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
79%

"Ott még vette a lapot-tegezett.A legközelebbi találkozásnál személyesen pedig magázva kezedett beszélni."


Ó, ez velem is előfordul. Egyszerű az oka: totál feledékenység. :D Nyugodtan emlékeztesd az illetőt, hogy "múltkor tegeződtünk, nem gond, ha annál maradunk?"

Állandóan előfordul, hogy nem emlékszem, kivel tegeződtem, tök kínos, de akkor inkább magázva kezdek, mert fordítva még rosszabb.


Előző voltam.

2017. márc. 23. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
9%

>> Ninncsenek rangok. Ha eljössz az irodámba mint ügyfél, bizonyos szempontból te állsz felettem...


Úgy néz ki, hogy ügyvéd létedre még nincsenek tisztázva nálad a szavak jelentése. A rangok az illemben nem katonai rangot jelentenek, hanem betöltött tisztséget, kinevezést, állást, társadalmi pozíciót. Pl. az iskolában egy tanár (az illem szempontjából) magasabb "rangban" van az idősebb portásnál. Ez persze az iskola területére vonatkozik, azon túl már nem.

Te a jogot is ugyanígy félreértelmezed ?

2017. márc. 23. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Kedves 11-es: Köszönöm a választ és tapasztalat megosztást :-)
2017. márc. 23. 13:23
 15/17 anonim ***** válasza:
72%

Minden zavar és félreértés, sőt sértődés a lényeges és lényegtelen dolgok keveréséből származik.


Túl nagy jelentőséget tulajdonítunk egy emberi kapcsolat formájának. Nincs ekkora, a tartalma sokkal fontosabb. Az embereknek hangulatuk van, tévednek, félreértenek, minek ezt növelni. Letegezett, nekem nem tetszik, megfelelő formában ezt jelzem neki. Majd eldől kinek fontosabb egy forma. Vagy szeretnék valakit letegezni, és hetekig rágjam a körmöm, mi történjék? Egy fenét, azon melegében megkérdezem. Persze úgy, hogy a másik félnek valódi választási lehetősége legyen, ne érezze egyik változatot se kellemetlennek.


Egy fiatal ügyvéd elmondta a véleményét, tapasztalatait, ennyi. Csupa jó szándékból. Ezek után kioktatni nagyobb tapintatlanság, mint egy ötven évvel idősebb nőt egy fiatal fiúnak letegezni. Azt is mondhatnám, a jó érzés, az empátia hiánya. Ezek sokkal több gondot okoznak, mint a köszönések formái.


Kérdező, te se rágódj ezen ennyit. Döntsd el, neked mi felel meg, és tisztáz a főnököddel. Lehet, hogy feledékeny, lehet, hogy meggondolta magát, és még sok minden lehet, fölös leges találgatni. Egyszerűbb megkérdezni a véleményét. Az ilyen alatta-fölötte és hasonlók itt túl nagy jelentőséget kapnak. Nincs ekkora nekik!

2017. márc. 23. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
88%

"Te a jogot is ugyanígy félreértelmezed ?"


Szerintem itt egyedül te értelmezel félre mindent, és pontozod le a normális válaszokat.


A Kérdező teljesen egyértelmű kontextusba helyezte a "rang" szót. Egyébként a szótár szerint is teljesen egyértelmű. Jó lenne utána nézned.


Egy ügyvéd, orvos, közgazdász vagy bárki még véletlenül sem áll rangban senki más felett. Ez nem katonaság.


De segítek kicsit:


"Széles ért. a polgári állásnak bizonyos helyzete, vagy foka, melyet valaki a társadalom osztályai között elfoglal." - Itt nincs szó különféle társadalmi osztályokról.


"A tisztviselőket rangjaik szerint fizetni." - Nem vagyunk tisztviselők.


"felsőbb tekintély, méltóság, melyet előkelő személy a polgári rendek között bir." - Megint csak nincsenek polgári rendek, társadalmi osztályok. Nem vagyunk előkelő méltóságok.


Szóval akkor mit is értelmeztem félre?


Amit még szintén egyértelműen értek az az, hogy te itt csak szapulni tudsz másokat, meg beszólogatni.

2017. márc. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Elég komoly pozíciót töltöttem be már a 20as éveim közepén. Akik, hozzám jöttek mind magáztak. A tiszteletet megadták. Én mindig felajánlottam a tegezest, hiszen a szüleim korabeli vagy talán még idősebb emberekről volt szó. A mai napig is ugyanazt a "tisztséget" töltöm be, bár több mint 10 év eltelt. Én nem érzem azt, hogy bárki felett állnék. Sem rangban sem sehogy. Egyenlőnek kezelek mindenkit. Szólok mindig, hogy egyidősek vagyunk, vagy esetleg ők idősebbek, fiatalabbak. Én sem vagyok öreg tegeződjünk. Van akivel sikerül van akivel nem. Amikor megkérdeztem l, hogy mi a probléma miért nem mondják, hogy szia , vagy akármi. Az volt a válasz, hogy így adják meg a tiszteletet. Jó viszonyt ápolunk, igyekszem is mindenkivel. De nem tegeznek.
2021. dec. 17. 05:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!