Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Kedves cigányok! Mi a különbsé...

Kedves cigányok! Mi a különbség az oláh cigány és a magyar cigány között? Miben nyilvánul meg az ellentét vagy a különbség?

Figyelt kérdés
párszor hallottam h szidják egymást az oláh cigányok a cigányokat, a cigányok pedig az oláh cigányokat miben áll az ellentét miben különböztök? előre is köszönöm a válaszokat!

2017. márc. 30. 12:54
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
7%

[link]

(tudod! a barátod!!!!)

2017. márc. 30. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
24%

nincs olyan, h magyar cigány

magyar az magyar, cigány az cigány...

beás cigány viszont van...

2017. márc. 30. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
37%

oláh: hagyomány és szokáskövető, patriarchális.

romungro: egyenjogúbb szerepek, a többségi társadalmi szokásokhoz állnak közelebb.

2017. márc. 30. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
37%

Énis hallottam ilyen külön fajtákról. Oláh, beás, muzsikus, teknős.

Gondolom az a különbség, hogy a 15-16. században más honnan vándoroltak be, meg talán más nyelvet beszélnek.

Mindenesetre, nekünk ugyanúgy néznek ki.

2017. márc. 30. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
92%

Szia! 3 fő csoportra osztható a magyarországi cigányság:


-Romungrók: őket szokás magyar cigányoknak hívni, az összes csoport közül ők érkeztek legkorábban a Kárpát-medencébe, nagyjából a 15. században. A legtöbben nem beszélik a cigány nyelvet, magyar anyanyelvűek, sokan közülük asszimilálódtak a társadalomba, van köztük olyan is, aki szőke hajú, kék szemű, sosem mondanád meg róla, hogy cigány származású.


-Oláh cigányok: a csoport több alcsoportra oszlik, ezek közül Magyarországon a legnagyobb a lovári, emellett van cerhás, kherár, curár, gurvár, kelderás – a lovárin kívül az összes többinek rohamosan csökken a létszáma.


-Beások: archaikus román dialketust beszélő cigány népcsoport. Magyarországon ők vannak a legkevesebben. 3 kisebb csoportra oszthatók: árgyelán, ticsán, mucsán.



Én származás szerint oláh cigány vagyok, ami azt jelenti, hogy elvileg beszélnem kéne a romani nyelvet (felénk főként a lovári dialektust használják), de nagyon sokan - mint ahogyan az én családom is - már magyar anyanyelvűek vagyunk, és cigány szavakat, kifejezéseket már nem nagyon használunk.


Remélem tudtam segíteni. Ha bármi kérdésed van még, írj nyugodtan.

2017. ápr. 1. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
17%

#5 Ezeket eddig nem tudtam, köszi a felvilágosítást.

Ezek szerint, a beások nagyjából értik a románokat is?

Egyébként meglepődtem, hogy nem sértődtél meg már a főcímnél, "Kedves cigányok!"

Mivel a legtöbben ugranak az ilyen szavakért, viszont találkoztam 1-2 olyan személlyel aki kifejezetten büszke volt a származására és vot hogy valaki kubainak becézte. Ő ezt nem vette jó néven és kikérte magának, hogy nyugodtan hívják inkább cigánynak, mert ő az és nem is szégyenli.

(Amikor már ezt leírtam, eszembe jutott hogy mehetne privátba is, de már mindegy.)

2017. ápr. 1. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
83%

Nálunk kb 3 egyforma a cigány és a roma kifejezés. Viszont a beások kifejezetten rossz néven veszik, ha romának hívod őket, mivel az a romani nyelvből ered és nem sok köze van az ő nyelvükhöz.

Egyébként igen, ha egy román és egy beás elkezd beszélgetni, nagyon sokat megértenek a másik beszédéből

2017. ápr. 1. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
83%
Jajj, bocsi, nem tudom hogy került oda az a 3-as a szövegbe :)
2017. ápr. 1. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
miért kellett volna megharagudnia a megszólításért?
2017. ápr. 3. 19:15
 10/21 anonim ***** válasza:
42%

Milyen jo lenne, ha nem itt elne kozottunk magyarok kozott egyik sem!

Csak a baj van veluk...

Miert nem alakitanak ki egy sajat orszagot vhol? Cigany tanarral, cigany orvossal, cigany akademikussal, cigany rendorokkel es katonakkal, cigany mernokokkel?

Nekik nem rossz hogy mindig a magyarokon eloskodnek? Hogy nelkuluk eletkeptelenek?

2017. ápr. 19. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!