Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Csak engem zavar annyira, ha...

Csak engem zavar annyira, ha magaznak es "uramnak" szolitanak?

Figyelt kérdés
22 eves fiu vagyok es kimondottan zavar az ha valaki magaz engem vagy uramnak szolit,es tulsagosan hivatalosan kezel.Ugyerzem,hogy meg fiatal vagyok ehez,nem vagyok meg kesz ferfi ugy mint egy 30 eves peldaul akit meg a hulye se tud osszeteveszteni egy fiuval. Mondjuk kinezetre inkabb ferfias vagyok mint fius(van szakallam, 1,90 magas vagyok)de akkoris.Azzal tisztaban vagyok,hogy vannak olyan emberek akiket meg az zavar ha letegezik, de az inkabb az idosebb korosztalyt erinti.Az egyetemen is a legtobb tanar magaz minket.Voltam mar ugyis,hogy egy szemelynek ketszer,haromszor is elmondtam,hogy ne magazzon de negyedjere is magazott,gondoltam magamban,hogy a falnak beszelek.Szerintetek mit tegyek,hogy letudjam gyozni ezt a rogeszmet?Tudom azt is,hogy meg kell szokjam elobb utobb de addig is valahogy turtoztetnem kellene ezt a dolgot.Ti hogy vagytok vele?

2017. máj. 31. 20:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
77%
18 éves vagyok, kifejezetten babaarcú lány, megis gyakran lemagáznak. Két véglet van, amkor 12 évesnek neznek, meg amikot lemagáznak. Engem is nagyon irritál, főleg, ha nem valami nagyon hivatalos helyen, hanem pl. a Spárban történikm
2017. máj. 31. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
80%
Más meg azért hőbörög, hogy letegezik...
2017. máj. 31. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
75%

Nekem csak először volt fura. Talán 17-18 lehettem, azóta meg egyre gyakoribb a dolog, főleg persze kisebb gyerekektől.

De igazából nem zavar, most a szemszögükből nézve nem látnak mást mint egy felnőtt méretű embert, logikus, hogy csókolomot stb köszönnek.

2017. jún. 1. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Szerintem az emberek tobbsege egykalap ala vesz mindenkit,szeretik megtartani a 3 lepes tavolsagot,nincs bennuk egy kis kedvesseg,ugy kezelik a 20 evest mint a 70 evest.
2017. jún. 1. 08:28
 5/11 anonim ***** válasza:
78%
Nem csak önt zavarja uram. :)
2017. jún. 1. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
77%

Engem ez az egész tegezés-magázás katyvasz eléggé zavar, nap mint nap kerülök olyan szituba, hogy vagy én nem tudom, hogy beszéljek a másikkal, vagy engem magáznak le ahol nem várnám.

Lassan, de egyértelműen terjed a tegeződés, már hivatalos kommunikációban is kezd megjelenni, míg néhány tíz éve még családon belül is magázás volt. Szerintem most a nyelvfejlődés átmeneti szakaszában vagyunk. Kell egy-két emberöltő, amíg beáll.

2017. jún. 2. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
69%
Én se szeretem ha magáznak,pedig 30 nő vagyok :-)De vannak helyzetek ahol ez elengedhetetlen.Kifejezetetten örülök,hogy a fogászati központban ahova járok szinte mindenki tegez egy doktornő kivételével.
2017. jún. 2. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Voltam mar ugyis bakker,hogy nagyjabol velem egyidos jott nekem magazodni,aztan en meg tegeztem errefel o is kezdett tegezni XD.Az emberek sokszor elfogultak es jonnek itt a nagy kepmutatassal,kozben meg nem is erdekli oket az egesz.
2017. jún. 2. 13:56
 9/11 A kérdező kommentje:
A #5 szamu valaszolonak: "koszonom uram a hozzajarulasat" :D
2017. jún. 2. 13:58
 10/11 anonim ***** válasza:
A magázódás vagy a tegeződés nem nyelvfejlődés kérdése, hanem kulturális szokások függvénye. A magázódásról azt tartják, hogy tiszteletteljesebb (nem csak a kor tisztelete miatt!), a tegeződés közvetlenségről árulkodik, ad aburdum bratyizás a célja (szintén lekezelő). Ami fontos, hogy ne egyoldalú döntés legyen, milyen módon szólítják meg egymást az emberek, a másik fél hozzájárulása is kell a tegeződéshez. Márcsak azért is, mert történelmileg az alárendelt embert (cselédet, bakát, kocsist, jobbágyot stb) tegezték, ebből máig él az, hogy szidalmazáskor, káromkodáskor a lealacsonyító tegezés járja. A bűnözőkkel való (nem hivatalos) bánásmód is ide tartozik.Szerintem kifejezetten zavaró, ha ismeretlen ember rögtön letegez, ebben biztos nem a közvetlenség jelenik meg, hiszen egy pénztárossal pl. biztos nem fogunk közvetlen, baráti kapcsolatba kerülni.Ha hivatalos személy letegez, azt kikérem magamnak. Munkatársakkal természetesebb a tegeződés, persze csak ha nem egyirányú. Ha egy férfi főnököm keresztnevemen szólít, vagy letegez, viszonzom neki, ebből lehet érteni. Az is egyértelmű jelzés, ha tegezést nem viszonzok, hanem visszamagázom az illetőt, vagy kiigízítom, hogy "a megszólítás asszonyom, kérem!" Általában ragaszkodom a kérdés tisztázásához: "Akkor most tegeződünk"? "Tegeződhetünk? Én vagyok az idősebb" stb. variációkban. Ahogy más kérdésben sem, ebben sem szeretem, ha diktálnak nekem.
2021. dec. 5. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!