Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Milyen udvariassági szabályok...

Milyen udvariassági szabályok vonatkoznak a nőkre?

Figyelt kérdés
Ugyebár tudjuk azt, hogy egy férfi ajtót kell nyisson a hölgynek, le kell vennie a kabátját, ki kell húznia a széket stb. Viszont melyek azok a szabályok amelyek a nőkre vonatkoznak? Semmit nem találok neten. Ha valaki tud ilyen illemszabályokat, vagy bibliográfiát ezzel kapcsolatban, kérem írja meg! Előre is köszi!

2017. szept. 8. 11:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk köszönje meg, ha valaki a fenti szabályokat alkalmazza!
2017. szept. 8. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%

Igazából egy szabály van, de az elég fontos: minden komoly döntést a férfi végez el helyette, vagyis alárendeli magát a férfinak. Előbb az apjának, majd a férjének. Természetesen adhat ötleteket, nem tilos.

Muszlimoknál még olyan is előfordulhat, hogy a nagyobb fiútestvérének, vagy esetleg a már majdnem felnőtt fiának.

A legidősebb fiúnak kötelessége gondoskodni az egész családról, ha szükséges (mondjuk meghal mindenki más) - cserébe mindenki másnak kötelessége alávetni magát.


Ezen kívül a férfi szabályok fordítottja érvényes rá, vagyis nem zavarja a férfit az udvariasságban: odaadja a kabátját, leül a felkínált székre, ha a férfi előreengedi, vagy hátrahagyja (pl. kocsmánál), akkor követi ezeket, stb.

2017. szept. 8. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbb illemszabály nem kifejezetten férfiakra és nőkre van lebontva, hanem úgy általában a társas élet mikéntjeit szabályozza. Ha egy nő lép be egy terembe ahol mások már ott vannak, akkor a nő köszön előre. Nem azért mert nő, hanem mert ő érkezett a többiek közé. Néha a kor dönt, néha a munkaköri beosztás, néha pedig az, hogy ki a férfi és ki a nő, de ezek is inkább egymáshoz viszonyítva értelmezendőek és nem külön a férfi és külön a nő feladatait írja le. Mert akár fordítva is értelmezheted ezeket a szabályokat, mondjuk, hogy a nő nem léphet be elsőként csak a férfi után, a nőnek kell dönteni róla, hogy kezet nyújt vagy sem és hasonlók, de ez hülyeség lenne. Aztán meg egy nő is át fogja adni a helyét egy idős bácsinak, egy nő is segíteni fog cipelni egy törött kezű ember szatyrait és sorolhatnám. Egyébként ha minden emberben lenne elegendő empátia, vagy jóérzés, akkor ezek az illemszabályok amolyan magától értendő dolgok lennének.
2017. szept. 8. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Éppen a felhozott példák erősen kultúrafüggőek és nem udvariassági szabályok-szokások, mert csak az európai fehér emberre érvényesek. Az USA-ban éppen a fentieket akár szexista diszkriminációnak is minősítheti egy bíróság, a muszlim világban meg kifejezetten megengedhetetlen.
2017. szept. 8. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat, azért érdekel a téma, mert múltkor vita tárgyává vált, az hogy mennyi mindent kell a férfinak csinálnia, ezzel szemben nem sok olyan dolgot tudtunk felhozni ami nőkre vonatkozik és van aki kifejezetten egyenlőtlennek tartja, azt hogy "minden" a férfi dolga.
2017. szept. 8. 12:55
 6/11 anonim ***** válasza:

Szerintem az az egy ellenszabály (hogy a nő alárendeli magát a férfinak) bőven elég ellensúlynak.

De persze az egyenjogúság ezt tüntette el először. Ezért berzenkednek néhol a férfiak (merthogy sok nő szeretné, ha viszont a többi szabály megmaradna).

2017. szept. 8. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
82%

Nő vagyok, és egyáltalán nem várom el, hogy a férfiak előre engedjenek, átadják a helyet, ajtót nyissanak nekem. Ha mégis megtörténik, akkor szépen megköszönöm nekik. Adott esetben én is ugyanúgy udvarias vagyok a férfiakkal: megtartom nekik az ajtót, ha látom, hogy nehezen jár, átadom a helyemet, és így tovább.

Kedves, csinos férfi kollégáimnak ugyanúgy szoktam bókolni, megdicsérni ruházatukat, frizurájukat, külső vagy belső tulajdonságaikat, mint a nőknek.


Amit viszont elvárok, hogy hátrányom se származzon belőle sehol, hogy nőnemű vagyok: a rólam szóló döntések meghozatalához az élet minden területén ragaszkodom, a munkahelyemen ugyanúgy kiveszem a részem a döntésekből, hozzászólásokból, mint az azonos rangú férfi kollégák, és így tovább.


(Negyvenes, budapesti, diplomás leszbikus nő vagyok.)

2017. szept. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Kérdés, kinek mi számít olyan szabálynak, ami kínos neki. Én pl. azzal nem értek egyet, hogy a férfinek illik odaadnia a pénzt az étteremben, akkor is, ha a nő pénzéből fizetik (jó, valszeg ezt sokan nem követik, de attól még illemszabály). Én pl. elég felháborítónak tartom, hogy én megdolgoztam azért a pénzért, és "más aratja le a babért".

Vagy hogy ha vendégség van, a nőnek illik mindenért felelni, ami a vendégfogadást illeti, mikor illik elkezdenie enni, neki kell mosogatni stb.

2017. szept. 18. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A mai korban már sok régebbi szabály értelmetlen, és nem is elvárás mindet betartani. Ezeknek amúgy mindnek tök logikus alapjai voltak, aminek semmi köze semmilyen alá-fölé rendeltséghez.

Nekem nagymamám mesélte, hogy mikor leültek ebédelni addig senki nem kezdhetett hozzá az étkezéshez, ameddig az apa, a családfő nem evett. Ezen úgy általában kiakadtam, merthát szegénység volt, éhezés meg minden, alig várta már mindenki, hogy ételhez jusson, nehogy már a felnőtt férfi kapjon elsőnek. Aztán jobban végiggondolva, ha az az étel mondjuk erdei gombapaprikás volt, vagy ki tudja honnan beszerzett alapanyagokból készült étel, mégis csak úgy járhatott legjobban a család, hogy a legerősebb példányon tesztelték le.

2017. szept. 18. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9-esnek:

Amikor a ratik ismeretlen eredetű étket találnak, először a leggyengébbel próbáltatják ki, milyen megenni. Ha kis idő múlva nem esik baja, a többi is nekikezd...

2020. jan. 9. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!