Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha idősebb letegez, azt illik...

Ha idősebb letegez, azt illik visszategeznem?

Figyelt kérdés

Megjegyezném elég baj, hogy ezt a kérdést egyáltalán fel kell tennem! Minek adnék több tiszteletet, mint amit én kapok?


Egyébként falun lakok, 22 éves vagyok, és már egy kicsit zavaró, hogy nem képesek egy "jó napot"-al visszaköszönni, amikor az idegen normálisabb része már nem tegez le. Értem én, hogy szokások, ők is így nőttek fel, de változik a világ! Ilyen pl. nyugatabbra nincsen! Milyen dolog ez egyáltalán?? És a legnagyobb probléma, hogy ezt a többi fiatal is úgy gondolja, mint az idősek!


2017. nov. 15. 22:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A téma régi nóta, inkább szálmalomharc. A kérdésre válaszolva: nemhogy illik visszategezni, hanem illik nem-visszategezni.
2017. nov. 15. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

"nemhogy illik visszategezni, hanem illik nem-visszategezni."


Hogyan??


Bármit is akartál írni, az csak tévedés! 3-2-1 és kapom a "mit képzelsz magadról te kis takony", "te még nem értél el semmit az életben", "a fiam lehetnél kishaver", "bezzeg a mi időnkben", "én már ledolgoztam 30 évet". Gyerünk-gyerünk, hozzátok a szokásos szintet :)

2017. nov. 15. 23:04
 3/13 anonim ***** válasza:
88%

Ha az illető felajánlja a tegezést, akkor tegezheted, ellenkező esetben durva modortalanság. Jómagam 53 vagyok, és a családban levő fiataloknak meg a szomszédoknak szóltam, hogy tegeződjünk, mert a jónapottól herótot kapok, a Jó napot kívánok pedig elég hosszú.

A nálam húsz évvel időseket viszont tessékelem, bár van, aki összetegeződött velem, de nem tudom elképzelni, hogy magamtól letegezzek egy anyám korút.

2017. nov. 15. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
72%
Én városban lakom, fiatalos anyuka vagyok. Letegez a lányaim dadusa, a védőnő, a gyerekorvos asszisztens. Ilyenkor mi van? Mind 50 feletti. Én nem tudok Sziát köszönni nekik. Kéne? Falun meg azért tegeznek le, mert ismerik a teljes családfádat, születésed óta ismernek valamilyen szinten. Így ők az öregek, te meg a kisgyerek. Nehogy letegezz bárkit.
2017. nov. 15. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
23%

FILÉ / ÉLNI technika


A betűszó a stressz szituáció és a rendelkezésünkre álló stresszkezelési lehetőségeink elemzését szolgáló 4 kérdés kezdőbetűje. Amikor valakiben tudatosul, hogy stresszhelyzetbe került, azaz felismeri magán a distressz valamelyik testi-lelki, viselkedésbeli jelét (panaszok, tünetek), mielőtt bármit tenne, érdemes alkalmaznia a Négy Kérdés Technikát™, vagy F. I. L. É. | É.L.N.I. kérdéseket.


Tehát meggondolatlanul döntenénk - "A harag rossz tanácsadó!" - vegyük sorra higgadtan a helyzet objektív tényeit és tegyük fel magunknak a következő 4 kérdést:


1. Érdemes tennem valamit a helyzetben? Megéri az áldozathozatalt?

2. Lehetséges egyáltalán a stresszt kiváltó tényezőt(őket) pozitívan befolyásolni? Képes vagyok pozitív irányba megváltoztatni a stresszhelyzetet?

3. Nélkülözhetetlenül fontos a distresszt kiváltó probléma (stresszor) megoldása? Mi van, ha hagyom annyiba az egészet?

4. Indokoltak a gondolataim, érzéseim, viselkedésem? Vagy túlreagálom a valós helyzetet?


Mi következik a válaszaiból?


Ha csak egyetlen É.L.N.I. kérdésre is „nem” lenne a válasza, már el is kezdheti keresni annak a módját, hogyan tudja túltenni magát a negatív gondolatkon, érzéseken, viselkedésen.


Ne törje a fejét a "megoldáson", mert vagy nincs, vagy egyszerűen "nem éri meg" az áldozatot. A "pirruszi győzelem" felér egy vereséggel. Legjobban teszi, ha lehiggad valamelyik ÉRZELEM-ORIENTÁLT stresszkezelési módszer segítségével, és a tényekre fókuszál, figyel, s nem a "bepöccent" gondolataira, érzéseire.


Hosszútávon is hatásos érzelem-orientált stresszkezelési módszerek pl.:


♦ gondolat-STOP technika

♦ negatív gondolatok átkeretezése

♦ relaxációs módszerek:

♦ mélylégzés

♦ progresszív relaxáció

♦ autogén tréning

♦ meditáció

♦ figyelem elterelés

♦ stb.


Amennyiben viszont mind a négy ÉLNI kérdésre „igen” lenne a válasza: cselekedni érdemes! Erre valók a PROBLÉMA-ORIENTÁLT stresszkezelési módszerek (akció készségek), mint a:


♦ problémamegoldás

♦ önérvényesítés

♦ „nem”-et mondani tudás

♦ stb.

2017. nov. 15. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Itt most valami narkó nap van, vagy mik ezek a válaszok?
2017. nov. 15. 23:42
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

#2 re reagáltam.

Téged sérteget valami vén csóka? Ugye? Te meg ugrásra készen várod, hogy felhúzzad magad? Így van?

2017. nov. 15. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
57%

#2 egyértelműen provokál.

Ez a kérdés választ kíván, vagy önigazolást, vagy választ? Ez nem derült ki.

2017. nov. 16. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

8.: Köszönöm a tanácsodat, nagyon fajin, de nem ez volt a kérdés. Nem önigazolásról szól a kérdés, hanem arra vagyok kíváncsi mi az illem.

De ha már kérdezted, akkor igen, van néhány személy, aki sértőn viselkedik, és a visszategezéssel szeretném helyre rakni. Viszont van olyan verzió, hogy tegeződéssel közelebb engedjük magunkhoz...


4.-es Haláli vagy. Tipikus falusi logika, azok közül is a legütősebb "Falun meg azért tegeznek le, mert ismerik a teljes családfádat, születésed óta ismernek valamilyen szinten." :)))

Viszont ha én is ismerem az ő családfájukat, akkor mivan? Vagy ha én is ismerem őt születésem óta?? Hmmm??

Egyébként azért nem tudsz "szia"-val köszönni, ha már rákérdeztél, mert 1. ezt szoktad meg, 2. erős a megfelelési kényszered.

2017. nov. 16. 01:18
 10/13 anonim ***** válasza:
0%
Örülök, hogy sokan elítélik az ÉLNI / FILÉ technikát. Ők biztos egyet értenek azzal, ami #2-ben elhangzott. Lehet pont nekik szól amit írt a kérdező.
2017. nov. 16. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!