Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha idősebb letegez, azt illik...

Ha idősebb letegez, azt illik visszategeznem?

Figyelt kérdés

Megjegyezném elég baj, hogy ezt a kérdést egyáltalán fel kell tennem! Minek adnék több tiszteletet, mint amit én kapok?


Egyébként falun lakok, 22 éves vagyok, és már egy kicsit zavaró, hogy nem képesek egy "jó napot"-al visszaköszönni, amikor az idegen normálisabb része már nem tegez le. Értem én, hogy szokások, ők is így nőttek fel, de változik a világ! Ilyen pl. nyugatabbra nincsen! Milyen dolog ez egyáltalán?? És a legnagyobb probléma, hogy ezt a többi fiatal is úgy gondolja, mint az idősek!


2017. nov. 15. 22:43
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
4-es vagyok, falun nőttem fel, úgyhogy teljesen képben vagyok. Ha hazamegyünk, mindenki tud róla, hogy miben voltunk, hány bőröndöt vittünk, mit pakoltunk vissza az autóba! Ha nem kötne ide az ovi, suli, munka, legszívesebben visszaköltöznék.
2017. nov. 16. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, az, hogy egy ember, aki látott téged felnőni, letegez, nem a tiszteletlenség jele!! Ne várd az idősektől, hogy felvegyék az új szokásokat. Ők ezzel azt fejezik ki, hogy ismernek, emlékeznek rád, és valamennyire hozzájuk tartozol. Ha majd valamelyikük áttér a jónapotra, tudhatod, hogy megsértődött, és megvan a véleménye rólad. Ha semmiképp sem jön a szádra a csókolom, amit ők megszoktak, de már tényleg elavult, akkor se feledd, hogy a kurta jónapot illetlenség:

"Az udvariasság megkívánja tőlünk azt, hogy a kívánok igét hozzátegyük a köszönéshez, amiről sajnos sokan megfeledkeznek és ettől rideg a köszönésük."

Forrás: [link]

2017. nov. 16. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim válasza:

Én kisvárosban nőttem fel, de inkább falunak tekinthető. Régebben nálunk teljesen normális és megszokott volt, hogy az idősek (leginkább rokonok, szomszédok, közeli és távoli ismerősök) tegezik a fiatalokat, a fiatalok pedig magázzák őket (csendőrpertu). Fel se merült senkiben, hogy kérdés nélkül visszategezzen egy idősebbet. Ha pedig az idősebb felajánlja a tegeződést, azt illik elfogadni, és onnantól tegeződni. Sokszor ilyenkor ténylegesen is megitták a pertut, mintegy szentesítve az új felállást.


Ezért fura volt nekem, hogy nagyobb városokban meg azt a szokást láttam, hogy ha egy idősebb letegez, akkor az automatikusan a tegezés felajánlását jelenti, és illik visszategezni. Volt olyan is, aki majdnem megsértődött, hogy én miért nem tegezem vissza, amikor ő letegezett. Én meg mondtam, hogy mert én úgy tanultam, hogy addig nem tegezem, amíg nem ajánlja fel a tegeződést.


Szóval ahány ház, annyi szokás. De mostanában szülővárosomban is változnak az idők, egyre inkább kezd elterjedni és általánossá válni a tegeződés életkortól függetlenül. Kb. csak a hivatalos helyeken, meg a teljesen ismeretlen 40 vagy még inkább 50 fölöttiek magázódnak egymás között.

2019. máj. 17. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!