Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Szeptembertől cserediák...

Szeptembertől cserediák leszek Németországban. Iletlenség volt egyből letegezni a fogadócsaládomat?

Figyelt kérdés

E-mailben beszéltem a "fogadóanyukámmal" párszor, aki egyébként 49 éves. Először én is elgondolkodtam rajta, hogy tegezzem vagy magázzam, de végül arra jutottam, hogy nem akarok távolságtartónak tűnni és 1 évig egy házban fogunk lakni, akkor minek magázzam?

Utólagosan kikértem anyám véleményét és azt gondolja, hogy nagyon illetlen voltam, mit fognak gondolni rólam stb. Szerintetek?



2018. aug. 16. 12:44
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
74%

Azért mégiscsak idegenek.

A németeknél a magázás teljesen úgy működik, mint nálunk.

Annyi a könnyebbség, hogy sok idegen, külföldi él már náluk régóta és hozzászoktak, hogy sokan nem beszélik tökéletesen a nyelvet, ezért nem háborodnak fel, hiszen megszokták már, hogy valaki nincs tisztában a ragozás finom árnyalataival, de ha te járatos vagy a német nyelvben, akkor kommunikálj aszerint, illetve ahogy akarod, a saját korosztályod szokása szerint, legfeljebb az orrodra koppintanak, vagy nem, a fentiek miatt, vagy mert modern emberek.

Azért itthon nem túl ajánlatos például a barátod szüleit letegezni, szerintem Németországban ugyanez van, bár én csak egy röpke évtizedet éltem kint, de lehet, hogy tévesen, ám erre a megállapításra jutottam.

2018. aug. 17. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

Hát igen, valószínűleg meg kellett volna várnom, amíg felajánlják.

Most már mindegy, csak a véleményetekre voltam kíváncsi, de nem tűnt úgy, hogy ez a fogadócsaládomat zavarná.


Beszéltem amúgy a témáról az egyik ismerősömmel, aki szintén cserediák volt Németországban. Ő ugyan a legelső e-mailjében magázta a családot, de azután egyből felajánlották neki, hogy tegezze.

Nem hiszem, hogy annyira elrontottam volna itt valamit, ahogyan páran írják.


Azért köszönöm szépen mindenkinek, aki időt szakított erre és kifejtette a véleményét!

2018. aug. 17. 17:19
 13/16 Rick Mave ***** válasza:
100%

A tegeződés-magázódás kérdése Németországban külön tanulmányt érdemelne, sok ponton mások az ezt illető bevett szokások, mint Magyarországon, ezen a ponton tehát nem értek egyet azzal, hogy "A németeknél a magázás teljesen úgy működik, mint nálunk" ( #11) – van ahol igen, viszont van ahol egyáltalán nem úgy. Egyébként #11) többi meglátásával maximálisan egyetértek.


Rengeteg példát tudnék írni, hogy hol és mennyiben más a tegeződés/magázódás a két országban – pl. munkahelyeken sokszor előfordul, hogy azonos beosztású és hasonló korú kollégák még évek után is magázzák egymást (bár kétségtelen, hogy ez egyre kevésbé általános, viszont amikor én a 80-as évekbe idekerültem, akkor az volt), vagy pl. a médiában nagyon merev "demarkációs" vonalak vannak a mai napig, műsorvezetők és újságírók pl. SOHASEM tegeződnek sportolókkal, színészekkel, művészekkel, még ha fiatalok akkor sem. Miközben ezt írom, megy a háttérben a TV-ben egy talkshow és egy viszonylag fiatal (kb. 35-38 év körüli) műsorvezető nő éppen beszélget igen laza stílusban egy hasonkorú színésznővel, tehát mindketten nők – és magázódnak. Ez például Magyarországon enyhén szólva is mosolyt fakasztó lenne.


De térjünk vissza az alapkérdésre ... mennyiben hibázott, ha hibázott a kérdező a fogadó család felnőtt tagjainak a letegezésével, és mit tehet most? Szerintem egyértelműen hibáztál, ez még Magyarországon sem lett volna túl illendő. Te tizenévesként nem tegezhetsz le helyből olyan idős valakiket, akik a szüleid lehetnének, ráadásul sohasem találkoztatok személyesen. Ugyanakkor ez azért nem akkora dráma sem, aminek hogy így mondjam beláthatatlan következményei lennének (visszamondják a cserediákságodat, stb.). Biztos vagyok benne, hogy ezek az emberek intelligensen bemérik, hogy te egy más társadalmi kultúrából, beidegződésből, ill. nyelvből jössz, tehát ilyen szituban a legtöbb ember elnéző és nem fújja fel az egészet, nem orrol meg rá.


Én a helyedben annyit tennék, hogy amikor kiérsz és először beszélgetsz velük élőben, röviden térj ki erre és szabadkozz egy kicsit, hogy te nem igazán érzed még a német kommunikációban a tegeződés/magázódás játékszabályait és nem igazán gondoltad végig ezt a kérdést. Erre úgyis kedvesen azt fogják reagálni, hogy ne csinálj magadnak ebből problémát, úgyis felajánlották volna neked, hogy tegeződjetek. Ha nem vagy biztos benne, hogy hogyan kéne ezt ügyesen németül lekommunikálni, akkor írj priviben és írok neked néhány hasznos mondatot ehhez.


Ui. Ahogy látom, szinte minden beíró le lett itt pontozva, tehát ez a sors vár rám is. Hadd jegyezzek meg ennek kapcsán annyit, hogy amit írtam, azt mind tapasztalatból tudom, nem pedig tudni vélem: közel 4 évtizede élek Németországban kizárólag németek között. A feleségem ráadásul tanár, rengeteg tapasztalatunk van a cserediák rendszerrel, nálunk is volt már cserediák (bár Magyarországról).

2018. aug. 20. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a részletes és hasznos választ! :)

Igen, beismerem, hogy ebben hibáztam, meg kellett volna várnom, hogy felajánlják, hogy tegezzem őket.


Én egyébkén a normális válaszokat mind felpontoztam, de nem pontoztam le senkit.

2018. aug. 21. 00:25
 15/16 anonim ***** válasza:
Nem volt hiba. Ha együtt laktok 1 egész évig, akkor teljesen természetes. Valakivel együtt lakni csak tegeződve lehet. Azóta hogy alakult a helyzet?
2018. dec. 25. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

#15 nem volt belőle szerencsére semmi probléma. :) Igen, én is ezért döntöttem a tegeződés mellet, nagyon fura lenne olyan embereket magázni, akikkel 1 évig egy házban lakok.

Egyébként azt tapasztaltam, hogy a németek a tegeződés-magazódás terén sokkal lazábbak. Például 16-17 évesek simán tegezik a 60 éves edzőjüket, vagy ha mondjuk a fogadótestvérem egyik barátnője átjön hozzánk, ő is letegezi egyből a fogadószüleimet.

2018. dec. 25. 10:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!