Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért lenne bunkóság a "Nekem...

Miért lenne bunkóság a "Nekem lesz egy kávé"?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Tegnap egy barátommal betévedtünk ég vendéglátó helyre, ahol a pulthoz lépve, a pultos lánynak mosollyal az arcomon köszöntem, megnéztem az itallapot és mondtam: "Nekem lesz egy kávé!"

Nos, a mosoly gyorsan eltűnt az arcomról, mikor meghallottam hogy a kollégájának arról panaszkodik mekkora bunkó vagyok.


A magyarban mindössze a 'kérem szépen' szó használható kérés kifejezésére? Ezer féle módon el lehet küldeni valamit az anyjába, kérni miért ne lehetne más módon?

Szerintem a "Lesz..." mondatszerkezetben semmi bunkó nincs.

Plusz, ez a munkája, és a kiszolgálást mindig megköszönöm.


Az angolban is van az "I am going to have..." szerkezet, ami kimondottan vendéglátó helyeken használato


Korábban szócsatába kerültem egy másik pultossal, aki egy barátom oltotta le, hogy milyen bunkó, mert azt mondta: "Egy kávét szeretnék."


Mióta él olyan szabály, hogy vendéglátó helyen csak a "Kérek szépen/Könyörgöm adj..." Kifejezés használható? 🤔😐


Nektek milyen tapasztalatok vannak ezzel kapcsolatban?



2018. szept. 26. 09:25
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
73%

Te ezen komolyan csodálkozol?


Elmondom akkor, amit nem tanultál meg még:

Ha bemegyünk valahová, köszönünk. Az után, úgy KÉRJÜK ki a fogyasztásunkat, hogy a KÉREM/LEGYEN SZÍVES forulá használjuk. Amikor megkaptuk, akkor MEGKÖSZÖNNI a köszönöm szóval kell.


Ez a furcsa, újkeletű szokás annyira új, hogy a szóhasználat is ehhez idomult. Döbbenet, nem?


Még valami: a lőtéri kutyát nem érdekli, hogy neked sikerült angolból tükörfordítanod egy kifejezést. A vilg kb. 200 nyelve közül minden nyelven más jelenti a KÉRÉST, még akkor is, ha az szó szerinti fordításban a magyarban nem ugyanazokkal a szavakkal írható le.


Igen, egy kulutálatlan bunkó módjára viselkedtél. Mint akinek nem volt gyerekszobája.

2018. szept. 26. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
72%

1-es vagyok.

Tovább megyek: azért, mert valakinek "ez a munkája", az még téged nem jogosít fel a bunkó viselkedésre. Kulturált ember innen ismerszik meg.


Nekem van bejárónőm például, akinek az a munkája, hogy puceválja a házamat, pénzért. Mégis azt mondom neki, hogy légy szíves ezeket kivasalni, nem pedig azt, hogy ingvasalás lesz.


A te viselkedésed téged minősít, és kizárólag az. Főleg, ahogy az adott helyzetben alárendelt személyekkel bánsz.

2018. szept. 26. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
68%

"Nektek milyen tapasztalatok vannak ezzel kapcsolatban?"

Nekem sajnos az a tapasztalatom hogy tényleg sok a hozzád hasonló tuskó, akik azt hiszik hogy ha már fizetnek valahol egy szolgáltatásért, akkor valami módon mentesülnek attól hogy az alapvető tiszteletet kimutassák embertársaik felé. És még ki is akarod magyarázni a bunkóságod? Büszke lehetsz magadra...

2018. szept. 26. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
53%
Egyértelműen bunkó. Még szomorúbb, hogy ezt még magyarázni is kell neki...
2018. szept. 26. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
23%
A kávé az nem lesz magától. Amikor azt mondod, hogy egy kávé lesz neked, akkor a folyamatból kihagyod az embert. Nem őt kéred meg, nem ismered el, hogy őnélküle nem jöhetne létre, hanem azt állítod, hogy az a márpedig lesz, akármit is gondol a pultos. Ezzel szemben a kávéhoz csak ember által juthatsz hozzá, ezért ővele ember módjára kell bánnod, máskülönben egy gyökér vagy. De szerencsére vannak kávéautomaták is, azokkal hamar szót érthetsz.
2018. szept. 26. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 A kérdező kommentje:

Vélemény szerint bunkóság az, ha valakit nyilvános helyen kellemetlen helyezetbe hozol az egyáltalán nem rossz szándékú szóhasználat miatt. Adott egy szituáció, kulturáltan viselkedsz és beszélsz, a vétked mindössze, hogy nem az általa elvárt szószerkezetet használod kérésed kifejezésére.


A válaszok zöméből árad a rosszindulat, (nem értem az okát) nem etikett oktatást kértem, mindössze egy ésszerű, nem önérzetből fakadó indokot, hogy a "Lesz..." miért bunkó.

2018. szept. 26. 09:56
 7/39 anonim ***** válasza:
53%

"mindössze egy ésszerű, nem önérzetből fakadó indokot, hogy a "Lesz..." miért bunkó."


Ezt már megkaptad, de nem tetszett neked.

Még egyszer mondom: azért bunkóság, mert implicit módon nem kezeled emberként a pultost.

2018. szept. 26. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
64%

6

NEM.

Nem viselkedtél kulturáltan.

NEM.

Nem a pincér várja el az az egy kifejezést.


Minden leírva az 1-es válaszban. Megdöbbentő, hogy ez számoda újdonság. Mondd, eddig hol éltél, szatyorban? Egy suttyó szatyorban?

2018. szept. 26. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem ez vihar a biliben. Sajnos a vendéglátósoknak a seggét is ki kell nyalni, hogy végül ne köpködjenek bele a kávédba. Én mondjuk ezért nem eszem soha ilyen helyeken.
2018. szept. 26. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 A kérdező kommentje:

Érvelésed alapján az "Adjál..." nem bunkó.


Illetve a kérdésben ott van egy másik kifejezés, a "Szeretnék..." aminek bunkó mivoltát senki nem indokolta meg. 😄

2018. szept. 26. 10:06
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!