Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Feléd is él az a szokás, hogy...

Feléd is él az a szokás, hogy tányért nem illik üresen visszaadni?

Figyelt kérdés
Engem mindig arra tanítottak otthon, ha kapunk egy tányér süteményt, vagy valami ajándék kóstolót, nem illik üresen visszaadni, hanem illik nekem is valamivel viszonozni. Azt vettem észre, hogy ez a szokás már kezd kikopni a köztudatból.
2019. jún. 20. 14:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
88%
Soha nem hallottam ezt, nem is igazán értem hogy mi értelme.
2019. jún. 20. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Régen volt ilyen. Bevallom, legalább húsz éve nem kaptam senkitől süteményt ilyen kóstoló gyanánt, mondjuk én sem adtam.

Ahol felnőttem, ott egy szoros lakóközösség volt (70-es évek), és nagyon gyakori volt a szomszédolás. Szombat délutánonként három-négy süteményt kaptunk és adtunk is. Aztán a 90-es évektől több helyen laktam és szinte egyáltalán nem ismertem meg a szomszédaimat.

Sokszor gondoltam rá, hogy egy kanál sót vagy lisztet nem kértem kölcsön senkitől felnőttkoromban, pedig gyerekként még rendszeresen engem küldtek a szomszédba. (Hozzánk is jöttek persze ilyen dolgokért.) Pedig hányszor segített volna a szomszédközösség, ami gyerekkoromban megvolt.

2019. jún. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk él. Túlnyomórészt én adok és vissza üresen kapom, persze jön a mentegetőzés..

Ha kapok is ki van számolva. 4 családtagra=4 db vagy szelet 😁

2019. jún. 20. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Mivel a maradék a kukában landol, ezért természetesen igen.
2019. jún. 20. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
97%
Nekem logikus, hogy ha kapok valamit, akkor azt viszonzom. Viszont manapság már nagyon kevesen sütögetnek rendszeresen, nálunk sincs állandóan süti otthon, vagy olyan kaja, amit meg tudunk osztani, úgyhogy ha csak úgy hirtelen kapnánk valakitől kóstolót, nem biztos, hogy rögtön tudnánk is helyette adni valami mást. Nyilván pl. karácsonykor más a helyzet, de úgy általánosságban szerintem a háztartások nagy részében nincs állandóan sütemény vagy édesség.
2019. jún. 20. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Létezikforma, gyakoroltuk is a szomszédokkal. A tányér persze ez esetben egy kis műanyagvödör volt, a sütemény meg gyümölcs: a kerítés mindkét oldalán akadt olyasmi, ami a túloldalon nem volt – mi főleg sárgabarackot kaptunk, és málnát, szedret, ilyesmit adtunk vissza.
2019. jún. 20. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nem hallottam én se róla, de ha van is ilyen, akkor ennek a szokásnak nincs sok értelme, mert azt mégúgy se illik, hogy bárkibe bármit belekényszerítsünk. Nem illik elvárni azt sem, hogy egyáltalán egyen belőle és azt végképp nem, hogy mindet meg is egye (amit a vendéglátó kitalált).


A szokások egy része nem kedvesség és jó esetben ki is kopik a használatból.

2019. jún. 21. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Ja ok, teljesen félreértettem, szóval ha valaki küld pl sütit akkor nem az üres, elmosott tányért adod vissza, hanem visszasütized.
2019. jún. 21. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Igen :D
2019. jún. 21. 15:32
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

visszasütized :D Ez tetszik.


Nálunk régen volt ilyen szokás, de már jó pár éve nincs. Csak rokonoktól szoktunk sütit kapni, és általában üresen, elmosva adjuk vissza a tányért, de úgyis folyamatosan viszünk egymásnak ezt-azt, szóval nem számít.

2019. jún. 21. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!