Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Krisztus mikor tette a földi...

Krisztus mikor tette a földi gazdagság ígéretét követőinek?

Figyelt kérdés

Az imént olvastam egy fórumozó hozzászólását, melyben szerinte az tanúskodik többek között felekezete mellett (nem meglepő módon ez a hitgyüli), hogy a szegények meggazdagodnak.

Olvasva az evangéliumokat, számomra sokkal inkább tűnik úgy, hogy Krisztus szenvedést, megvetést ígért követőinek, mint sem földi gazdagságot. A vagyonos fiatalnak is talán valami olyasmit mondott, hogy ossza szét amije van, s majd kövesse.


Bizonyára az én ismereteim hiányosak vagy tévesek, tehát Krisztus hol ígérte meg a földi gazdagságot követőinek, mint egyfajta bizonyságot, amiről felismerhetők igaz követői?


Nekem ez egy kicsit furcsa. Persze nem akarom azt állítani, hogy Krisztus kimondottan a gazdagok ellen volt, mert már az I. században voltak jómódú pártfogói a kereszténységnek. Csak a fentebb felvázolt hozzáállás tűnik nem kicsit perverznek számomra.



2019. szept. 17. 21:41
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
És még csak nem is a hitgyüli találta ki, már az első protestánsok is ezt vallották...
2019. szept. 17. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

#1

Ezt nem tudom, persze attól is függ kit tekintünk első protestánsoknak. A husziták például elutasították a földi gazdagságot, pont ez volt az egyik fő kritikájuk. Luther szerzetes volt, őt se gondolnám ilyennek. Kálvint kevésbé ismerem.


De kimondottan ilyet még nem hallottam máshonnan, hogy a szegények gazdagodása egyfajta látható jel lenne, mint a betegek gyógyulása. Azt hittem ez valami újfajta perverzió.

2019. szept. 17. 21:49
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Igazából Krisztus tanítása a szeretetről szól és nem az anyagi javakról. Viszont nem a lemondáson és a szenvedésen van a hangsúly, hanem az emberek megmentésén, amiben sokszor akadályoz bennünket az önzés és egyéb rossz szokások lásd 7 főbűn.

Az életben szükség van pénzre, ha nem akarsz meghalni. De egy keresztény nem a pénzben úszik, hanem az önzetlenségben.

2019. szept. 17. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
0%

Azok akik megmentésben részeülnek, azok gazdagok lesznek.

De milyen értelemben?

Nem lesz betegség, öregség, és halál, mindenki a messiási királyságban jó létenk fog örvendeni, nem lesznek vadállatok, akiktől félni kell.

A Földön béke lesz, mert mindenki aki ott lesz, nem fog senkivel veszekedni, háborúzni.

2019. szept. 17. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

#4

Nem tudom sikerült-e elolvasnod a kérdést, mert abban "földi gazdagság" szerepel. Amit leírtál, annak semmi köze a kérdéshez.

2019. szept. 17. 22:27
 6/14 anonim ***** válasza:
94%
Engem nem ez a tanítás akaszt ki, hanem az, hogy akinek beteg gyereke születik, vagy menet közben betegszik meg és lesz mondjuk fogyatékos, az azért van, mert kevés a hite. Tehát a szülő tehet róla. Évekkel ezelőtt feltettem erről egy kérdést és a válaszok mélységesen felháborítottak.
2019. szept. 17. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

'hol ígérte meg a földi gazdagságot követőinek, mint egyfajta bizonyságot, amiről felismerhetők igaz követői?"

Soha sehol-

2019. szept. 17. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Földi gazdagságot nem igért.
2019. szept. 18. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
47%
A földi gazdagság, hovy itt az életedben jól leszel. Gazdag leszel jó létben, jó hangulatban, tanulásban, morális választásban.
2019. szept. 18. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Nem nagyon ígérte meg. Közismert dolog, hogy a kereszténység kezdeti követőinek jelentős része az alsóbb zsidó társadalmi rétegekből került ki, bár a Biblia szerint voltak magasabb rangúak is (pl. Arimatiai József, római parancsnok). Az egész egy erősen alulról szerveződő mozgalomként indult a I. században, és az államhatalom csak a IV. századtól (Nagy Konstantin) engedélyezte, támogatta. Azelőtt tiltott (esetleg megtűrt) felekezet volt a római birodalomban. Egyes vélemények szerint azért is volt annyira népszerű, mert a szegény munkásoknak, koldusoknak, rabszolgáknak, egyéb megvetett társadalmi osztályoknak is életcélt tudott felajánlani, szemben az akkori bevett államvallásokkal. Bár ez a szociális oldala soha sem tűnt el teljesen, később felerősödött az intézményi része, és sokan ma is azt a szabályozott oldalát ismerik. A 313 után megnyílt gazdag Világgal való viszonnyal szemben pedig a következő dilemma ált a IV. századi a korabeli keresztények előtt:

- elzárkózás, a szociális (néhol kifejezetten gazdagellenes) attitűd fenntartása -> egyiptomi és szíriai remeték, VI. századtól európai szerzeteseké, napjainkban talán a Jehova tanúié

- VAGY az új lehetőség felhasználása a világ jobbá tételéért, szociális problémák csökkentéséért, társadalmi igazságtalanságok megszüntetésért


Mindkét vonalnak mindig is voltak elismert alakjai, de természetéből fakadóan a zártabb kereszténység mindig kevésbé volt ismert az átlagemberek előtt. (Jó példa: Nil Szorgszkij és Volokalamszkij Szent József esete a XV. századi Oroszországban: [link]


Persze az is igaz, hogy sokan csak az új állami állapotok / majd a 380-as évektől kötelező kereszténység miatt "vedlettek" át kereszténnyé a Római Birodalomban.

2019. szept. 18. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!