Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért vannak fundamentalista...

CzeneGalaxy kérdése:

Miért vannak fundamentalista kreacionisták ma, a 21. században? Nem látjátok be, hogy a természettudományok és a vallás két abszolút külön kategória?

Figyelt kérdés
Főleg egy Péter nevű emberhez szól a kérdésem, aki adventistának vallja magát és egyes kérdések alatt már kifejtette a (sajnos) kreacionista nézeteit. Ha jól értelmeztem, ő történelmi tényként fogja fel pl. a globális özönvíz és Noé bárkájának történetét, amikor akár csak gimnáziumi szintű természettudományos ismeretek alapján is belátható, hogy nincs valóságalapja annak a történetnek. A másik pedig az evolúció-kérdés: miért kell tagadni az evolúció-elméletet és küszködve "bizonyítékokat" kaparászni elő arra, hogy a Bibliai teremtéstörténet szó szerint igaz lehet, amikor belátható, hogy nincs így. Az amerikai kreacionizmus például egy vicc, egy cirkusz az egész, már azt sem tudja az ember, sírjon-e vagy nevessen. Ha már itt tartunk, a Biblia szó szerint való értelmezésének sincs semmi értelme és tarthatatlan is. Egyszerűen érthetetlen számomra, hogy például te is, Péter, miért tartod fontosnak azt, hogy termeszettudomanyos kérdésekben is a Bibliában leírtak alapján foglalj állást, továbbá miért kéne azt szó szerinti történelemnek beállítani? Ha be kéne látnod, hogy az evolúció nem egy hipotézis, hanem tény (és ez ma már könnyen belátható), megrendülne a hited? Miért kéne, hogy ilyeneken múljon a hited? Miért kéne bárki hitének is ilyeneken múlnia? Továbbá miért kell vallási nézeteket a természettudományos kontextusba átvinni, amikor azoknak ott semmi helye? Sokan belátták már, hogy az evolúció elfogadása és a Biblia szó szerint értendő mivoltának elvetése abszolút összeegyeztethető a hitükkel, ti miért küszködtök még mindig? Mert szerintem ennek semmi értelme és egyáltalán nem ilyen röhejes dolgokról kéne, hogy szóljon bármilyen vallás. Péter és a többi kreacionista nézeteket valló, mit szóltok ehhez, miért tartotok ki a nyilvánvalóan hamis elképzeléseitek mellett?

2019. okt. 12. 22:21
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
19%

1: ez valláskritika kérdés, még arra sem voltál képes, hogy jó helyre írd ki.

2: minden nap megkérdezi ezt valaki, ha lenne eszed, akkor visszaolvastál volna és nem írod ki ugyanazt.

3: semmi gond, majd te is megtudod. Csak kár, hogy későn valszeg, de engem hidegen hagy.

2019. okt. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:
Tudom, sok ilyen kérdést olvastam, és többek között az ott olvasott válaszok hatására fogalmazódott meg bennem, hogy ennek semmi értelme és meg akarom érteni, hogy mi viszi rá erre a kreacionistákat, mire jó nekik mindez. Fogalmam sincs, hogy te az vagy-e, mert a válaszodból nem derült ki, ha igen, azért gondolkodj el. Egyébként valóban rossz kategória, bocsánatot is kérek érte, remélem nem sértettem meg ezzel senkit, hogy nem a "valláskritika" kategóriába ment, bár a kérdésem a kreacionizmus kritikájával kapcsolatos. A személyeskedő minősítéseket pedig kerüljük el, ha lehet, több ilyen jellegű kérdés alatt is rengeteg gyalázkodás olvasható, én normális, higgadt vitát szeretnék, ha lehet.
2019. okt. 12. 22:32
 3/26 anonim ***** válasza:
75%
Üdvösség szempontjából nincs szükséges természettudományokra csak Jézus Krisztusra.
2019. okt. 12. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
21%

Az a helyzet, kérdező, hogy te most nagyon buta embereknek írtál, de olyan módon, ahogy az értelmesekhez szokás szólni.

Valami itt nem fog összejönni.

2019. okt. 12. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:

Én nem vagyok kreacionista, bár volt már, hogy ezt vágták hozzám, mások meg azt, hogy nem is mondhatom, hogy ugyan abban az Istenben hiszek mint a katolikusok, de a legbántóbb mikor leliberálisoznak... Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy én mindenhol ugyan az a személy vagyok, ugyan az marad a véleményem, és mégis ennyire ellentétes szidalmazásokat kapok.

Igazad van, nem számítanak ezek a dolgok a vallásokban. Viszont Istent nem tudjuk felfogni. Aki nem hisz benne az meg sem próbálja felfogni, mert számára nincs mit. De ha hiszel benne, akkor akaratlanul kötni próbálod valami megfoghatóhoz, és ez sem baj, és az is tök mindegy, hogy szakállas öregember a kristálytrónon, vagy mindenben ott élő szeretetszellem, vagy egyszerűen csak Jézus, mert úgyis egyiksem, és talán mindegyik. De a hitet meg szokták élni valahogy, és így formálódnak nézetekké, vallásokká, hogy formális kereteket kapnak. Mert különben ugyan úgy megfoghatatlan lenne megélni egy megfoghatatlannal való kapcsolatot. Ez is mindegy hogy megy. Mindenkinek meg kell találnia a saját befogadható útját. Mind tévedni fog. Kívűlről mind valóban tévedés lesz. Az ostya ostya marad, a csodák magyarázhatóak lesznek, a világvége sosem jön el, és szó szerint értelmezhetetlen lesz a Biblia. De bennük igaz lesz, nem saját igazság, hanem valódi igazság. Ez az amit az ateisták nem érthetnek, és jönnek az ellentmondásokkal. Pedig nincs benne. Az ostya testté válik, a csodák bizonyosságot nyernek, és elérkeznek az utolsó napok. Így lehet a Biblia is szó szerint igaz. Mindegy milyen ostobaságnak hat, mert nem is foghatjuk fel máshogyan, csak ostobán. Mint mikor a gyereket kéred, hogy írjon körül egy összetett, bonyolult fogalmat. Nem ez számít benne. Azért ragaszkodik a saját leképezéseihez az ember, mert szeretné átadni amit ő ebben megél, és neki ez az útja, ezt ismeri, de közben nem tudja megfelelően közvetíteni azt amit átél, és ebben rendszert próbál találni, hogy magyarázható legyen kifelé. Nem kimagyarázni a latszólagos ellentmondásokat, hanem tömöríteni egy végtelen mennyiségű információt. Saját maga számára is. És igen, azt fogja mondani és tényként állítani, hogy Isten ott ül a felhők felett egy trónszékben, és mégis tudni fogja közben, hogy ez máshogyan igaz, de az igazságot megismerni képtelen.

Olyasmi ez, mint mikor József Attila azt írta, hogy ő az egész népet fogja tanítani. Téged tanított valamire József Attila? Hiszen már halott. Költői kép volt a tanítás? Hát nem. Komolyan gondolta, hogy a tanítónk lesz. Megtörtént ott és akkor amikor ezt leírta. Igaz lett akkor, mikor leírta, pedig még meg sem történt, de vele már mégis ott megtörtént. Nem csak szerette volna, hogy egyszer majd így legyen, nem csak egy erős elhatározás volt tőle, hogy na majd megmutatja mindenkinek.

Vannak ilyen dolgok. Ha egy vallásos ember a természettudományokra fogékony, akkor abban éli meg, és így. Ha a történelemtudományban, akkor abban. És úgy fog kinézni, mint mikor a festő a festményén szakállas férfit ábrázol. Nincs jelentősége. A jó irány követésének lenne, de az megint más téma. Erre lenne jó egyébként a valláskritika, nem a vallások létjogosultságának megkerdőjelezése, hanem a vallásokon belüli továbbkeresés.

2019. okt. 13. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
37%

"Aki nem hisz benne az meg sem próbálja felfogni"

Azt te csak gondolod.

Szerintem nálad jobban felfogom. Ráadásul nem csak egyetlen változattal foglalkozom, mivel elég sok hívővel beszélek erről.

2019. okt. 13. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
Oké. :)
2019. okt. 13. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
Szóval kerdező, a #6 válasza után van még kerdésed?
2019. okt. 13. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:
Péternek még kíváncsi vagyok a válaszára....
2019. okt. 13. 10:14
 10/26 anonim ***** válasza:
0%

Nos először is.., 6#, hahahhahahahhahahahhahaaaa hívővel beszélgetsz és azt hiszed jobban tudod nála, akiről épp csak annyit tudsz, hogy ember. Hát te hihetetlenül aprócska vagy. Mint egy éppen megfogant sejt a spirituális fejlődésében. Kifejezhetetlenül semmit sem tudsz. Beszélgess bölcsekkel, igazi spirituális emberekkel, ha majd az ÖSSZES vallásban látod a lényeget, ami teljesen ugyanaz mindnél, akkor lesz valami sejtelmed istenről.


Kérdező, én nem ismerem ezeket a fogalmakat, de a vallás és a természettudomány az emberek kollektív tudattalanja alapján nagyon hasonló.

A fő különbség kb a primitívség szintje. A vallások követői abszurdabb baromságban hisznek, mint a természettudományokban hívők. Egyenlőre az a tény, hogy az emberiség kb semmit sem ért a természethez.

A vallásosak az egyház agymosásának, a többiek a rendszer agymosásának hisz. Ugxanúgx zárt elme, nem gondolkodó, primitív, stb. A különbség a szintben van. De egy százas skálán átlagolva ha a vallásosok a 100% trivialitás, az átlag ember 95 körül van.

Régen, a vallás eredeti definíciójában, mondhatni különbség sem volt. 'Azt vallom, hogy..', tudtak, amit tudtak, nem tudtak, amit nem, és ezt vallották. Mindkettő ugyanoda vezet. A lényegük 1. Ésszerűség, szeretet, jóság, közszolgálat, boldogság, nyitottság, egyenlőség, stb. Most, higy ez egy mai vallás, vagy a matek/zene/filozófia tudománya, lényegtelen. Ugyanoda vezetnek, ugyanannak a része. Ugyanúgy agymosás a hamisság, hogy a tudás kb fix. A tudományoknál, társadalomismeretnél, stb.. ugyanúgy, mint a vallások egy csöppet triviálisabb hamisságai, mint pl a közismert keresztény bűnök.

Csupán az eredeti, igaz útnak a félreértelmezései. Ugyanúgy a nyitott elme, jobbra törekvés, nem illúziókban élés, megértési vágy, és a sok örök törvények lettek eltorzítva, kifordítva, féoreértve és magyarázva. Így mindegy, hogy pl azt mondjuk, hogy a vallásos idióta, mert azt hiszi.. pl bűn a házasságon kívüli szex, vagy a társadalom, hogy bűn a máaféle kultúra, mert mindkettőnek ugyanaz, a nem elfogadás, butaság, primitívség, stb.. az alapja. Ugyanúgy szülnek önzőséget, kapzsiságot, mészárlást, éhezést, és a sok egyéb szépséget a vallások morális éhezése, és a társadalom egyéb részeinek morális éhezése.


Aki az egyházat követi, a bibliát szó szerint értelmezi, nem látja, hogy egy kódkönyv, szóval nem látja benne a bölcsességet, a sok gyűlölet, hamisság magjában rejlő igaz utat, az kretén, primitív, fejletlen.

Szóval ismételném, amit egy előző válaszoló írt. Idiótákhoz szólsz, de úgy, mintha nem lennének azok. Valami nem fog menni...

2019. okt. 13. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!