Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért vannak fundamentalista...

CzeneGalaxy kérdése:

Miért vannak fundamentalista kreacionisták ma, a 21. században? Nem látjátok be, hogy a természettudományok és a vallás két abszolút külön kategória?

Figyelt kérdés
Főleg egy Péter nevű emberhez szól a kérdésem, aki adventistának vallja magát és egyes kérdések alatt már kifejtette a (sajnos) kreacionista nézeteit. Ha jól értelmeztem, ő történelmi tényként fogja fel pl. a globális özönvíz és Noé bárkájának történetét, amikor akár csak gimnáziumi szintű természettudományos ismeretek alapján is belátható, hogy nincs valóságalapja annak a történetnek. A másik pedig az evolúció-kérdés: miért kell tagadni az evolúció-elméletet és küszködve "bizonyítékokat" kaparászni elő arra, hogy a Bibliai teremtéstörténet szó szerint igaz lehet, amikor belátható, hogy nincs így. Az amerikai kreacionizmus például egy vicc, egy cirkusz az egész, már azt sem tudja az ember, sírjon-e vagy nevessen. Ha már itt tartunk, a Biblia szó szerint való értelmezésének sincs semmi értelme és tarthatatlan is. Egyszerűen érthetetlen számomra, hogy például te is, Péter, miért tartod fontosnak azt, hogy termeszettudomanyos kérdésekben is a Bibliában leírtak alapján foglalj állást, továbbá miért kéne azt szó szerinti történelemnek beállítani? Ha be kéne látnod, hogy az evolúció nem egy hipotézis, hanem tény (és ez ma már könnyen belátható), megrendülne a hited? Miért kéne, hogy ilyeneken múljon a hited? Miért kéne bárki hitének is ilyeneken múlnia? Továbbá miért kell vallási nézeteket a természettudományos kontextusba átvinni, amikor azoknak ott semmi helye? Sokan belátták már, hogy az evolúció elfogadása és a Biblia szó szerint értendő mivoltának elvetése abszolút összeegyeztethető a hitükkel, ti miért küszködtök még mindig? Mert szerintem ennek semmi értelme és egyáltalán nem ilyen röhejes dolgokról kéne, hogy szóljon bármilyen vallás. Péter és a többi kreacionista nézeteket valló, mit szóltok ehhez, miért tartotok ki a nyilvánvalóan hamis elképzeléseitek mellett?

2019. okt. 12. 22:21
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
Péter elég régóta kommentel, még 2009 körül láttam az első hozzászólásait. Manapság szemmel láthatóan nem megy bele parttalan vitákba, ezért kétséges, hogy válaszolni fog-e a kérdésedre.
2019. okt. 13. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:

Red Vixen - ha még senki sem mondta meg neked, akkor majd én:

valami borzalmas katyvasz a gondolkodásod.

De tényleg rettenetes.

Mondanám, hogy gondold újra - de még csak azt sem látom, hogy hol kellene elkezdeni.

Jobban járnál, ha az egészet eldobnád úgy, ahogy van.

(Az összes eddigi írásod alapján.)

Biz' isten.

És felépítenél helyette valami értelmesebbet.

2019. okt. 13. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
47%

Sziasztok,


Természetesen válaszolok. Szerintem éretlen gondolkodásra vall, ha valaki "abszolút külön kategóriának" minősíti a természettudományokat és a vallást. Természetesen ma már ezeket - mint modern gondolkodók - mesterségesen szétválasztották, de a valóságban minden mindennel összefügg. Hiszen hogyan építesz fel magadban egy világképet anélkül, hogy választ keresnél arra, hogy te ki vagy, miért vagy itt, mi a létezésed célja és oka, honnan jöttél és hová tartasz. Ezekre a kérdésekre a választ csak egy éretlen gondolkodású ember fogadja el feltétel nélkül a "gimnáziumi szintű természettudományos ismeretek alapján" - mert könnyen belátható, hogy azt is halandó emberek írták, akiket szintén halandó emberek tanítottak akik bizonyos érdekcsoportok mentén igyekeznek az embereket befolyásolni.

"Nyilvánvalóan hamis elképzelések"? - a világunk tele van megmagyarázhatatlan jelenségekkel, minél többet tudunk annál inkább rá kell döbbennünk arra, hogy szinte alig tudunk valamit.

Soha senki nem látott, vagy tapasztalt olyat, hogy élettelen anyagból élet keletkezzen. Minden megfigyelés azt mutatja, hogy élet csak életből származik. Az evolúció által több milliárd év alatt létrejött ember elgondolása már az alapoknál összeütközésbe kerül ezzel a tudományos törvénnyel, amikor azt állítja, hogy természetes folyamatok útján élet jön létre a nem élő anyagból.

Az evolúciós elmélet nagyon sok sebtől vérzik. Például az egyik, hogy a szerzett tulajdonságok nem örökíthetők át. A zsiráfok hosszú nyaka nem annak következménye, hogy őseik kinyújtották nyakukat, hogy elérjék a magasan lévő leveleket. Könnyen belátható, hogy például a nagy izmokat, amelyekre valaki egy súlyemelő program révén tett szert, gyermeke nem örökölheti.

A Darwin által megfigyelt Galapagosz-szigeteki pintyek variációi a természetes kiválasztódás példái. Miközben a természetes kiválasztódás néha magyarázatul szolgál a legéletképesebb túlélésére, nem magyarázza meg a legéletképesebb eredetét. A természetes kiválasztódás valójában a főbb evolúciós változásokat akadályozza. Semmi okunk, hogy elhiggyük: a mutációk vagy bármilyen természetes folyamat valaha is produkálni tud bármilyen

új szervet – főleg olyan összetettet, mint amilyenek a

szem, a fül, vagy az agy. Például egy felnőtt ember agya több mint százmilliárd elektromos kapcsolatot, összeköttetést tartalmaz, többet a világ valamennyi elektromos készülékében lévő, valamennyi kötés együttesénél. Az emberi szív, egy közel harminc dekás pumpa, ami karbantartás és olajozás nélkül kb. 75 évig működik, egy másik mérnöki csoda.


Ettől függetlenül és nem várom el senkitől azt, hogy ne higgyen az ősrobbanásban, az evolúcióban, ha ő ebben találja meg a magyarázatot az életének az értelmére, akkor nyugodtan higgyen ebben! Azt azonban - szerintem jogosan várom el - hogy tiszteletben tartsa a másik hitét, belássa, hogy hit kérdése bárminek az elfogadása ebben az életben.


Természetesen a hit tapasztalatokra épül. Én gyermekkorom óta tapasztalom Isten jelenlétét az életemben, és tudom azt, hogy neki egyetlen szempillantás elég ahhoz, hogy teremtsen vagy éppen elpusztítson dolgokat, hogy túllépjen az ember által állított fizikai törvényeken, hogy szó szerinti csodákat valósítson meg ebben a világban. Tudom, mert tapasztalom és élem minden nap. Persze ez is hit kérdése, mások ezt szerencsének vagy épp a csillagok szerencsés együttállásának tulajdonítják, legyen nekik a hitük szerint. Egy biztos: az Úr Jézus Krisztus él, megváltott bennünket, szeret bennünket és ezt a szeretetét adja naponként, hogy mi is képesek legyünk szeretni a környezetünkben élőket. Az, hogy mi volt kezdetekkor és mi lesz a vég ezen a tényen semmit nem változtat. Felesleges tehát ezen vitázni, szeretetben kell élni Krisztus által, és elfogadni egymást akkor is, ha mást gondol ezekről a dolgokról.


Üdv. Péter

2019. okt. 14. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
65%

"Soha senki nem látott, vagy tapasztalt olyat, hogy élettelen anyagból élet keletkezzen."

Kicsit elmaradtál a dolgoktól: ez már talán egy évtizede létezik.


"Miközben a természetes kiválasztódás néha magyarázatul szolgál a legéletképesebb túlélésére, nem magyarázza meg a legéletképesebb eredetét."

Mivel ennek az oka a mutáció...


"Semmi okunk, hogy elhiggyük: a mutációk vagy bármilyen természetes folyamat valaha is produkálni tud bármilyen új szervet"

Hát, a hülyék tényleg nem hiszik el.

Sajnos ezt kell mondanom.

Megnézed a régi DNS-t, az új DNS-t, és látod a különbséget. Az pedig mutációval jött össze.


Nézd: elvileg semmi baj azzal, amit hiszel.

Csak ne hirdess olyat, amit a tudomány már megcáfolt!

2019. okt. 14. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
30%

Sziasztok,


"Kicsit elmaradtál a dolgoktól: ez már talán egy évtizede létezik."


Na, mesélj... :-)


Üdv. Péter

2019. okt. 14. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
20%

Majd ha nem pontoztok le nullára.

Amúgy már párszor volt ezen az oldalon, te is láthattad.

Vírus (teljes) és baktérium (DNS) készítéséről van szó, élettelen anyagokból.


Megfigyelhető evolúciós folyamatból már több is volt fenn, és szerintem azokat is láttad. Ezek után kijelenteni, hogy ilyen nincs... hát...

2019. okt. 14. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
56%

Sziasztok,


Úgy látszik itt komoly szövegértési problémák vannak. Én ezt írtam: "Soha senki nem látott, vagy tapasztalt olyat, hogy élettelen anyagból élet keletkezzen."


Te pedig ezt válaszolod: "Vírus (teljes) és baktérium (DNS) készítéséről van szó, élettelen anyagokból."


Nem tudom észreveszed-e a különbséget... :-)


Üdv. Péter

2019. okt. 14. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

Mondjuk én még tökre nem láttam ilyet, meg az is lehet, ha látnám sem tudnám mi történik. De tényleg nem vallási jelentőségből, csak úgy mondatértelmezési szempontból fontosnak érzem tisztázni ezt a kérdést.

Az élettelen dolog magától alakult át, vagy a "készítés" itt egy tudatos külső beavatkozót jelent ebben a folyamatban?

2019. okt. 14. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
50%

Nézd, Péterkém:

Annak idején a Földön ehhez kellett 500000 év és egy fél földfelszín, valamint egy speciális, oxigénmentes légkör, villámokkal, őslevessel, stb.


Ezt te most mennyi idő alatt és mekkora területen szeretnéd viszontlátni?

Nem vagy te egy kicsit... hmmm... hamis?


A laborban azt mutatták meg, hogy a megfelelő élettelen darabokból össze lehet rakni egy élőlényt, és nem kell hozzá még külön életerő és isteni beavatkozás is, ahogy ezt még 100 éve is halálbiztosra állították.


Tehát LÁTTUNK olyat, hogy élettelenből élő lett, és nagy vonalakban tudjuk azt is, hogy ez annak idején hogyan ment.

Ezek után nem mondhatod azt, hogy ilyen biztos nincs.


Ami pedig a mutációt illeti, ez még nagyobb csúsztatás a részedről, mivel ma már ilyet egy hónap alatt is meg lehet figyelni.

Menj oda, nézd meg magad, ha nem hiszed.

De olyat NEM mondhatsz, hogy ilyen nincs! Ott van az orrod előtt!

2019. okt. 14. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
0%

"Nem látjátok be, hogy a természettudományok és a vallás két abszolút külön kategória?"

Biztos, h a kreósoktól akarod kérdezni? mi ezt tudjuk. A materialisták mondják mindig, hogy vagy a vallás, vagy a természettudomány.


" Ha jól értelmeztem, ő történelmi tényként fogja fel pl. a globális özönvíz és Noé bárkájának történetét, amikor akár csak gimnáziumi szintű természettudományos ismeretek alapján is belátható, hogy nincs valóságalapja annak a történetnek."

Tévedés. Te bedőltél az egyoldalú magyarázatoknak. A kreacionisták természettudomány által sokkal védhetőbb magyarázatokkal bizonyítják a globális özönvizet.


" Ha be kéne látnod, hogy az evolúció nem egy hipotézis, hanem tény (és ez ma már könnyen belátható), megrendülne a hited?"

Az evolúció tudományos körökben is már megbukott lehetetlenség. MA már csak az ebből élő tudósok hisznek benne minden lehetetlensége ellenére, ami érthető ... Az evolúció már hipotézis sem. Az ateista/materialista világnézetűek paradox meséje. Még Szathmáry Eörs is elismeri, h nem tudják bizonyítani az evolúciót. Azt csak el kell fogadni, ha a materializmusban hiszel. Ezt hívják vakhitnek.


Kedves kérdező! Ha olyan biztos vagy magadban, akkor minek tetted fel ezeket a kérdéseket? A válasz: mert rettegsz. Én sem megyek a laposföldesekhez, mert tudom, h marhaság.


Itt az evolúció cáfolása részletesen:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2019. okt. 14. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!