Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikusok! Mit szóltok...

Katolikusok! Mit szóltok ehhez a "pánamazóniai (? ) " kezdeményezéshez, aminek a lényege, hogy nős férfiak is lehessenek papok (ott)?

Figyelt kérdés

Már egy ideje hallok erről, ma azonban a (liberáisabb) tv híradó is lehozta.


A lényege, hogy ezt ha Ferenc pápa megengedi -elvileg megfogja- akkor az előszobát nyit(na), hogy nős férfi is lehessen pap. Akárhol.



2019. okt. 27. 21:43
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
85%

Görög katolikusként nem látom akadályát, vegyesen jártam már egyedülálló és házas görög valamint egyedülálló római, sőt egy görög szerzetes paphoz is, nem láttam teljesítménybeli különbséget köztük.


Egyebként régen a római papok is lehettek házasok, egy 13. századi döntés volt az, hogy cölibátusban kell élniük.

2019. okt. 27. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
12%

Én adom :D mért ne? (Apropó mondj már valamit ennek a légynek ami itt repked körülöttem hogy lekopjon. Köszi)


Ui: Lucimuci fanja

2019. okt. 27. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
30%
Elrontaná csak a papokat, én nagyon ellenzem. Nem járnék olyanhoz se misére, se gyónni.
2019. okt. 27. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
75%

Ezen az ötleten ma sok római katolikus megbotránkozik, pedig semmi eretnek gondolat nincs benne. A cölibátus nem dogmatikai, hanem egyházfegyelmi kérdés, bármikor megváltoztatható. Amikor bevezették a kötelező papi cölibátust a római egyházban, megvolt az oka és az értelme, ma azonban ez kezdi érvényét veszteni, és sok érv szól amellett, hogy változtatni kell a jelenlegi helyzeten, mert ez így lassan már tarthatatlan. Nem jobb vagy rosszabb egy pap attól, hogy van-e felesége és családja, vagy nincs, nem ettől függ. Láthatjuk a görögkatolikusoknál, hogy ez így működik. Ugyanakkor a cölibátus is egy szép állapot, meg van ennek is az értelme. Én úgy vagyok vele, hogy egyik verzió sem jobb, vagy rosszabb mint a másik, mindkettőnek van előnye és hátránya. Mindenesetre figyelembe kell venni a kort, amiben élünk, a társadalmat, stb. Nem biztos, hogy érdemes egy több évszázados hagyományhoz ragaszkodni, csak mert szép, ha már nem működik (Ahogy pl. a latint is elhagytuk a miséről, megreformáltuk a liturgiát, mert már nem működött úgy jól).

Persze ettől még az egyedül Istennek szentelt élet ugyanúgy fontos, de hát ez megmaradna, hiszen erre ott a szerzetesség, de ugyanúgy lennének cölibátusban élő papok is. Csak emellett nős férfiakat is felszentelnének. Én ebben nem látok problémát, ez is színesítené, gazdagítaná az Egyházat.

2019. okt. 27. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 szp72 ***** válasza:
61%
Mindenesetre többet ér egy tisztes házasságban élő pap, mint egy parázna nőtlen, hogy a beteg irányultságúakról ne is beszéljek.
2019. okt. 28. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
57%
Én ebben nem látok semmi rosszat.
2019. okt. 28. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
33%
Nem értem mi az összefüggés a papi lét és a nősség között. Úgy kérdezed ezt, mintha szerinted az egyik kötelező szerűen rombolná a másikat.
2019. okt. 28. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
42%

Ha ott lettem volna a szinóduson, nemmel szavaztam volna.

A görögkatolikusok esetében másról van szó: ott az ortodoxok egy része elfogadta Rómát. Természetesen ezt a szokásukat megtarthatták, hogy nős férfiakat is felszentelnek. Ugyanez történt, mikor Benedek pápa elfogadta az anglikán egyház néhány tagjának unióját.

A latin rítus viszont a papság cölibátusát támogatja. Egyértelmű a szentírási utalás is erre. A másik meg, hogy ez nem fogja megoldani a paphiányt, sem ott, sem máshol (ha bevezetik - márpedig miért ne vezethetnék be máshol is?).

2019. okt. 28. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
43%

Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de ha most Szent Pált megkérdeznénk erről, valószínű leszavazná az ötletet. Pál szerint ugyanis, aki megősül, jól teszi, aki viszont nem nösül meg, az mégjobban teszi. A Szentírás szerint az apostolok sem életek házaséletet.


Szóval az ige egyértelműen Róma javára billenti a mérleget az egyházfiak házásságában való állásfoglalást illetően.


(bár katolikusnak kereszteltek, de a vallások nem gyakorlom. Remélem nem gond, hogy válaszoltam).

2019. okt. 28. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 szp72 ***** válasza:
52%
A cölibátusban élő pap természetesen jobb, mint a nős, hiszen elvileg több ideje van, mind az imára, mind a hívekre. Nem ez a kérdés. Viszont a nős pap is jobb, mint a semmi, a látszólag cölibátusban, de valójában erkölcstelenül élő papokkal meg össze sem hasonlítható, mert azokra semmi szükség nincs.
2019. okt. 28. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!