Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Honnan eredhet a "segíts...

Honnan eredhet a "segíts magadon, Isten is megsegít" mondás?

Figyelt kérdés
Ez a Bibliában található vagy máshonnan ered?

2019. nov. 29. 05:52
 1/8 anonim ***** válasza:
70%

A régi magyar közmondások valóban bölcsek voltak, de ez a bölcsesség a bibliai gondolkodásmódból származik. Vagy konkrétan onnan ered, mint pl


Aki másnak vermet ás, maga esik bele.


Gödröt ás és mélyre vájja azt; de beleesik a verembe, a mit csinált. (Zsolt. 7,16)


Vagy pl


Aki nem dolgozik, ne is egyék.


Mert a mikor nálatok voltunk is, azt rendeltük néktek, hogy ha valaki nem akar dolgozni, ne is egyék. (2Thess. 3,10)


Lehetne folytatni, a fenti mondás is biblikus látásmód, mert előbb van a hit, utána a hit általi cselekedet, ezt pedig Isten megáldja. Tehát arra buzdít a közmondás bölcsen, hogy kezdjünk el cselekedni ha szükségbe kerülünk, hittel, (persze Isten akaratának megeggyező célokért) és Isten áldása jönni fog ahogy ígérte.


Nekem volt ilyen tapasztalatom sokszor, kilátástalan volt a helyzet, de mégis cselekedtem, kértem Istent áldja meg és vezesse az utamat, és bizony olyan módon kerültem ki belőle, amit el sem tudtam volna képzelni.

Dicsőség Istennek!

2019. nov. 29. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
67%

"Nekem volt ilyen tapasztalatom sokszor, kilátástalan volt a helyzet, de mégis cselekedtem, kértem Istent áldja meg és vezesse az utamat, és bizony olyan módon kerültem ki belőle, amit el sem tudtam volna képzelni."


Valószínűleg polizeizmusban élünk akkor, hiszen minden hívő a maga isteneit hívja segítségül, akik vagy segítenek, vagy nem. Nem értem, mi alapján mondja a kereszténység, hogy egy isten van, amikor a pogány vallások istenei is segítik a híveket. Mutass egy olyan vallást, akár a Távol-Keletről, ahol az istenség nem segíti meg a hívőjét legalább egyszer, ha az imàdkozik hozzá.

2019. nov. 29. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ez azt sugalja, hogy senki embertől ne kérj segítséget, ne alázd meg magad, és ne higyj a csodákban. Ez a közmondás nem biblikus. Úgy ahogy "A cél szentesíti az eszközt" vagy "A pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve" mondás sem.

Mert Isten a szívek viszgálója, a lelkek megítélője. Neki nem a látható eredmények számítanak, a Mennybe senki sem a tettei alapján jut be.

A kérdésben szereplő közmondással ellentétben a Biblia ezt mondja: "Keressétek először Istennek országát és az Ő igazságát, és ezek is mind ráadásul megadatnak nektek.” (Mt 6,33)

2019. nov. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy "nesze semmi,fogd meg jól" közmondás. Ha Isten csak annak segít,aki magán már segített,az annyit ér,mint helikopternek a fekvőrendőr.
2019. nov. 29. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek a 4-es válaszolóval.

A szólás lényege az, hogy hiába imádkozol, mert ha te nem teszel semmit, ha a kisujjadat se mozdítod azért, hogy kikecmeregj a nyakig érő lekvárból, akkor örökké dögönyözhetsz a kakiban... de ha segítesz magadon, akkor már megtörténik az előrelépés, és hirtelen beindul(hat)nak a dolgok, és úgy érzed, hogy (is) Isten a segítségedre sietett, vagy a mélyebben vallásos emberek a pozitív sorsfordulást teljes egészében Istennek tulajdonítják és egy cseppet sem látják benne a saját erőfeszítéseiket.


Régebben, úgy 60-80-100 éve az emberek sokkal vallásosabbak voltak, nézd meg bárkinek a nagyszüleit (vagy inkább a dédszüleit, mert már a nagyszülői generáció is "fiatalosodik"): 10-ből 9 nagyszülő/dédszülő erősen vallásos, gyakran hallani tőlük, hogy "Hála Istennek" és hasonlók, amiket teljesen komolyan is gondolnak, nem csak úgy "mondják". Akkoriban tehát az emberek a jó dolgok bekövetkeztét sokkal inkább isteni beavatkozásnak, Isten segítségének tudták be.

Ennek ellenére persze nem mindenki volt nagyon vallásos, csak a mai vallási berendezkedést nézve sokkal nagyobb volt a vallásos emberek aránya, mint ma (és persze nem is volt annyira szétaprózódva a vallásosság mint ma, pl. nem voltak annyira elterjedtek a jehovisták, a hitgyülisek, a szcientológusok; csak hogy a mai "nagyobbakat" említsem).

Szóval mint mondtam, akkoriban se volt mindenki túl vallásos, és azért aki mégiscsak vallásos volt, azért ott is megvolt az embereknek a józan paraszti eszük és tudták is az emberek, hogy az imádság sokszor nem elég ahhoz, hogy az ember sorsa jóra forduljon.

Lásd például Wass Albert főszereplőit: Wass Albert maga is nagyon vallásos volt, így regényei/novellái szereplőit is akképpen írta meg... de tudta jól, hogy közel sem elég hinni és imádkozni, az csak egy "extra" segítségkérés egy omnipotenciális hatalomtól, ami vagy beválik, vagy nem. Látjuk a regényeiben azt is, hogy a vallásos karakterei nem csak imdákoznak hogy "majdcsak lesz valami, Isten segítsen és akkor nem kell semmit se tennem", hanem a szereplői igenis nagyon aktívan ténykednek és a vallásuk maximum egyfajta iránymutatást biztosít, egy erkölcsi normát, hogy mit szabad és mit nem szabad megtenni, és ha meg is teszik a rosszaságokat, akkor tisztában kell lenni annak következményeivel.


Szóval szerintem inkább népi eredetű, mint bibliai ez a szólás (bár derekasan bevallom, hogy a Bibliának ezeket a részleteit annyira mélyrehatóan nem ismerem, egészen más bibliai témákban vagyok otthon). Egy afféle népi bölcsességet tükröz, hogy ne legyél tétlen, mint pl. a "szájába várja a sült galambot".


(Extra infó: egyébként én személy szerint nem vagyok vallásos. Bár anno megkereszteltek, sőt még konfirmáltam is, de tudatosan és szándékosan elfordultam a vallástól és az egyháztól, pontosan azok miatt, amiket a Bibliában olvastam mai felnőtt fejjel és érett gondolkodással, mert le tudtam venni azt a szűrőt, amit hittanon a szemem elé helyeztek.)

2019. nov. 29. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 KZitus ***** válasza:
75%

Szia

A Bibliában nem található ilyen mondás, tehát az emberek találták ki.

2019. nov. 29. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én azt mondanám, hogy ez egy hitetlen közmondás a hívők felé! Röviden szolva, old meg a problémádat te magad, ha sikerült akkor Isten megsegített benne!
2019. nov. 29. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

kb 2500 éves görög szólás.

Érdemes utána olvasni Platon gondolat világának. A hogyan éljünk szerényen jó életet gondolatmenet egyik képvisleője. Teológuok odáig merészkednek, hogy minden ami jézusban jó az Platon filozófiájának plagizálása.

Youtube link angol nyelven erről.

v=cVLpdzhcU0g

2021. aug. 23. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!