Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Véleményed szerint bűn a...

Véleményed szerint bűn a házasság előtti szex?

Figyelt kérdés
2010. júl. 21. 11:43
1 2 3 4
 31/36 anonim ***** válasza:

"a legelső parancsolat a "szaporodjatok" volt"

nyilván a szaporodás fontos, de a szex nem csak ezt jelenti. van egy érzelmi, intim oldala is, ezt tilos mindenkire rápazarolni.

egyébként kíváncsi lennék, ha a szaporodás olyan fontos, miért csak az élvezetért csinálják az emberek? igen, az helyes lenne, ha csak akkor csinálnák, amikor már bevállalják a gyerekeket, de sajnos nem ez a helyzet, az emberek egyre korábban kezdik, a népesség meg csökken (kivéve persze ott, ahol nincs pénz óvszerre).

"Ki mondja meg, hogy Isten mit tekint valójában házasságnak?"

ezen én is gondolkodtam már. De szerintem a hivatalos házasság nem miatta kell, hanem a társadalom miatt. illetve nem is tudom jól elmondani, és az is lehet, h rosszul gondolom... anno ugye egy pap előtt megesküdtek az emberek, és onnantól egy pár voltak. Isten elismerte őket, és nem lehetett olyan könnyen szétszakítani őket... ha ma csak az lenne, h: "szeretlek, szeretlek, oké, Isten előtt házasok vagyunk", akkor az az Ő szavainak teljes kiforgatása lenne. Istent nem lehet "kicselezni".

"Miért kaptam Istentől a lelkiismeretemet, ha könyvből szeretném megtudni, mi a jó és mi a rossz adott szituációkban?"

a lelkiismereted csak arra figyelmeztet, amiről tudsz. ha igazán Istennek élsz, Ő egyre újabb és újabb dolgokra világít rá, és ehhez olvasnod kell a Bibliát, mert az az Ő szava. És azért adta a lelkiismeretet, hogy észben tartsd azt, amire már megtanított.

egyébként ez volt az Ószövetségben: csak törvények és semmi más. Jézus óta más a helyzet.

2010. júl. 29. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/36 anonim ***** válasza:

Nagyon tetszik, amiket és ahogyan írsz! Annak ellenére, hogy most még nagyobb halom kétely tart hatalmas tivornyát a fejemben, és már a legkevésbé a házasság mibenlétével kapcsolatban, pedig arról se tudok megint semmit :)


A lelkiismerettel kapcsolatban nem értek egyet veled. Úgy gondolom, minél egyszerűbb valaki, annál használhatóbb a lelkiismerete is, ráadásul annál világosabban hallja a szavát. Minél egyszerűbb embert nézünk, annál több bölcsességet találunk, pont a tényleges, önmagát semminek se nevező fajtából (mondhatnám, hogy nem hivalkodó, de nem, még csak nem is foglalkozik a bölcsesség fogalmával, csak bölcs). Amikor lelkiismeretet említek, nagyjából ezt a tiszta, eredeti bölcsességet értem alatta, ami használja a tapasztalatokat is, de elmélkedik is kedve szerint, tehát természetes körülmények közt nagyon-nagyon sokat. Nem moralizál, nem oszt ketté jóra és rosszra, de tudatában van, hogy praktikus lehet az is, mindemellett a "határesetek" kezelésére alkalmatlan. Az egész dilemmákkal, kételyekkel operáló mentalitást feloldja azzal, hogy adott helyzetben kell minél jobban odafigyelni, és késznek lenni a helyesbítésre, ha nem jól alakul a megoldás. Leírható ez "jó és rossz" nyelvén, de tolmács kell hozzá :) A bölcs tettekre törekvés több jónál és rossznál. A rossz mindig ostobaság, de a gépies jó is az. Igent az mond az életre, aki helyben egyszerű, ott reagál arra, ami tényleg van, és hiba esetén korrigál, nem önérzeteskedik, nem is "én" igazán. Erről szól a megtérés is szerintem.


Talán mindig az adott helyzet dönti el, hogy házasságkötés-e két igen, vagy nem az. Ha például tényleg a "dugjunk végre legálisan" a célja az egyházi esküvőnek, akkor ostobábban nem is alakulhatna az eset. Ám ha nincs külön szükség egyházi esküvőre, nincs ésszerű ok polgárira se, mégis együtt élnek, és egyik nap nagyokat helyeselve megegyeznek, hogy nem élettársak többé, hanem Isten leghalványabb áldását kérik kicsiny fejükre mint házaspár, akkor már őszintébbek és "illatosabbak" is Isten előtt. Szerintem amit a farizeus vadházasságnak nevez, de két szívben Isten szándékai szerinti, az Isten előtt köttetett házasság, míg a rituális, szükséges házassát nem sűrűn. Azt hiszem erre akartál ráébreszteni, amikor felhívtad a figyelmemet Krisztus egyszerű, új szabályaira :)

2010. júl. 30. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/36 anonim ***** válasza:

Házasság előtti szeretkezés

Katolikus Egyház szerint nem érdemes (nem szerencsés itt a bűn szót használni).

Mivel indokolható ez?

A)Praktikus érv:

1. Hülyén érezné magát az ember, ha a házastársát akarva, akaratlanul szexuális téren mással hasonlítaná össze. (abszolút alapérv)

B)Biológiai érvek:

2. Lehetséges a teherbe esés → nem kívánt terhesség vagy abortusz (,de elég a terhességtől való félelem is). (relatív alapérv)

3. Nemi úton terjedő betegségek (AIDS, szifilisz és egyéb „nyalánkságok”). (relatív alapérv)

4. Fogamzásgátló szerek esetleges káros (mellék)hatása, amúgy is milyen már az első alkalommal ezekkel szórakozni, amikor úgy is elég sok baja van az embernek, hogy eligazodjon az idegen terepen történő bevetésen. (kiegészítő érv)

C)Biokémiai érvek:

5. Szeretkezés közben oxitocin és vazopresszin szabadul fel, ami ragaszkodást vált ki → megnehezíti a szakítást, még ha arra szükség is lenne. (abszolút alapérv)

6. Ez a ragaszkodás nemcsak a házastárs iránt marad meg, hanem az exek iránt is. (abszolút alapérv)

D)Pszichikai érvek:

7. Az első alkalom mély nyomot hagy az emberben, ezért jó azt a házastársával átélni. Meglepő módon csak egyszer lehet valakivel először szeretkezni. (abszolút alapérv)

8. A szex kerül központba, ami elvonja a figyelmet egymás megismeréséről, ami előfeltétele annak, hogy felelősen lehessen egymás mellett dönteni. Szex elhomályosítja a kritikus látásmódot, ami rossz párválasztási döntéshez vezethet. (abszolút alapérv)

9. Mindenáron a másik megtartása marad a cél (nehogy már másé legyen!) → erősödik a féltékenység iránti fogékonyság, ami megmérgezheti a kapcsolatot. (abszolút alapérv)

10. A szex beszűkítheti az ember figyelmét, ami könnyen vezethet a család és a barátok elhanyagolásához. (abszolút alapérv)

E)Pszichoszomatikus érv:

11. Az ember úgy van beprogramozva, hogy a teste és a lelke szoros egységben működik → ha nincs meg a lelki síkon még a szoros kapcsolat, akkor annak testi síkon sem tud igazán örülni + így nem inflálódik a szeretet testi kifejezésének többi módja, ráadásul magas árfolyamon marad a szeretkezés is a házasság elején, ami kritikus időszak, mivel ekkor történik meg az összecsiszolódás. (abszolút alapérv)

F)Lelki érvek:

12. Ez egy lehetséges módja az önmegtartóztatás gyakorlásának, amire szükség lesz ahhoz, hogy a házasságban is kitartsanak a házastársak egymás mellett + látja azt az illető, hogy saját maga és a párja ilyen téren mennyire önmegtartóztató. (kiegészítő érv)

13. Az ember úgy van beprogramozva, hogy csak egy embernek tudja igazán odaadni magát → kiégés (abszolút alapérv)

14. Az első szeretkezés a legjobb nászajándék, amit adhatnak egymásnak a házastársak; ünnep után szokott lenni ajándékozás nemde… (abszolút alapérv)

G)Teológiai érv:

15. Isten a szeretkezést a házasságra szánta az ember érdekéből (sok vallásban megtalálható ez a törvény). Egyesekben éppen emiatt bűntudat keletkezik. (kiegészítő érv)

G)Példa érvek:

+1. Több ember várt volna vele (én saját fülemmel hallottam gólyatáborban egy vadidegen lánytól. (kiegészítő érv)

+2. Statisztikai adatok azt mutatják, hogy akik kicsapongó szexuális életet élnek házasság előtt, azoknak általában problematikus lesz a házasságuk. (kiegészítő érv)

2010. okt. 14. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/36 anonim ***** válasza:
Nagyon izgalmas tudományos felfedezésre jutottak amerikai kutatók a házasság előtti szexualitással kapcsolatban. Tekintse meg a 700klub adásában az alábbi linkre kattintva az adás 32. percétől.. [link]
2010. okt. 17. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/36 anonim ***** válasza:

01: 53: "Azt hiszem erre akartál ráébreszteni, amikor felhívtad a figyelmemet Krisztus egyszerű, új szabályaira"


hát nem egészen. én nem tudom megfogalmazni, vagy konkrétan megmondani, hogy akkor most mi alapján mondhatjuk ki egyértelműen, hogy csak az-e a házasság, amit törvényesen is megkötnek, de attól még biztos vagyok benne, hogy így van.

Jézusról a lelkiismerettel kapcsolatban írtam. mert az Újszövetségben lehet fejlődni, új dolgokat felfedezni, és nem csak törvények vannak. lehetséges, hogy valamivel kapcsolatban Isten felnyitja a szemünket, hogy bűn, amiről eddig nem így gondoltuk. de az alapvető parancsolatokat nem lehet kimagyarázni, csak azért, mert Jézus "teljesen új törvényeket hozott". mégpedig azért, mert ez nem igaz. lehetséges, hogy "finomított" a dolgokon, de az alap attól még megmaradt. Jézus nem törölte el a törvényeket.

"Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvénynek vagy a prófétáknak eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem." (Máté 5,17)

2010. okt. 18. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/36 anonim ***** válasza:
Szerintem meg minden embernek van lelkiismerete, amit azért kapott, hogy elszámoljon magával Isten előtt. Sem Gizi sem pedig Józsi válaszának nincs jelentősége. Ha bűnnek érzed, akkor próbálj meg kitartani amelett, de ha nem sikerül, mert minden ember esendő és gyarló, akkor ez semmit nem von le abból, Jézus változatlanul szeret téged és akkor pedig próbál imával esetleg néhány önmegtagadással kifejezni az Úrhoz tartozásodat és az Jézus irgalmasságát elfogadni és gyakorolni mások felé.
2010. okt. 24. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!