Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Megkeresztelhető-e az egyházi...

Megkeresztelhető-e az egyházi esküt nem kötött szülők gyereke?

Figyelt kérdés
2020. jan. 19. 20:24
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
6%

#8-as vagyok.

Ezek után meg sem merem írni, hogy melyik város mely plébániáján keresztelték meg eme feltételek mellett mindkét gyermekem, mert a végén még megköveznek!

2020. jan. 19. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
0%
De minek?
2020. jan. 19. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
100%

#11

Volt a családban több keresztelő is, sosem kértek érte pénzt, pedig három különböző papnál volt.


De tessék, néhány katolikus oldalról, lásd nem a hasamra ütve találtam ki a leírtakat.


"A keresztség szentsége kapcsán a Katolikus Egyház szigorúan tiltja bármifajta anyagi ellenszolgáltatás kérését. A keresztség teljesen ingyenes."

[link]


"A szentségek Isten ingyenes ajándékai. ... A beavató szentségek - keresztség, bérmálás, oltáriszentség (elsőáldozás) - kiszolgáltatására nem lehet stóladíjat kiszabni."

[link]


"A keresztelésért stóladíjat külön nem kell fizetni. A család szerény adományt vagy ajándékot saját belátása szerint adhat a templom szükségleteire."

[link]


Ha tőled kértek érte külön pénzt, az nagyon szomorú dolog, mert Krisztus mondta, ingyen kaptátok, ingyen adjátok (még ha nem is kimondottan a keresztség kapcsán). De ezt akkor se lehet általánosítani.

2020. jan. 19. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
50%
#11 Nyugodtan megírhatod. Én pl. kíváncsi vagyok mennyivel húztak le titeket. Mennyi egy keresztelés? Mint egy temetés, vagy egy esküvő? Nem lehet, hogy misén kívül történt ez, amolyan külön családi banzajként?
2020. jan. 19. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
0%

#8 és #11-es vagyok.

Bizony, bizony, meg kellett fizetnünk az éves egyházi adót 2 felnőtt és 1 gyermek, majd azt követően 2 felnőtt és 2 gyermek után. Ahol pedig eredetileg szerettük volna megkereszteltetni a gyermekeinket, ott a plébános NEM VÁLLALTA, mondván, nem oda tartozunk, és tudja, hogy nem élünk egyházi házasságban. Hát azt hiszitek hazudok? Miért és mi okból tenném, milyen érdekem fűződne a hazugsághoz?

2020. jan. 19. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
100%
Én inkább azt gondoltam átvertek. Azért is írtam, hogy lehúztak. Rákerestem és több helyen írják, hogy a szentségek, mint a ketesztelő, elsőáldozás, bérmálkozás ingyen vannak. Amikor az ostyáért állnak sorban, akkor sem mondhatja a pap, hogy csak az kaphat akinek fent van a neve a listán... Vagy képzeld el, mikor a misén azt mondja a gyülekezetnek, hogy "megáldalak titeket..." és mielőtt keresztet vetne hozzátenné, hogy kivéve téged ott a harmadik sor elején, mert nem dobtál pénzt a perselybe. :D Ha nálatok ez megy, biztos jelezni kellene valahol. Már ha a papotok egyértelműen visszautasította a keresztelést adó nélkül, és nem csak célzott rá, hogy illene. Mondom, nálunk tök ingyen van, és egyszer sem hallottam szóba hozni egyházadót. Még ajándékot is kapnak a megkereszteltek. Elvileg nem lehetnének ekkora különbségek, azért gondolom, hogy ez a pap saját kis biznisze volt ott nálatok, de nem ez a hivatalos verzió.
2020. jan. 19. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:

Kedves Mirőlszól és Mindenki Más, aki a kérdést nyomon követi!

A hozzászólásaitok kapcsán rákerestem a "mi" plébániánk honlapjára, ahol valóban meggyőződhettem azokról, amiket Ti itt felsoroltatok, mert ezen a honlapon is ugyanezek olvashatók. Akkor azonban, amikor mi kereszteltetési szándékunkat jeleztük, a plébánia hivatalában kellett "tiszteletemet tegyem", ahol közölték velem, hogy egyházi adó megfizetésében elmaradásom van, melyet leszek szíves megfizetni, majd ezután finoman rátért a keresztelés időpontjának egyeztetésére. Egy felnőtt éves egyházi adója a jövedelmének 0,5 %-a, esetünkben ez évi 34.700,- Ft-ot jelentett. Vagy hazudnom kellett volna? Akkor milyen erkölcsi alapon kérjem a gyerekem megkeresztelését?

2020. jan. 19. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
100%
És megkérdezted mi van akkor ha nem fizeted be? Szerintem is elítélendő ilyen formán nyomást gyakorolni valakire, de ezek szerint nem a keresztelés miatt fizetted be az elmaradást, hanem lelkiismereti alapon. Megkeresztelték volna ingyen is, csak nagyon kellemetlen lett volna ott azt mondani, hogy nem akarod befizetni az adót, csak kérni a keresztelést. Pedig ha most úgy érzed ezt a pénzt kiszedték belőled akaratod ellenére, akkor talán az lett volna a legőszintébb, ha ott azt mondod nem értesz egyet az adóval, és kèred a keresztelést. Mert az, hogy márpedig fizetni kell, ezek szerint nem igaz.
2020. jan. 20. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
0%
Van az a pénz.
2020. jan. 20. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy írták, a 3 bevezető szentségért (keresztség, bérmálás, elsőáldozás) tilos pénzt kérni, ez egyházjogi szabályozás.

"Ahol pedig eredetileg szerettük volna megkereszteltetni a gyermekeinket, ott a plébános NEM VÁLLALTA, mondván, nem oda tartozunk"

Jól tette, ez is egyházjogi szabály, hogy ott kell kérni a keresztséget, ahová lakhely szerint tartoztok. Az már más kérdés, hogy ettől eltekinthetnek.


A kérdésre válaszolva: amennyiben van biztosíték a gyerek keresztény nevelésére, akkor meg lehet keresztelni így is. Tehát pl. hívő, keresztény hitét gyakorló keresztszülő esetén vagy egyéb rokon esetén ez egy biztosíték lehet. Meg az sem mindegy, hogy miért nincs a szülőknek egyházilag rendezett házassága.. Anyukámat is megkeresztelték úgy, hogy a szüleinek csak polgári esküvője volt, ráadásul nem is a szülők kérték, hanem a nagymamája vitte el. Persze az egy más kor volt, mert az apukája állásába került volna 1961-ben, hogy ha egyházi házasságot köt és megkeresztelteti a gyerekét...

2020. jan. 20. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!