Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a barkaszentelès, ès...

Mi a barkaszentelès, ès Jèzus, mikor tartotta?

Figyelt kérdés

#Barka #tartotta.
2020. ápr. 5. 18:38
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

"De vajon csak az törtènt meg a mi le van írva?"

Nem,sokkal több.Azt írja "amiket Jèzus cselekedet,a világ könyvei sem tudnák befogadni."

Ugyan ez vonatkozik az apostolokra is,kisebb mèrtèkben.

2020. ápr. 6. 15:07
 12/17 szp72 ***** válasza:
36%

A "szent" azt jelenti, hogy "nem közönséges", "különleges" és főleg "Istennel kapcsolatos".


Bármit megszentelhetünk, bármit Istennel kapcsolatossá tehetünk. Ha valakinek van például egy cipője, amiben istentiszteletre jár, az egy szent cipő, mert egy külön istennel kapcsolatos feladata van.


A szentelt barka pusztán csak egy olyan barka, amellyel Jézus Jeruzsálemi bevonulását ünnepeltük meg, amely egyébként a pálmaágakat helyettesíti.


Jézus természetesen nem szentelt barkát és még nagyon sok mindent nem csinált, amit mi csinálunk. S ez fordítva is igaz nagyon sok mindent csinált, amit mi nem csinálunk. A keresztények szabadságban élnek nagyon sok mindent szabad csinálniuk, sőt bármit szabad a bűnt kivéve. Ha valaki úgy véli, hogy tilos virágokat vagy barkát szent vagyis Istennel kapcsolatos célokra használni, az nagyon el van tájolódba a Bibliától és a kereszténység szellemétől.

2020. ápr. 6. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

12.A "szent" szónak nincs neked egy körülhatárolt èrtelme?

Az ókorban is ma is vannak istenek ès ha velük kapcsolatos az szent?

Ha Moloknak azt mondom,hogy az istenem mar szentnek is tekinthetem?

Ugyanúgy neki ètelt ajánlok fel amit állitolag megszenteltèm,mar a Molok imádok szerint?

A szent szónak van egy jelentèse ami elkülöniti a szentet,a szentnek nevezett szótól ami valójában nem szent.Jèzus pèldát mondott az oltárra vítt ajándèkrol.Ami szent,vagy csak lessz szent.

Isten azt mondja "legyetek szentek mert èn szent vagyok".

Akkor mègis,hogy lehet összemosni a szentet semmi határ nèlkül,úgy ahogy èn akarom.

Pld.Szent az a papa aki az inkviziciot bevezette.stb.

Nyíltan a szentet a bűnnel összefèsülöd,ès ha valamire azt mondom szent az nekem szent,másnak pedig nem.

Ès ezzel nem akarom azt mondani,hogy nem èrtem amit írtál.

2020. ápr. 6. 17:28
 14/17 anonim ***** válasza:
38%

A keresztények nyilván azt tekintik szentnek, ami Istenhez kötődik. Úgy szokták fogalmazni, hogy a szenteléssel valamit elkülönítünk istentisztelet céljára. Például a ház, amiben összegyűltek a keresztények, hogy Istent imádják, szent ház, régies magyarsággal igyház, vagyis egyház.


A magyarban nehezen érzékelhető, de az indoeurópai nyelvek jellemzően megkülönböztetnek kétféle kifejezést a szentre. Görögül hagiosz-hierosz, latinul sacer-sanctus, angolul holy-saint stb. Az egyik kifejezetten tiszta, tökéletes, áhitatot idéző értelemben értik (ld Hagia Sophia) míg a másik inkább a felszenteltséget, Isten számára elkülönítettséget jelenti.


A barkaszentelés nyilván ez utóbbit jelenti, nem azt, hogy a virághoz áhitattal viszonyulnánk vagy Istenhez hasonlítanánk azt.

2020. ápr. 6. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 szp72 ***** válasza:
27%

@ "A "szent" szónak nincs neked egy körülhatárolt èrtelme?"


Nem nagyon értem mit magyarázol. Szerintem elég világosan leírtam, hogy mit jelent a "szent" szó.


@ "Az ókorban is ma is vannak istenek ès ha velük kapcsolatos az szent?"


Mindenki azt tart szentnek, amit csak akar. Az megint más kérdés, hogy azt jól teszi-e.


@ "Ugyanúgy neki ètelt ajánlok fel amit állitolag megszenteltèm,mar a Molok imádok szerint?"


Amit Moloknak szentelnek, az Moloknak szentelt valami lesz, ennek a megértéséhez nem kell nagy ész. De akik nem tisztelik Molokot, azok természetesen nem fogják szentnek tekinteni, mert mindenki számára az a szent, amit annak tekint.


@ "A szent szónak van egy jelentèse ami elkülöniti a szentet,a szentnek nevezett szótól ami valójában nem szent."


Te érted azt, amit ide írtál? Természetesen Isten szemében nem minden szent, amit mi annak tartunk. De, hogy valójában mi a szent és mi nem ez csak akkor derül ki, ha találkozunk vele.


@ "Jèzus pèldát mondott az oltárra vítt ajándèkrol.Ami szent,vagy csak lessz szent."


Az lesz szent, amit valaki vagy valami megszentel, vagyis Istennel kapcsolatossá tesz. Az oltár szent, hiszen az az oltár az Isten oltára, a ráhelyezett ajándék is szent lesz, hiszen az Isten oltárárára az Istennek szánt ajándékot szokás tenni.


@ "Isten azt mondja "legyetek szentek mert èn szent vagyok"."


A "szent" még egyszer mondom, azt jelenti, hogy nem közönséges, különleges, más mint a többi. Isten szent, mert teljesen más mint a többi lény. Ő egy különleges lény, méghozzá egyedülállóan különleges, vagyis szent. Az Isten emberei szent emberek, mert mások, mint a többiek.


@ "Pld.Szent az a papa aki az inkviziciot bevezette.stb."


A katolikus "szentek", akik a katolikusok szerint különlegesen is Isten emberei, de minden őszinte hívő szent. Hogy Isten szemében ki a szent, azt majd ő fogja elbírálni.


@ "Nyíltan a szentet a bűnnel összefèsülöd,"


én nem fésültem össze semmit.


@ "ès ha valamire azt mondom szent az nekem szent,másnak pedig nem."


Látod ebben egyet értünk.


@ "Ès ezzel nem akarom azt mondani,hogy nem èrtem amit írtál."


Nem baj. Mindenkinek azzal kell elszámolnia, amit Istentől kapott. Ha valaki butaságból hülyeséget mond vagy csinál, Isten beszámítja neki.

2020. ápr. 6. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

15.Te a szent szót úgy használod ahogy akarod, ugyanis filozófia íze van a magyarázatodnak.

Valami ,ha szent az Isten szava szerint az szent,az hogy mindenki azt nevez szentnek amit akar az egy homályos,vegyes,határozatlan filozófia.


Èn a porszívót nem nevezhetem öninditonak azèrt mert mind kettő villanymotorral megy akkor is ha a kèt motor csak hasonló,vagy elektromos láncfürèsznek sem mondhatom amièrt villannyal megy a motra. Így tehát határozottan:porszívó,láncfürèsz ès önindító.Vagy egyik vagy a másik.

A szent szó is így van az Isten szava alapján,vagy szent vagy nem szent.

2020. ápr. 6. 20:46
 17/17 anonim ***** válasza:
88%

Nézd, a szavaknak nincs abszolút, szó szerinti jelentésük. Az világos, hogy te mást értesz a szó alatt, mint a katolikusok, de akkor ez egy nyelvi különbség, hisz nem ugyanarról a dologról beszéltek. Azon értelmetlen dolog fennakadni, hogy egy más jelentéstartalom más koncepciókat takar.


Azzal meg nem érdemes jönni, hogy a Biblia mit ért egy szó alatt, mert, mint mondtam, ez egy nyelvi kérdés. A szavak nincsenek le-stipistopizva, hogy akkor ez ezt jelenti, és mást nem jelenthet. A lényeg, hogy a befogadó oldal értse, hogy miről van szó.


A barkaszentelés egy virág istentiszteleti céllal történő elkülönítését jelenti. Ennyi. Csak azért, mert szerepel benne a "szent" szógyök, még nem kell azonosítani mindennel, amit a Biblia szentnek nevez, mert a szavak jelentését nem a Biblia definiálja, hanem a közlési szándék. Amíg a fejünkben a kontextus megkülönbözteti a két jelentésréteget, addig mindegy, hogy ugyanaz a hangsor. Tehát nyugodtan nevezhetem a Molochnak szentelt dolgokat is szentnek, amíg a kontextusból egyértelmű, hogy Moloch viszonylatában használom a szót, és nem Istenében. Tehát senki nem fogja azt gondolni ettől, hogy azt állítanám, hogy a Molochnak szentelt dolgok szentek volnának az Isten szerint is.


Ezt a jelentéskeveredésen alapuló érvelési hibát hívják ekvivokációnak.


[link]

2020. ápr. 7. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!