Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Protestánsok! Szerintetek jó...

Protestánsok! Szerintetek jó lenne az,ha az evangélikus,és a református egyház össze lenne vonva,mint Németországban?

Figyelt kérdés
Ha már itt tartunk,akkor beszélhetünk az ökumenikusság szorosabbá tételéről is. Szerintetek a katolikus egyházzal valaha egyesülhetünk?

2020. júl. 12. 08:13
 1/8 anonim ***** válasza:
57%
Nem. A katolikus vallás nagyon távol áll tőlem (legfőképpen a liturgia, de a hitelvek jó része). Az evangélikus liturgia meg tudtommal sokban hasonlít a katolikusra. Pár ökumenikus rendezvény jó, de szerintem alapvetően az a jó, ha a "hétköznapokban" mindenki úgy élheti meg a hitét, és úgy gyakorolhatja a vallását, ahogy az a legközelebb áll hozzá.
2020. júl. 12. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
86%

Az evangélikus hitrendszer távolabb áll a reformátustól, mint a katolikustól. Így nem tudom, hogy németeknél milyen összevonásra volt lehetőség, ha egyáltalán valóban volt.

De az mindenképpen jó lenne, ha elkezdene megvalósulni az az egység, amiért Jézus imádkozott.

2020. júl. 12. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem lenne jo.


Nemetorszagban az 1800-as evek elejen vontak oket ossze, foleg politikai okokbol, mivel a reformatusok es az evangelikusok osszesen tettek ki a lakossag 30%-at, amely a katolikusok aranya volt (30%), es ez akkor politikai befolyast is jelentett. Osszegyurtak a szertartast, a tanitast stb. Liturgia nincs, de oltar es oltarkep, keresztek, feszuletek vannak. Urvacsora csak ritkan. Megmaradt a reformatusokra jellemzo "iskola" jelleg.


Magyarorszagon az evangelikusok a lakossag 3%-at teszik csak ki, tehat letszamnovelesnek nem is lennenek jok a reformatusoknak. De egyebkent is mas szelek fujnak a XXI. szazadban: a ket felekezet teljes urasztal es szoszeki kozossegben van, tehat egymas templomaiban predikalhatnak a papjaik, a hiveik urvacsorat vehetnek. Szinte minden evangelikus rendezvenyre meghivjak a helyi reformatusokat is, egymas iskolaiba jarnak a gyerekeik, a hittudomanyi egyetemeiken ide-oda cikaznak a tanarok. Tehat a viszony rendkivul jo.


De megis ket kulon felekezetrol van szo. Ahogy valaki fentebb irta, az evangelikusoknal megtartottak a korai egyhazatyak altal kidolgozott liturgiat, ami pl. a katolikusoknak is ismeros. Sok szempontbol erezheto, hogy az evangelikus vallas a katolikusnak egy leegyszerusitett valtozata. Lehet gyonni, gyakrabban van urvacsora (ami nem csak egy "emlek" szertartas, mint a reformatusoknal, hanem a Szentlelek elhivasaval a hivok talalkoznak Jezussal kozben).

Svedorszagban es Finnorszagban az evangelikus vallas meg kozelebb all a katolikushoz, mint a magyar. Maga Ferenc papa mondta 2016-ban, hogy az evangelikus az egyetlen vallas, amellyel el tudja kepzelni azt, hogy ujra egyesulnenek."Tobb kozos van bennunk, mint ami elvalaszt", mondta pont Svedorszagban, azzal, hogy "kozos uton kell jarnunk." Svedorszagban egyre tobben rendeznek un. "high church" evangelikus miseket, vagyis inkabb az oluteran, nagyon katolikus szertartasra hasonlito istentiszteleteket.


Nem hinnem, hogy a katolikusokkal valo egyesulesre olyan borzaszto hamar sor kerulne, ha egyaltalan, de szerintem a magyar reformatusok mar emiatt sem harapnanak az evangelikusokkal valo osszeolvadasra.

Es a teologiajuk is kulonbozik azert, bar ebbe itt nehez belemenni (csak hit altal udvozules - predesztinacio, aki egyszer udvozul, az orokre udvozult - elveszitheti, urvacsoraban valamikeppen jelen van Krisztus - nincs jelen), azert ezek fontos kulonbsegek.


Maradjon meg szerintem a ket kulon felekezet, kulon identitassal, es a leheto legjobb viszonyban - ahogy most van.

2020. júl. 13. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Angliában élek, itt az URC (united reformed church) elég jól működik. A templomnak ahová járok van egy papja, de havi egyszer jön valaki más vasárnapra beszédet mondani. Ad egy nyitott szemléletet az egésznek, nekem nagyon tetszik így. Persze ehhez az kell, hogy a felek akarják az összevonást.
2020. júl. 13. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

ez egy evangelikus lelkesz velemenye a kerdesrol (tehat, hogy miert NEM lenne jo)


[link]


nagyon alapos cikk, egy reszlet:


"A németországi történelmi példát ismerve persze nem elképzelhetetlen, hogy az egyházétól idegen, külső politikai (anyagi és hatalmi) érdekek előbb-utóbb Magyarországon is létre fogják hozni ezt a „kényszerházasságot”, de biztos vagyok benne, hogy abban – a többséget tekintve – egyik fél sem lesz igazán boldog. És mindkét egyházban lesznek, akik az unióhoz semmiképpen sem hajlandóak csatlakozni, és így a nagy uniált egyház mellett két törpe hitvallásos egyház fog létrejönni: tehát a végeredmény a két jelenleg létező egyház helyett három egyház lesz. A német példa is ezt mutatja."

2020. júl. 13. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

kedves 4-es!


Igen, de a URC az a kongregacionalista es a presbiterianus egyhaz osszevonasabol alakult ki. Mindketto kalvinista orientacioju, csak a gyulekezet iranyitasaban van kulonbseg (presbitereket valaszt a gyulekezet, vagy kozvetlenul a gyulekezet dont). Mindketto kb. a magyar reformatus egyhaznak felel meg.

A magyar reformatus egyhaz presbitereket valaszt, de vannak ugyek, amelyekben a gyulekezet kozvetlenul dont, pl. lelkeszvalasztas. Igy tehat elmeletileg a magyar reformatusok presbiterianusok ES kongregacionalistak is EGYBEN. :-) (Igazabol azert presbiterianusok...)


De az evangelikus es a reformatus, az ket teljesen mas felekezet. Az egyik felekezetet Luther, a masikat Kalvin (es Zwingli) alapitotta. Luther katolikus szerzetes volt, aki csak egy kicsit meg akarta a katolikus egyhazat reformalni, igy egy csomo olyan dolgot benne hagyott, ami a reformatusoknak elfogadhatatlan.


(3-as es 5-os vagyok)

2020. júl. 13. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az URC egy kicsit bonyolultabb szerkezetű és sokkal liberálisabb mint a magyar reformátusok. Eleve engedélyezett a melegházasság meg a Biblia különbözőképpen való szemlélete. A vendég tiszteletesek közt a leggyakoribb egy evangélikus (Lutheran) női tiszteletes. Neki van egy külön közössége is és szokták a mi templomunkat használni. A hölggyel egyébként jó viszonyban vagyok és 100% hogy Lutheran. Egyszer neki kellett volna megjelennie, de lemondta és helyette egy egy másik tiszteletes jött. Még viccelt is, hogy "egy fiatal, hosszú szőkehajú Lutheran hölgyet vártatok és helyette egy idős, kopasz kálvinista férfit kaptok".

Néha nézek magyar református műsorokat, de sokkkkal dogmatikusabbnak érzem, nem az amihez én tartozom.

2020. júl. 13. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Az URC [...] sokkal liberálisabb mint a magyar reformátusok."


Az biztos! voltam egy-ketszer, es rendszeresen nezem a honlapjukon a Daily Devotion-jaikat. Pont amiatt, amit irsz, hogy radikalisan ujszeruen merik ertelmezni a Bibliat. Az archivumbol egesz sorozatokat lehet letolteni.


Szerintem az altalaban igaz, hogy az angliai egyhazak liberalisabbak es lazabbak, mint a magyarok, a papok / lelkeszek is, nyitottabbak es nem olyan szigoruak. A romai katolikusok is, ahogy hallom. Az egesz tanitas modernebb es elfogadobb, a nyelvezete is.


Arra irtam, hogy olyan, mint a magyar reformatus, hogy ugyanarra a kalvinista orientaciora epul. De ket kulonbozo orszag azonos orientacioju egyhaza ket kulonbozo intezmeny, es sokszor nagyon kulonboznek egymastol. Pl. a magyar meg finn evangelikusok is masak, mar ranezesre is, egy istentisztelet, a lelkeszek ruhaja is mas. A stilusuk is. A holland reformatus egyhaz meg a magyarnal sokkal ... khm ... bigottabb, nagyon szigoru.


De a URC szokott magyar reformatus lelkeszeket is vendegul latni, pl. felevre, egy evre, csereben, reszkepzesen stb. Es az Angliai Magyar Reformatus Egyhaz (csak Londonban) szokott a URC-bol presbitert "kerni", ha nincs eleg magyar ajku. Mondjuk, hogy egyik a masiknak egy valtozata.

2020. júl. 13. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!