Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az unitáriusokat egyesek...

Az unitáriusokat egyesek miért nem tekintik keresztény irányzatnak?

Figyelt kérdés
Több olyan keresztény véleményt olvastam ami szerint az unitáriusok nem keresztény irányzat. Miért nem az?

2020. aug. 13. 10:53
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
95%

Mert nem ismeri el a Szentháromságot. Azt mondja, Isten egy és oszthatatlan, Jézus pedig Isten legjobb fia, de ember.

Mivel ez a vallás egyebekben nagyon hasonlít a reformátushoz, általában azért a reformáció során elkülönült keresztény egyházak közé sorolják (de nem mindenki), de úgy, mint egy, a többitől távolabbra leváló ágat.

2020. aug. 13. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 A kérdező kommentje:
A szentháromság el nem ismerése kizáró tényező?
2020. aug. 13. 11:48
 3/32 anonim ***** válasza:
77%

Nem kell ezzel foglalkozni. 1968-ig az Unitáriusok is tagja voltak az Egyházak Világtanácsának. Akkor felvették az Orthodoxokat, akik a Szentháromságot szabták meg belépési minimumnak, feltételül. Cserébe kidobták az unitáriusokat.


Felesleges azzal foglalkozni, hogy ki szerint ki a keresztény és ki szerint nem. Az unitáriusok öndefiníciója szerint ők nem JézusBAN hívők, hanem Jézust KÖVETŐK. Döntsd el magadnak, hogy szerinted ez kereszténynek számít-e vagy nem.


Természetesen egyes katolikusok szerint a reformátusok se keresztények, és viszont, egyes reformátusok szerint meg a katolikusok bálványimádók. Megy a marakodás ezerrel... nem érdemes ezen túl sokat rágódni.


Az unitáriusok a legrugalmasabb, legmodernebb monoteista vallás, nincsenek 2000 éves megkövült dogmáik, nincs "rejtett agenda" azaz mögöttes szándék (pl. mint a katolikusoknál a katolizálás). Toleráns, nyitott, teológiai ellentmondásoktól mentes közösség, és igen, a már Tillich evangélikus tudós szerint is "teljes képtelenségnek" nevezett szentháromságtan sem a része a hitüknek, de hihetsz benne ha ez neked jól esik, nem egy dogmatikus vallás.

2020. aug. 13. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
29%
Az unitáriusok tulajdonképpen azt hisznek, amit akarnak, ezt jelenti az, hogy elvetik a dogmákat. Egyik ebben hisz, a másik abban, igen liberálisok hit kérdésében. A kereszténység alapjait teljesen elutasítják, ezért furcsa az, hogy mégis ragaszkodnak a keresztény jelzőhöz és mivel ariánus nézeteket vallanak, ezért nem értem azt sem, hogy miért 1968-hoz van kötve az, hogy ők nem keresztények, mikor ez ellen a tévtanítás ellen már a 4.századtól harcoltak a keresztények.
2020. aug. 13. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
70%

Azért utolsó, mert

- semmi közük Ariuszhoz

- viszont Jézusnak meg a szentháromsághoz meg a többi dogmához nincs túl sok köze (felhasználták/kiforgatták, de ennyi)

- a kereszténység alapja Jézus követése, ezt pedig az unitáriusok teljesítik.


Viszont legalább az unitáriusok nem kerülnek ellentmondásba a tudományos kutatásokkal, míg mainstream katolikusnak, reformátusnak lenni egyre kínosabb tudományos szempontból.

2020. aug. 13. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
24%

Mert nem csak a legalapvetőbb keresztény tanokat, de magát a Szentírást is számos ponton tagadják. Nagyjából annyira keresztények, mint a muzulmánok. Sőt Jézussal kapcsolatban még a muzulmánok is inkább illethetők keresztény jelzővel, mint az unitáriusok. Például az unitáriusok tagadják, hogy Jézust szűzen foganta, szülte Mária, Mohamed ezt elfogadta. Tagadják például Krisztus dicsőséges feltámadását is, ami az apostolok szerint a keresztény hit alapja. Maga Pál mondja, ha nem támadt volna fel Krisztus, akkor hitünk mit se érne. Tehát az unitáriusok nem keresztények.

Persze nevezhetik magukat annak, de akkor én az angol királynő vagyok és ezentúl mindenki annak szólítson majd.

2020. aug. 13. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem az unitáriusok közelebb vannak Istenhez mint a pünkösdisták, a Jehova tanúi és a mormonok együttsesen.
2020. aug. 13. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
74%
6. Felőlem ne tarts kereszténynek, ez neked jól esik. Legyen meg neked a te hited szerint. Én el vagyok a kis hitemmel, boldog vagyok így.
2020. aug. 13. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
33%
Ha unitárius vagy és nem fogadod el a Szentírást, akkor hogy tartsalak kereszténynek?
2020. aug. 13. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
80%

Nem kell kereszténynek tartanod, elég, ha én annak tartom magam. :)


Az azért merész feltételezés, hogy én ne fogadnám el a Szentírást. Csak én nem helyezek értelmetlen dogmákat a józan ész elé.

2020. aug. 13. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!